Jakub Kaczmarek
243 artykuły
Student ostatniego roku na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Wierzy w sukces i znaczenie dziedziny stomatologii. W przyszłości planuje otworzyć własny gabinet, w którym pracowaliby jego najbliżsi. Weekendami pracuje w księgarni, a w wolnym czasie wybiera się na przejażdżki rowerowe.
Ile korzeni ma ząb 6 górna? Poradnik dla pacjentów
Zastanawiasz się, ile korzeni ma ząb 6 górna? Odpowiedź na to pytanie jest o tyle ważna, że to ząb, który często musi być leczony – również kanałowo. Podstawowa wiedza na jego temat jest zatem kluczowa dla pacjentów stomatologicznych.
Kolor zębów – A1 czy A2? Skuteczne metody wybielania zębów
Kolor zębów: A1 czy A2? To pytanie zadaje sobie wiele osób chcących wybielić zęby. Stomatologia estetyczna oferuje wiele sposobów na rozjaśnienie uśmiechu. Sprawdź, jak uzyskać odpowiedni odcień i którą metodę najlepiej wybrać.
Ząb mleczny wypadł bez korzenia – co to oznacza?
Twojemu dziecku ząb mleczny wypadł bez korzenia? Dowiedz się, co to dokładnie oznacza i jakie działania należy podjąć. Na wstępie warto zaznaczyć, że taka sytuacja zdarza się stosunkowo często.
Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba – czas gojenia rany i powikłania
Ile trwa zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba i jak dbać o ranę? Jeśli i ty się nad tym zastanawiasz, czytaj dalej! Wyjaśniamy, ile trwa proces gojenia się dziąsła i co zrobić, by uniknąć powikłań. Dowiedz się więcej!
Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba – jak wygląda jej założenie?
Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba, założona przez dentystę, wspiera proces gojenia się rany. Czy warto bliżej zainteresować się tą metodą? Jakie są inne sposoby na zminimalizowanie ryzyka bolesnych powikłań? Wyjaśniamy!
Antybiotyk po wyrwaniu zęba – kiedy trzeba będzie przyjąć lek?
Antybiotyk po wyrwaniu zęba nie jest zlecany każdemu pacjentowi. Kiedy więc możesz tego uniknąć, a kiedy lekarz prawdopodobnie wystawi ci receptę? Sprawdź, dlaczego dobrze dobrana antybiotykoterapia po ekstrakcji jest tak ważna!
Korzenie zębów – budowa, leczenie, usuwanie
Korzenie zębów utrzymują je w zębodole. Kiedy pod wypływem procesu zapalnego korona ulega degradacji, korzeń często zostaje na miejscu. Podpowiadamy, co należy zrobić w takiej sytuacji.
Zapalenie okostnej po wyrwaniu zęba – objawy i leczenie powikłania
Objawy zapalenia okostnej po wyrwaniu zęba są dość charakterystyczne i trudno je przeoczyć. Dlaczego? Jednym z nich jest m.in. silny, promieniujący ból. Jakie jeszcze symptomy świadczą o tym, że najpewniej dopadło cię to powikłanie po ekstrakcji zęba i jak przebiega leczenie? Wyjaśniamy!
Ile jest zębów mlecznych? Poznaj wszystkie mleczaki malucha
Ile jest zębów mlecznych? To pytanie zadaje sobie niemal każdy niedoświadczony rodzic! Z naszego artykułu dowiesz się, ile mleczaków ma twoje dziecko i kiedy dokładnie spodziewać się ich wypadnięcia.
Jak długo umiera ząb po zatruciu?
Jak długo umiera ząb po zatruciu? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów, którzy przygotowują się do tego zabiegu. W dalszej części artykułu poznasz odpowiedź na to i kilka innych pytań.
Fleczer a mycie zębów. O czym warto pamiętać?
Fleczer a mycie zębów. Ten dylemat dotyka wielu osób, które po raz pierwszy mają styczność z tymczasowym wypełnieniem dentystycznym. Jak szczotkować zęby, aby go nie uszkodzić? W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Szlifowanie zębów – na czym polega ten zabieg?
Szlifowanie zębów to zabieg wykonywany bardzo często przed leczeniem ortodontycznym lub protetycznym. U wielu pacjentów budzi strach i niepewność. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o jego procedurze.
Stan zapalny zębów – przyczyny i najważniejsze objawy
Stan zapalny zębów to przypadłość, która wywołuje szereg nieprzyjemnych, a w niektórych przypadkach niebezpiecznych objawów. Sprawdź, jak go rozpoznać i w jakich przypadkach pojawia się najczęściej.
Ból dziąsła po wyrwaniu zęba – jak uniknąć powikłań?
Ból dziąsła po wyrwaniu zęba nie zawsze oznacza, że w organizmie rozwija się stan zapalny albo infekcja. Jak odróżnić jeden typ dolegliwości od drugiego i skąd wiedzieć, kiedy zgłosić się do lekarza? Wyjaśniamy!
Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba – oto jak goi się dziąsło!
Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Skąd wiadomo, że poprawnie się goi? Jeśli zadajesz sobie tego typu pytania, bo czeka cię usunięcie zęba, czytaj dalej! Wyjaśniamy, o czym trzeba pamiętać i na co zwracać uwagę!
Po wyrwaniu zęba widać coś białego – czym to jest spowodowane?
Po wyrwaniu zęba widać coś białego? Spokojnie! W dziąśle po ekstrakcji zachodzą procesy gojenia, które objawiają się właśnie w taki sposób! Sprawdź, co warto wiedzieć o ranach poekstrakcyjnych!
Jak spać po wyrwaniu zęba – zalecenia stomatologów
Jak spać po wyrwaniu zęba? Jeśli czeka cię ekstrakcja, zapewne zastanawiasz się jak przebiegnie pierwsza noc po zabiegu. Przede wszystkim się nie denerwuj! Jest duża szansa, że wyśpisz się tak samo dobrze, jak zawsze. Warto jednak, abyś znał podstawowe zalecenia stomatologów!
Sztuczny ząb na własnym korzeniu – cena i informacje
Problemy z uzębieniem mogą prowadzić do uszkodzenia korony zęba. Jeżeli podczas choroby i leczenie nie doszło do uszkodzenia korzenia, to na nim można odbudować ząb. Sztuczny ząb na własnym korzeniu – cena i kluczowe informacje.
Złamany ząb przy dziąśle – co trzeba wiedzieć?
Stopień uszkodzenia zęba wpływa na jego dalsze leczenie. Do popularnych urazów zwłaszcza wśród pacjentów powyżej 25. roku życia należą m.in.: pęknięty lub złamany ząb przy dziąśle, lub poniżej jego linii. Jak wygląda postępowanie medyczne w przypadku tego typu urazów?
Sennik – wypadający ząb. Przykładowe interpretacje
W marzeniach sennych mogą pojawiać się różne motywy związane z codziennym życiem. Mogą one dotyczyć także ludzkich zębów. Co oznacza według sennika wypadający ząb i jak odnosi się do tego medycyna? Sprawdźmy.
Szczoteczka soniczna dla dzieci – ranking TOP 10 najlepszych produktów
Szczoteczka soniczna dla dzieci jest świetnym produktem, który pomaga im dokładniej czyścić zęby. Skuteczność, a zarazem delikatność to klucz do sukcesu i krok do zdrowych zębów w przyszłości. Dowiedz się więcej.
Ile zarabia dentysta w Polsce?
Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Ergonomia w stomatologii – jak działa sprawny gabinet?
Dentysta w swojej pracy narażony jest na różne przeciążenia swojego układu kostno-stawowego i wielu grup mięśniowych. Ergonomia w stomatologii ma na celu zwiększenie wydajności jego pracy oraz zminimalizowanie ryzyka zawodowego.
Zwichnięta żuchwa – skąd się bierze? Objawy i leczenie
Zwichnięta żuchwa to dolegliwość, która pojawia się nagle i niespodziewanie. Towarzyszy jej ogromny ból i brak możliwości poruszenia szczęką. Stan ten wymaga natychmiastowej reakcji lekarskiej i jak najszybszego nastawienia stawu.
Trepanacja zęba – co to jest i kiedy wykonywać?
Trepanacja zęba, zwana także jego otwarciem, może brzmieć dość przerażająco. W rzeczywistości jest to po prostu jeden z etapów leczenia endodontycznego, który umożliwia przedostanie się do głęboko położonych tkanek zęba.
Retruzja – co to jest i jak ją leczyć?
Retruzja to jedna z wad zgryzu, która charakteryzuje się przechyleniem zębów przednich w stronę języka. Nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale też utrudnia normalne funkcjonowanie. Leczenie tego stanu jest możliwe dzięki metodom ortodontycznym.
Intruzja zęba – na czym polega?
Intruzja zęba to metoda leczenia ortodontycznego, która polega na wtłaczaniu nadmiernie wysuniętego zęba z powrotem w głąb kości. Kiedy stosuje się takie leczenie i jak ono przebiega? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.
Zakładanie aparatu ortodontycznego — co należy wiedzieć?
Jeśli czeka cię zakładanie aparatu, na pewno odczuwasz lekki stres i zastanawiasz się, czy procedura będzie bolesna lub, czy musisz się do niej jakoś przygotować.
Torbiel zawiązkowa — objawy i leczenie
Torbiel zawiązkowa to drugi najczęściej występujący rodzaj torbieli zębopochodnych. Jakie są jej objawy i jak przebiega leczenie?
Skaling ultradźwiękowy, czyli metoda usuwania kamienia nazębnego
Skaling ultradźwiękowy to profilaktyczny zabieg, który warto wykonać przynajmniej raz na roku. Przeczytaj, na czym polega i dlaczego warto się na niego zdecydować?
