szczoteczka elektryczna dla dziecka

Szczoteczka elektryczna dla dziecka – jaką wybrać i na co zwracać uwagę?

Anna Wiktor
Szczoteczka elektryczna dla dziecka jest alternatywą dla popularnej szczoteczki manualnej. Znacznie ułatwia najmłodszym prawidłowe oczyszczanie zębów. Sprawdź, dlaczego warto wybrać elektryczną szczoteczkę do zębów dla dziecka!

W utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej przyda się dobra szczoteczka. Na rynku dostępne są modele manualne oraz elektryczne, w tym soniczne. Różnią się one przede wszystkim sposobem działania. Czyszczenie zębów przy użyciu tradycyjnej szczoteczki wymaga samodzielnego wykonywania okrężnych ruchów. Model elektryczny pracuje sam, wykonuje ruchy rotacyjne i pulsacyjne, ułatwiając szczotkowanie zębów. Szczoteczka elektryczna dla dziecka znacznie ułatwia mu czyszczenie ząbków. Modele te wyglądają bardzo atrakcyjnie, co jeszcze bardziej zachęca maluchy do ich używania.

Szczoteczki elektryczne przeznaczone dla dzieci – podział

Tego rodzaju szczoteczki do zębów dzielą się na akumulatorowe oraz zasilane bateriami. Jaka szczoteczka będzie lepsza? Modele akumulatorowe są droższe, ale mogą dłużej służyć. Mają też wymienne końcówki, dlatego w momencie gdy zużyje się włosie, wystarczy zakupić nowy element. Szczoteczki zasilane bateriami bywają mniej praktyczne – nie tylko wymagają regularnej zmiany baterii, ale często nie dają możliwości wymiany końcówki, dlatego po pewnym czasie trzeba je po prostu wyrzucić.

Oscylacyjno-rotacyjna elektryczna szczoteczka dla malucha

Tego rodzaju urządzenie ma małą, okrągłą główkę, miękkie włosie i często wyposażone jest w gumową rączkę ułatwiającą trzymanie szczoteczki. Wykonuje ona ruchy naprzemienne – w prawo i w lewo, niekiedy również ruchy pulsacyjne, dzięki którym główka dociskana jest do powierzchni zęba. Szczoteczki mają wbudowany sygnalizator czasu mycia – są to zawsze 2 minuty. Dzieci powyżej 6 lat mogą używać szczoteczek z dodatkową funkcją kontroli siły docisku.

Soniczna szczoteczka dla najmłodszych

Soniczne szczoteczki dla najmłodszych wyglądają podobnie jak manualne. Szczoteczki tego typu wykonują ruchy tzw. wymiatające, a działają na zasadzie emitowania fal ultradźwiękowych, które wprawiają w ruch włoski. Szczoteczki mają różne tryby i licznik czasu pracy. Szczoteczki soniczne dla dzieci dostosowane są do różnych grup wiekowych – dla młodszych dzieci od 18. miesiąca życia oraz kategorii wiekowych 3+ i 7+.

Dlaczego szczoteczka soniczna lub elektryczna dla dziecka to dobry pomysł?

Rolą rodziców jest zachęcanie najmłodszych do regularnego mycia zębów. Ważna jest również nauka korzystania ze szczoteczki i prawidłowego szczotkowania zębów. Dorośli muszą też wytłumaczyć, jak istotny jest czas szorowania zębów. Naukę pielęgnacji zębów dzieci może wspomóc dobra szczoteczka. Dlaczego warto wybrać jeden z omawianych modeli?

Przede wszystkim:

  • szorowanie zębów taką szczoteczkę jest bardziej efektywne, a ząbki są doczyszczone;
  • ułatwia oczyszczenie zębów i dziąseł, a także trudno dostępnych miejsc, np. przestrzeni międzyzębowych;
  • mycie szczoteczką elektryczną może być dobrą zabawą;
  • dzieci szczotkują zęby przez wymagany czas 2 minut, a koniec mycia jest komunikowany przez urządzenie.

Czym charakteryzuje się szczoteczka dla najmłodszych?

Choć na rynku dostępne są modele elektryczne już dla półtorarocznych maluchów, specjaliści zalecają, by po tego rodzaju urządzenie sięgać dopiero w przypadku dzieci, które ukończyły 3. rok życia. Modele przeznaczone dla dzieci są mniejsze i lżejsze, mają małe główki. Włosie szczoteczki jest miękkie i nie powoduje podrażnień w buzi dziecka. Szczoteczka wykonuje powolne i delikatne ruchy, umożliwiając prawidłowe oczyszczenie zębów. Do tego często charakteryzuje je ciekawy dla dziecka design – są kolorowe, zdobią je postaci z bajek i ulubieni bohaterowie. Najlepsze szczoteczki to takie, które wykonują około 7600 ruchów na minutę.

