Jakub Kaczmarek
267 artykułów
Student ostatniego roku na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Wierzy w sukces i znaczenie dziedziny stomatologii. W przyszłości planuje otworzyć własny gabinet, w którym pracowaliby jego najbliżsi. Weekendami pracuje w księgarni, a w wolnym czasie wybiera się na przejażdżki rowerowe.
Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?
Odczuwasz silne bóle głowy i szyi, a może cierpisz na szczękościsk bądź nadwrażliwość zębów? Te oraz wiele innych symptomów mogą wskazywać na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci pozbyć się bólu i napięcia w obrębie głowy poprzez szereg ćwiczeń i masaży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj zalety fizjoterapii stomatologicznej!
Ropień okołowierzchołkowy – przyczyny, objawy, leczenie
Ropień okołowierzchowy to stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych zęba. Nieleczony może doprowadzić do rozprzestrzenienia się procesu zapalnego na cały organizm! Ropień wywołuje także wiele nieprzyjemnych objawów bólowych. Jak powstają ropnie i w jaki sposób wyleczyć tę dolegliwość? Wyjaśniamy!
Jak wygląda zdarte szkliwo?
Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.
Czyszczenie protezy zębowej octem – co warto wiedzieć?
Czyszczenie protezy zębowej octem to jeden z najbardziej popularnych domowych sposobów oczyszczania sztucznych zębów. Czy faktycznie jest skuteczny? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania octu? Sprawdź, co warto wiedzieć!
Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból
Poparzenie języka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości – choć raz przydarzyła się praktycznie każdemu! Lekko oparzony język nie jest zwykle powodem do niepokoju, a jego objawy (takiej jak pieczenie) szybko ustępują. Co jednak zrobić, gdy język jest w gorszym stanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów poparzenia jamy ustnej!
Ranking past wybielających – która działa najlepiej?
Stworzyliśmy ranking past wybielających, aby ułatwić ci wybór, jeśli planujesz wybielanie zębów w domu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do rozjaśniania zębów, dlatego warto poznać nasze zestawienie oraz poradnik, a także część zawierającą pytania i odpowiedzi.
Ranking szczoteczek sonicznych
Przygotowaliśmy ranking szczoteczek sonicznych, który uwzględnia najpopularniejsze w bieżącym roku modele. Jeśli zamierzasz kupić szczoteczkę soniczną, wiesz, że ich wybór jest szeroki, więc sprawdź topowe propozycje.
Pasta do wrażliwych zębów – ranking
Czujesz ból zębów przy spożywaniu zimnych lub gorących napojów i posiłków? Jeśli tak, to znaczy, że potrzebna jest ci pasta do wrażliwych zębów! Ranking past, który stworzyliśmy, pomoże ci dokonać wyboru.
Lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty – jak przeprowadzić leczenie?
Grzybica jamy ustnej to jedna z popularniejszych dolegliwości. Jej objawy trudno pominąć, bo zwykle towarzyszy im ból, pieczenie lub swędzenie w obrębie ust. Czy można poradzić sobie z problemem domowymi sposobami? Po jaki lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty sięgnąć, aby szybko poczuć ulgę? Sprawdź!
Zestaw do wybielania zębów – ranking najlepszych produktów
Teraz możesz osiągnąć idealnie biały uśmiech w zaciszu własnego domu! Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości zestaw do wybielania zębów. Ranking, który przygotowaliśmy, uwzględnia najbardziej popularne i skuteczne zestawy, jakie są dostępne w sprzedaży. Dowiedz się, jak wygląda samodzielne wybielanie zębów.
E-recepta – odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Papierowe recepty niemal całkowicie przeszły już do lamusa! Dziś nikogo nie dziwi e-recepta: krótki kod najczęściej zapisany przez lekarza na kartce albo przesłany SMS-em. Wciąż jednak pojawiają się pytania związane z realizacją tego typu recept. Sprawdź, o czym warto pamiętać!