Wypadanie zębów u dorosłych – najczęstsze przyczyny
Choroby dziąseł i niewłaściwa higiena jamy ustnej mogą spowodować wypadanie zębów i poważne zakażenia, zagrażające zdrowiu całego organizmu. Sprawdź, jak uchronić się przed takimi problemami.
Ścieranie zębów – bruksizm i inne przyczyny zaciskania uzębienia
Ścieranie zębów może mieć wiele różnych powodów. W każdym przypadku przyczynia się do intensywnego osłabienia szkliwa i całej struktury zębowej. Na szczęście jest to stan, któremu da się przeciwdziałać i leczyć jego skutki.
Naturalny kolor zębów i jak skutecznie rozjaśnić kolor szkliwa
Białe zęby i hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu osób. Śnieżnobiały kolor zębów nie zawsze jest jednak możliwy do osiągnięcia. Wszystko zależy od stanu zdrowia twojego szkliwa i genetycznie uwarunkowanej barwy zębiny.
Co mówią o stanie twojego organizmu odciśnięte zęby na języku?
Odciśnięte zęby na języku mogą zwiastować problemy zdrowotne. Przeczytaj, jakie choroby się w ten sposób objawiają!
Czym są protezy nakładkowe overdenture? Poznaj ich zalety!
Protezy nakładkowe to idealne rozwiązanie dla osób z uzębieniem resztowym. Wyjaśniamy, jakie są ich zalety.
Co zrobić, gdy czujesz ból dziąsła po znieczuleniu? Poznaj jego możliwe przyczyny!
Czujesz ból dziąsła po znieczuleniu u dentysty? Dowiedz się, co może być jego przyczyną i co zrobić w takiej sytuacji!
Osteointegracja — czym jest i w jakich sytuacjach ma kluczowe znaczenie?
Osteointegracja to bardzo ważny proces po wszczepieniu implantów. Kiedy i dlaczego warto dowiedzieć się więcej o nim więcej? Sprawdź to!
Ból przednich zębów – przyczyny, zapobieganie i leczenie
Czy dokucza ci ból przednich zębów? Wyjaśniamy, co może być jego przyczyną oraz jakie kroki należy podjąć, aby się go pozbyć.
Późne ząbkowanie u dzieci
Późne ząbkowanie to wyrżnięcie się pierwszego zęba mlecznego poza normami określonymi w kalendarzu ząbkowania. Co może oznaczać brak zębów u dziecka w tym wieku?
Specjalizacje — stomatologia. Jakie możliwości specjalizacyjne ma lekarz dentysta?
Po ukończeniu studiów lekarsko-dentystycznych wiele osób decyduje się na dalsze zdobywanie wiedzy w ramach kierunków specjalizacyjnych. Sprawdź, jakie specjalizacje ma stomatologia i jakie są warunki kwalifikacyjne.
Jak zostać dentystą, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o zawodzie lekarza stomatologa
Jeśli zastanawiasz się jak zostać dentystą, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem! Przedstawiamy komplet informacji na temat ścieżki zawodowej i zdradzamy, ile powinien minimalnie zarabiać stomatolog.
Kurkuma na zęby — czy sprawdzi się jako naturalna metoda wybielania?
Kurkuma na zęby? Coraz więcej przepisów krążących po mediach społecznościowych poleca wykorzystanie tej przyprawy jako naturalnie wybielającego środka. Sprawdzamy, czy rzeczywiście jest w tym szczypta prawdy.
Prostowanie zęba, czyli metody leczenia ortodontycznego
Prostowanie zęba lub zębów, czyli korekcja wady zgryzu to proces wymagający założenia aparatu ortodontycznego. Co powinieneś wiedzieć o metodach leczenia i rodzajach aparatu?
Czym płukać po wyrwaniu zęba? Wskazania po ekstrakcji
Czym płukać po wyrwaniu zęba? Płukanie jamy ustnej może przyśpieszyć proces regeneracji. Podpowiadamy, które środki i napary będą najlepsze.
Implantologia stomatologiczna — wszystko, co musisz wiedzieć
Implantologia to dziedzina stomatologii zajmująca się tworzeniem i wprowadzaniem implantów zębowych, czyli form stałych uzupełnień ubytków.
Jak wzmocnić zęby? Porady od stomatologa
Jeśli twoim utrapieniem są częste wizyty u dentysty i nawracająca próchnica, prawdopodobnie musisz zadbać o wzmocnienie stanu swoich zębów. Czy poza właściwą higieną jamy ustnej istnieją na to sposoby? Sprawdź nasze porady jak wzmocnić zęby.
Jak wyrwać zęba mlecznego i co należy wiedzieć o mleczakach?
Jak wyrwać zęba mlecznego, aby nie zaszkodzić dziecku? Sprawdź, których metod domowych lepiej unikać.
Ile kosztuje leczenie próchnicy? Czy da się zapobiec rozwojowi tej choroby?
Próchnica to najczęstsza choroba jamy ustnej. Wyjaśniamy, czym się objawia oraz ile kosztuje leczenie próchnicy.