Dlaczego prawidłowe szczotkowanie jest tak ważne?

Stomatolodzy biją na alarm, coraz więcej maluchów ma poważne kłopoty z zębami – próchnica zdarza się już u naprawdę małych dzieci. O mleczaki trzeba dbać, higiena jamy ustnej dziecka jest niezwykle ważna, ponieważ kłopoty z pierwszymi zębami mogą oznaczać problemy ze stałym uzębieniem. Zaniedbania prowadzą do zapalenia dziąseł, zmiany kolorów zębów, recesji, a także poważnych powikłań dotyczących narządu słuchu, węchu, a nawet mózgu. Pomiędzy 3. a 5. rokiem życia maluch posiada już komplet zębów, które powinien czyścić rano i wieczorem przez zalecane 2 minuty.

Szczoteczka i specjalna aplikacja

Producenci szczoteczek prześcigają się we wprowadzaniu ulepszeń, które mają przekonać rodziców do zakupu sprzętu dla swoich pociech. Oferują, między innymi, szczoteczki świecące i z melodią. Innym przykładem może być specjalna aplikacja, której zadaniem jest edukowanie najmłodszych w zakresie prawidłowej higieny zębów. Niektóre z nich umożliwiają zdobycie nagrody za prawidłowe mycie – odblokowywanie kolejnych postaci, gromadzenie naklejek. To dodatkowa zachęta dla dzieci.

Jaka szczoteczka elektryczna dla dziecka będzie najlepsza?

Jeśli nie masz pewności, czy twój maluch może używać szczoteczki elektrycznej, skonsultuj się z dentystą – oceni stan uzębienia i doradzi najlepszy wybór. Szukając modelu dla dziecka, pamiętaj, by dobrać go odpowiednio do wieku. Producenci informują, od jakiego wieku można używać danej szczoteczki oraz pasty. Zawsze postępuj zgodnie z tym wskazaniem. Zwróć uwagę na jakość sprzętu, wybieraj szczoteczki, które posłużą dziecku dłużej.

Co musisz wziąć pod uwagę przy wyborze szczoteczki dla dziecka?

  • prędkość pracy szczoteczki oraz ilość wykonywanych ruchów, które pozwolą pozbyć się płytki nazębnej;
  • kształt i wielkość główki;
  • sposób zasilania i czas pracy po pełnym naładowaniu;
  • kształt i rozmiar;
  • design;
  • dodatkowe funkcje, udoskonalenia.

Prawidłowe mycie zębów

Gdy już zaopatrzysz swoją pociechę w odpowiednią szczoteczkę np. soniczną czy elektryczną, musisz ją poinstruować, jak prawidłowo myć zęby. Takiej szczoteczki używa się inaczej niż jej wersji manualnej. Możesz mieć pewność, że zęby i dziąsła będą dokładniej doczyszczone niż przy myciu zwykłą szczotką.

Technika mycia zębów szczoteczką elektryczną

Właściwa technika mycia jest tu kluczem do sukcesu. Szczoteczkę należy delikatnie zmoczyć, a następnie nałożyć na szczoteczkę niewielką ilość odpowiedniej pasty do zębów (musi być dobrana do wieku dziecka). Zwilżenie włosów szczotki sprawia, że szybciej wytworzy się piana, a nalot na zębach ulegnie rozpuszczeniu i będzie łatwiejszy do usunięcia. Główkę szczoteczki należy przyłożyć do powierzchni zęba pod kątem 45 stopni i uruchomić. Trzeba przesuwać ją kolejno po każdym zębie, bez wykonywania dodatkowych ruchów okrężnych czy wymiatających.

Mycie zębów to nie wszystko

Twój maluch musi wiedzieć, że oprócz zębów powinien czyścić też język. Ostatnim etapem jest wypłukanie ust. Starsze dzieci warto uczyć nitkowania i wprowadzać nawyk płukania ust specjalnym antybakteryjnym preparatem. Po umyciu zębów należy zadbać o czystość szczoteczki.

Wybór szczoteczki dla dziecka jest bardzo istotny, bo to pierwszy krok, by nauczyć malucha dbania o higienę i zdrowie zębów. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli urządzeń dla najmłodszych, a ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Do zakupu podejdź z głową, postaw na jakość, ale pamiętaj również o zadowoleniu malucha. Wszak to on będzie używał szczoteczki na co dzień.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
krzywy zgryz

Krzywy zgryz – jakie są najczęstsze wady zgryzu? Jak można skorygować krzywe zęby?

Następny artykuł
ząbkowanie

Ząbkowanie u niemowląt – jak wyglądają objawy i jak je łagodzić? Sprawdź, jak pomóc dziecku!

Podobne artykuły