Kolor zębów – A1 czy A2? Skuteczne metody wybielania zębów
Kolor zębów: A1 czy A2? To pytanie zadaje sobie wiele osób chcących wybielić zęby. Stomatologia estetyczna oferuje wiele sposobów na rozjaśnienie uśmiechu. Sprawdź, jak uzyskać odpowiedni odcień i którą metodę najlepiej wybrać.
Trepanacja zęba – co to jest i kiedy wykonywać?
Trepanacja zęba, zwana także jego otwarciem, może brzmieć dość przerażająco. W rzeczywistości jest to po prostu jeden z etapów leczenia endodontycznego, który umożliwia przedostanie się do głęboko położonych tkanek zęba.
Ile kanałów ma ząb? Ważna informacja przy leczeniu kanałowym
Ile kanałów ma ząb? Czy liczba kanałów ma jakieś znaczenie dla pacjenta? Jak się okazuje, ma. Z naszego artykułu dowiesz się, od czego zależy przebieg leczenia kanałowego zęba!
Oddychanie przez usta – wpływ na zdrowie
Oddychanie przez usta często jest bagatelizowane. Wiele osób uważa je wręcz za coś zupełnie normalnego. Tymczasem wcale tak nie jest: prawidłowe oddychanie powinno odbywać się przez nos! Skąd więc u niektórych oddychanie otwartymi ustami? Czasem jest to związane z wadami anatomicznymi, a czasem – jest po prostu złym nawykiem. Sprawdź, dlaczego warto nad nim pracować!
Numeracja zębów – system oznaczania zębów przez dentystę
Numeracja zębów nie jest tak prosta, jak mogłoby się to wydawać. Istnieje kilka różnych systemów oznaczania zębów – niektóre z nich wykorzystują do oznaczeń cyfry rzymskie, arabskie, a nawet litery. Zapoznaj się z najpopularniejszymi sposobami numeracji.
Hydroksyapatyt – co to jest i jak go stosować
Hydroksyapatyt wapnia to związek, który pojawia się w produktach do higieny jamy ustnej – a zwłaszcza w pastach do zębów. Czym jest i dla kogo przeznaczone są zawierające go produkty? Sprawdź – być może wprowadzisz spore zmiany do swojej codziennej pielęgnacji zębów!
Proteza akronowa – czym jest oraz jakie ma zalety i wady?
Osoby zmagające się z problemem niepełnego uzębienia mogą zdecydować się na nowe rozwiązanie, jakim jest proteza akronowa. Jest ona dość tania i bardzo wytrzymała. Jakie ma inne zalety? Dowiedz się!
Czarny język – kiedy i dlaczego pojawia się ciemny nalot
Czarny język, który w niektórych przypadkach może wyglądać jak owłosiony, zawsze wzbudza niepokój. Jeśli taki objaw zaobserwujesz u siebie lub swoich bliskich, koniecznie odwiedź lekarza! Nie denerwuj się jednak nadmiernie – czarny nalot na powierzchni języka zazwyczaj nie oznacza poważnych schorzeń. Sprawdź, o czym może świadczyć!
Ból po wyrwaniu zęba – jak długo się utrzymuje? Jak skutecznie złagodzić ból po ekstrakcji zęba?
Ból po wyrwaniu zęba jest zupełnie normalny i pojawia się, gdy znieczulenie przestaje działać. Gdy jednak trwa przez dłuższy czas lub jest bardzo silny, to warto skonsultować się ze stomatologiem. Jak długo mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe? Sprawdź!
Odruch wymiotny przy myciu zębów – problem przy codziennej pielęgnacji
Odruch wymiotny przy myciu zębów jest czymś do pewnego stopnia normalnym. Szczególnie często zdarza się u dzieci, u których jama ustna nie jest jeszcze przyzwyczajona do bodźców zewnętrznych. A jak to wygląda u dorosłych?
Intruzja zęba – na czym polega?
Intruzja zęba to metoda leczenia ortodontycznego, która polega na wtłaczaniu nadmiernie wysuniętego zęba z powrotem w głąb kości. Kiedy stosuje się takie leczenie i jak ono przebiega? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.
