lakowanie zęba

Lakowanie zęba – na czym polega? Zabieg lakowania zębów u dzieci i dorosłych

Jakub Kaczmarek
Lakowanie zęba to bardzo popularny zabieg profilaktyczny. Dowiedz się, na czym dokładnie polega lakowanie. Kiedy jest uważane za koniecznie i jak przeprowadza się ten zabieg? Sprawdź, ile kosztuje i czy możesz liczyć na refundację!

Dentysta to zdecydowanie jeden z najmniej lubianych lekarzy. Za wizytami u nich nie przepadają nawet dorośli, nie mówiąc już o dzieciach. Aby ulżyć nerwom, zarówno swoim, jak i swoich pociech, warto wcześniej wiedzieć, czego powinniśmy spodziewać się po wizycie. Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny, zabezpieczający przed rozwojem próchnicy. Dowiedz się o nim więcej i przekonaj się, że nie ma się czego bać.

Czym jest lakowanie zęba?

Lakowanie jest zabiegiem należącym do profilaktyki przeciwpróchniczej, a więc pozwala zapobiegać powstawaniu ubytków. Jest najczęściej przeprowadzane u dzieci, od razu po wykształceniu się u nich zębów stałych. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, a ma naprawdę wiele zalet.

Na czym polega lakowanie powierzchni zębów?

Lakowanie polega na wyrównywaniu powierzchni zębów specjalnym preparatem, dzięki czemu utrudniony jest rozwój bakterii. Jak to działa? Zęby nie są całkowicie gładkie, a raczej pokryte są masą maleńkich zagłębień, których dokładne oczyszczenie szczoteczką jest właściwie niemożliwe. Dotyczy to szczególnie zębów trzonowych i przedtrzonowych. Lakowanie polega na pokryciu ich specjalną substancją, która pokrywa te szczeliny i utrudnia rozwój próchnicy.

Zabieg lakowania u dzieci. Czy można lakować zęby mleczne?

Najbardziej skuteczne jest lakowanie zębów u dzieci. Dlaczego? Nowo wyrośnięte, stałe zęby należy jak najszybciej zacząć chronić, aby w przyszłości unikać nieprzyjemnych wizyt u stomatologa. Dzieci są szczególnie narażone na próchnicę zębów, ze względu na słabą higienę jamy ustnej.

Możliwe jest również lakowanie zębów mlecznych, chociaż taki zabieg przeprowadza się znacznie rzadziej i tam, gdzie rzeczywiście jest to konieczne. Zazwyczaj oznacza to lakowanie jednego zęba, być może dwóch – szczególnie zębów trzonowych, wyjątkowo podatnych na próchnicę.

Lakowanie – przebieg zabiegu

Proces lakowania rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia zębów ze wszelkich obecnych na nich osadów, a także kamienia. Następnie nakłada się wytrawiacz na powierzchnie bruzd. To umożliwia łatwiejsze przyleganie laku do szkliwa. Po kilkunastu sekundach wytrawiacz jest zmywany, a pokryte nim zęby dokładnie osuszane. Konieczne jest utrzymanie suchych zębów, co oczywiście nie jest prostym zadaniem.

Następnie stomatolog nakłada lak, płynny środek, który dokładnie pokrywa wszystkie bruzdy zęba. Na koniec środek jest utwardzany za pomocą specjalnej lampy polimeryzacyjnej.

Lakowanie zębów u dorosłych

Przeprowadzenie takiego zabiegu u osób dorosłych jest również możliwe, jednak w większości przypadków konieczne będzie dodatkowe pozbycie się już istniejącej próchnicy, a więc przeprowadzenie zabiegu lakowania poszerzonego. W jego ramach najpierw usuwa się próchnicę za pomocą wiertła diamentowego, a dopiero później nakłada lak.

Po zakończeniu lakowania bruzd nie trzeba zachowywać żadnych dodatkowych środków ostrożności, chyba że dodatkowo używany był fluor. W przeciwnym przypadku od razu po wyjściu z gabinetu stomatologicznego możemy jeść i pić.

Lakowanie zębów – cena

Lakowanie zębów NFZ refunduje pacjentom do 8. roku życia, a to i nie we wszystkich przypadkach. Refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia obejmuje tylko pierwsze zęby trzonowe. W pozostałych przypadkach należy samodzielnie pokryć wszelkie koszty, wynoszące od 30 do 60 złotych za jeden ząb, jeśli więc chcielibyśmy zalakować wszystkie zęby (co zazwyczaj nie jest stosowane) musielibyśmy zapłacić przynajmniej 900 złotych.

Inne sposoby na walkę z próchnicą

Innymi, podobnymi sposobami zapobiegania próchnicy lub jej zwalczania, są: lapisowanie i lakierowanie zębów. Podczas gdy lakowanie jest działaniem mającym na celu przede wszystkim ochronę zębów, pozostałe zabiegi wzmacniają je oraz impregnują. Lakowanie i lakierowanie dotyczy zarówno zębów stałych, jak i mlecznych, natomiast ostatnia metoda używana jest przede wszystkim na mleczakach.

Lakierowanie i lapisowanie

Lakierowanie polega na pokryciu powierzchni zębów, oczyszczonych podobnie jak przy lakowaniu, preparatem fluoru. Może być stosowane profilaktycznie lub jako sposób na walkę z nadwrażliwością zębów, niezależnie od jej przyczyny.

Wykonanie zabiegu lapisowania nie ma na celu zapobiegnięcia powstawania próchnicy, a jest sposobem na aktywną walkę z nią. Jego minusem jest to, że po nałożeniu substancja przyjmuje czarny kolor, co oczywiście negatywnie wpływa na estetykę zębów.

Wiesz już, na czym polega lakowanie zębów. Zabieg ten trwa zaledwie kilka minut, jest całkowicie nieinwazyjny, a co za tym idzie – kompletnie bezbolesny. Pamiętaj o uzębieniu twoich dzieci i zatroszcz się o jak najskuteczniejszą profilaktykę już od najmłodszych lat.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ząbkowanie

Ząbkowanie u niemowląt – jak wyglądają objawy i jak je łagodzić? Sprawdź, jak pomóc dziecku!

Następny artykuł
gaz rozweselający

Czym jest gaz rozweselający i czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Podobne artykuły