antybiotyk na ból zęba

Antybiotyk na ból zęba: czy pomoże?

Anna Wiktor
Antybiotyk na ból zęba to lek o działaniu przeciwbakteryjnym, który niestety nie działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie – wbrew przekonaniom wielu osób. Kiedy się go stosuje i kiedy dentysta może go przepisać? Dowiedz się!

W skrócie:

  • Antybiotyk na ból zęba nie pomoże! 💊
  • Leczenie antybiotykami stosowane jest tylko w nielicznych sytuacjach, takich jak: ropień, zapalenie okostnej, ekstrakcja, czy przy leczeniu kanałowym. 💊
  • Antybiotyk nie pomoże też na zwykłe stany zapalne. 💊
  • Ból zęba najlepiej leczyć ibuprofenem, płukanką z sody lub szałwii, i wizytą u dentysty. 💊

Jaki wybrać antybiotyk na ból zęba?

Pacjenci bardzo często zastanawiają się, jaki antybiotyk na ból zęba sprawdzi się najlepiej. Odpowiedź jest krótka i nieskomplikowana: żaden! Jeśli dolegliwości bólowe są spowodowane ogniskiem próchniczym, to warto sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne, ale przede wszystkim umówić wizytę u dentysty. 

Uwaga 🦷

Leczenie bólu zęba u stomatologa przebiega zależnie od przyczyny. Jeśli jest on wywołany nieodwracalnymi zakażeniami miazgi, to najpewniej konieczne będzie usunięcie martwej miazgi z kanału korzeniowego, czyli leczenie endodontyczne.

Kiedy podaje się antybiotyki na zęba?

Ból zęba – antybiotyk nie pomaga? Nic dziwnego – jak już wiesz, to nie jest lek, który eliminuje dolegliwości bólowe. Istnieją jednak sytuacje, w których podanie antybiotyku w stomatologii jest konieczne. Poniżej przedstawiamy ci kilka z nich!

Ropień

W sytuacji gdy u pacjenta występuje ropień, rozlewający się na okoliczne przestrzenie powięziowe, co prowadzi do szerzenia się zapalenia na pobliskie struktury, wręcz konieczne może być podanie antybiotyku. Gdy pojawią się u ciebie niebezpieczne objawy, takie jak m.in.:

  • opuchlizna;
  • szczękościsk;
  • gorączka;
  • problemy z przełykaniem;

to najpewniej zostaniesz skierowany na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej, gdzie zostaną podane antybiotyki, natomiast ropień zostanie nacięty, a jego zawartość zdrenowana.

Zapalenie okostnej zęba

Zapalenie okostnej zęba objawiające się silnym bólem kości, które często pojawia się nagle, może wymagać podawania antybiotyku w celu usunięcia stanu zapalnego. Najczęściej taka terapia trwa od 7 do 14 dni i zwykle zastosowanie znajduje klindamycyna, która rewelacyjnie przenika do tkanki kostnej.

Zapalenie miazgi zęba

Przyczyny zapalenia miazgi zęba bywają różne, choć najczęściej jest ono wywołane nieleczonymi zmianami próchnicowymi. Zwykle nie stosuje się antybiotyku na zapalenie miazgi, aczkolwiek jeśli pojawią się powikłania, to może być niezbędny.

Ekstrakcja zęba

Po zabiegu usunięcia zęba stomatolodzy często przepisują pacjentom antybiotyk, zwłaszcza po ekstrakcji ósemek, ale nie zawsze. Generalnie jest to zależne od stanu ogólnego pacjenta, czy metody usuwania zęba. Decyzję o tym, czy konieczny jest antybiotyk, zawsze indywidualnie podejmuje lekarz przeprowadzający zabieg.

Leczenie kanałowe

Po leczeniu kanałowym zęba często pojawia się ból, na który skutecznie działają środki przeciwbólowe. Wiele osób również uważa, że na ból zęba w takiej sytuacji stosowane są antybiotyki. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ są one niezbędne jedynie wtedy, gdy infekcja stwarza zagrożenie zakażeniem tkanek okołowierzchołkowych.

Kiedy podaje się antybiotyki przed zabiegiem stomatologicznym?

U niektórych osób zachodzi konieczność podania antybiotyku przed zabiegiem stomatologicznym, ponieważ np. podczas leczenia endodontycznego czy usunięcia kamienia poddziąsłowego ma miejsce przejściowa bakteriemia. Zdrowy organizm jest w stanie sobie z nią poradzić bez problemu. Jednak poszczególne osoby wymagają podania odpowiedniego antybiotyku przed przystąpieniem do wykonywania zabiegu. Mianowicie chodzi tutaj o pacjentów:

  • mających wady serca;
  • z niekontrolowaną cukrzycą;
  • z upośledzonym układem odpornościowym;
  • po przeszczepach;
  • w trakcie leczenia immunosupresyjnego;
  • z endoprotezami stawowymi.

Jak złagodzić ból zęba?

ból zęba najlepiej leczyć płukanką z szałwii lub sody oczyszczonej

Zastanawiasz, się czy istnieją domowe sposoby na ból zęba bez konieczności sięgania po niesteroidowe leki przeciwzapalne? Wiedz zatem, że tak!

Zimne okłady

Bardzo dobrze sprawdzają się zwłaszcza zimne okłady, które zmniejszają przekrwienie tkanek i niwelują ucisk na nerwy. Dzięki nim możesz również pozbyć się obrzęku.

Olejek goździkowy

Możesz wypróbować również olejek goździkowy, który zmniejsza ból. Wystarczy, że nasączysz nim wacik, a następnie uformujesz kuleczkę, wprowadzisz do jamy ustnej i będziesz nią pocierać bolesne okolice.

Płukanki z soli

Aby uśmierzyć ból zęba, możesz sięgnąć także po płukanki roztworem soli. Wystarczy, że kilka łyżeczek soli wsypiesz do kubka ciepłej wody i przepłuczesz jamę ustną. W tej sposób złagodzisz ból i zmniejszysz obrzęk dziąseł. Wszystkie te sposoby jednak dają jedynie tymczasową ulgę, aczkolwiek są świetną alternatywą dla leków na ból zęba.

Dowiedziałeś się, że antybiotyk na ból zęba najpewniej nie pomoże ci w usunięciu uciążliwych dolegliwości bólowych. Jeśli zatem dokucza ci ból, nie zwlekaj z wizytą w gabinecie stomatologicznym!

Najczęściej zadawane pytania

Czy antybiotyk pomoże na stan zapalny zęba?

Nie. Antybiotyk nie działa przeciwzapalnie.

Czy ból zęba przejdzie po antybiotyku?

Nie. Antybiotyk nie działa przeciwbólowo.

Czy antybiotyk usunie ropę z zęba?

Nie do końca. Antybiotyk jest stosowany przy ropniu, aby zapobiec rozwijaniu się tej dolegliwości. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba

Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba – jak wygląda jej założenie?

Next Post
ból zęba po plombowaniu

Ból zęba po plombowaniu – skąd się bierze i czy jest niebezpieczny?

Related Posts