Aparat Hyrax – jak działa i czy jest bolesny?
Aparat Hyrax jest przeznaczony do rozszerzenia szczęki. Niektórzy pacjenci ortodontyczni przed założeniem stałego aparatu korzystają z tego rodzaju rozwiązania. Jak długo trzeba go nosić i jak jest zbudowany aparat typu Hyrax? Sprawdź to!
Kiedy wychodzą zęby szóstki? Czy to mleczaki, czy już zęby stałe?
Ząbkowanie to proces, w którym najpierw wyrzynają się u dziecka zęby mleczne, następnie zastępowane przez zęby stałe. Dzieci początkowo mają 20 zębów mlecznych. Kiedy wychodzą zęby szóstki mleczne?
Śruby gojące implanty – szybsze gojenie się dziąseł
Śruby gojące implanty (tzw. śruby przezdziąsłowe) montowane są w celu prawidłowego wygojenia się błony śluzowej dziąsła. Czy ich założenie jest bolesne? Ile trwa zabieg? Sprawdź!
Jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba i jak sobie z tym radzić?
Jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba? Czy ból jest bardzo silny? Jeśli rozważasz wszczepienie implantów zębowych, ale obawiasz się bólu, przeczytaj ten poradnik!
Ząb mleczny wypadł bez korzenia – co to oznacza?
Twojemu dziecku ząb mleczny wypadł bez korzenia? Dowiedz się, co to dokładnie oznacza i jakie działania należy podjąć. Na wstępie warto zaznaczyć, że taka sytuacja zdarza się stosunkowo często.
Jaka proteza przy całkowitym braku zębów? Jak się leczy bezzębie?
Zmagasz się z bezzębiem? Wiedz zatem, że możesz ukryć brak naturalnych zębów, decydując się na protezę, czyli sztuczną szczękę. Jaka proteza przy całkowitym braku zębów jest dobrym wyborem? Sprawdź!
Czym są protezy nakładkowe (overdenture)? Poznaj ich zalety!
Protezy nakładkowe to idealne rozwiązanie dla osób z uzębieniem resztowym. Wyjaśniamy, jakie są ich zalety.
Jak proteza zmienia twarz? Czy musisz obawiać się jej założenia?
Wiele osób obawia się tego, jak proteza zmienia twarz. Rozmyślają o możliwym nienaturalnym wyglądzie, zapominając, jak zmienili się na skutek częściowej lub prawie całkowitej utraty zębów. Jak jest w rzeczywistości? Przeczytaj!
Krosta na języku – przyczyny powstawania i jak się jej pozbyć
Krosta na języku może mieć różne przyczyny. Najczęściej pojawia się w związku z reakcją alergiczną lub nieprawidłową higieną jamy ustnej, ale może też świadczyć o chorobie. Zobacz, jakie są domowe sposoby na pozbycie się krostek na języku!
Jak spać po wyrwaniu zęba – zalecenia stomatologów
Jak spać po wyrwaniu zęba? Jeśli czeka cię ekstrakcja, zapewne zastanawiasz się jak przebiegnie pierwsza noc po zabiegu. Przede wszystkim się nie denerwuj! Jest duża szansa, że wyśpisz się tak samo dobrze, jak zawsze. Warto jednak, abyś znał podstawowe zalecenia stomatologów!
Jak długo osiada proteza zębowa i dlaczego trzeba obserwować ten proces
Czy wiesz, czym jest tzw. osiadanie protezy? Sprawdź, kiedy przebiega i jak długo osiada proteza zębowa! To ważne, jeśli zastanawiasz się nad wyborem takiego wypełnienia dla siebie.
Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie
Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest błaha i dotyczy higieny lub rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli jednak mimo odpowiedniej diety i higieny gorzki posmak wciąż się utrzymuje, może to wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Poznaj przyczyny gorzkiego posmaku w ustach!
Kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba? Zalecenia stomatologiczne
To kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba, w dużej mierze zależy od stanu pacjenta i skomplikowana ekstrakcji. Zazwyczaj przy pojedynczym zębie szwy są zakładane stosunkowo rzadko. Sprawdź dlaczego!
Po wyrwaniu zęba widać coś białego – czym to jest spowodowane?
Po wyrwaniu zęba widać coś białego? Spokojnie! W dziąśle po ekstrakcji zachodzą procesy gojenia, które objawiają się właśnie w taki sposób! Sprawdź, co warto wiedzieć o ranach poekstrakcyjnych!
Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba – jak wygląda jej założenie?
Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba, założona przez dentystę, wspiera proces gojenia się rany. Czy warto bliżej zainteresować się tą metodą? Jakie są inne sposoby na zminimalizowanie ryzyka bolesnych powikłań? Wyjaśniamy!
Ból dziąsła po znieczuleniu – możliwe przyczyny i co z nim zrobić
Ból dziąsła po znieczuleniu u dentysty – cierpisz na niego? Dowiedz się, co może być jego przyczyną i co zrobić w takiej sytuacji!
Fistuła – mały ropień, wielki problem
Fistuła (przetoka) to częsty problem stomatologiczny. Po czym go rozpoznasz? Co możesz zrobić, by chronić się przed poważną infekcją i jej skutkami? Sprawdzamy!
Nadziąślak – przyczyny, objawy i leczenie
Nadziąślaki to łagodne zmiany, które kiedyś kwalifikowano jako nowotwory. Na szczęście w prosty sposób można zapobiec ich powstawaniu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak je rozpoznać oraz leczyć.
Odciśnięte zęby na języku – co mówią o stanie twojego organizmu?
Odciśnięte zęby na języku mogą zwiastować problemy zdrowotne. Przeczytaj, jakie choroby się w ten sposób objawiają!
Amol na zapalenie dziąseł – czy jest bezpieczny?
Amol wykorzystuje potęgę naturalnych ziół i spirytusu, by nieść pomoc przy różnych schorzeniach i dolegliwościach bólowych. Sprawdź, czy amol na zapalenie dziąseł sprawdza się równie dobrze, jak chociażby przy przeziębieniu.
Czerwone kropki na podniebieniu twardym – angina czy afta?
Czerwone kropki na podniebieniu zwykle wywołują zaniepokojenie, zwłaszcza kiedy pojawiają się u dzieci. Czy od razu zwiastują infekcję górnych dróg oddechowych lub poważną chorobę? Niekoniecznie, ale lepiej ich nie bagatelizować i skonsultować z lekarzem.
Ból zęba pod koroną – skąd się bierze i jak mu zaradzić?
Ból zęba pod koroną może być związany z nieprawidłowym zgryzem lub infekcją miazgi. W pierwszym przypadku prawdopodobnie wystarczy noszenie nakładki na bruksizm. Natomiast w drugim prawdopodobnie nie obejdzie się bez leczenia kanałowego.
Przeskakująca żuchwa – przyczyny dolegliwości i leczenie
Przeskakująca żuchwa to poważny problem, który może z wiekiem prowadzić nawet do blokady przy otwieraniu czy zamykaniu ust. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak ją leczyć? Sprawdź w naszym artykule!
Pyralgina na ból zęba – skuteczność i dawkowanie
Pyralgina na ból zęba może przynieść wyraźną ulgę. Powinna być jednak stosowana wyłącznie przez młodzież powyżej 15. roku życia oraz dorosłych. Sprawdź, jak ją dawkować, by skutecznie pomogła złagodzić ból dziąseł lub zębów.
Polip miazgi zębowej – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie
Polip miazgi zębowej to mało znane schorzenie zębów, ale dosyć często występujące u pacjentów. Na czym polega ta dolegliwość?
Jaki antybiotyk na ząb z ropą?
Jaki antybiotyk na ząb z ropą będzie najbardziej skuteczny? Ropień na zębie kojarzy się głównie z bólem, od którego nie sposób się uwolnić. Dowiedz się, jak należy go leczyć i czy antybiotyk wystarczy.