leczenie kanałowe cena

Leczenie kanałowe – cena leczenia zębów nie taka straszna! Poznaj poszczególne pozycje cennika

Jakub Kaczmarek
Stomatologia obecnie rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jedną z metod leczenia zębów jest leczenie kanałowe – cena za taki zabieg niekoniecznie jest wygórowana. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

Dentysta decyduje się na leczenie kanałowe wówczas gdy stan uzębienia jest już mocno naruszony przez próchnicę. Ta terapia jest czasami jedynym ratunkiem dla zębów, które dotknęła choroba miazgi. Warto wiedzieć, jak przebiega, ile trwa oraz ile kosztuje leczenie kanałowe. O tym przeczytasz poniżej!

Kiedy leczenie endodontyczne jest zalecane?

Zaniedbania związane z higieną jamy ustnej zwykle prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych. Częste spożywanie posiłków bogatych w cukier dodatkowo może się przyczyniać do rozwoju próchnicy. W przypadku poważnej infekcji może dojść do uszkodzenia miazgi zęba. Tutaj może nie wystarczyć zwykła wizyta u stomatologa, który w jej trakcie założy plombę i zażegna problem. Zainfekowana tkanka znajdująca się głębiej w zębie może wymagać leczenia endodontycznego.

Profesjonalne leczenie kanałowe zęba – cena i etapy kuracji

Leczenie kanałowe pod mikroskopem często nazywane jest endodoncją. Zanim jednak leczenie endodontyczne zostanie wdrożone, to konieczna jest pierwszorazowa wizyta, której celem jest obranie metody naprawy uzębienia. Jeśli po takich oględzinach dowiesz się, że czeka cię leczenie polegające na usunięciu zainfekowanej tkanki, to znak, że musisz przebrnąć przez następujące etapy:

  • wykonanie zdjęcia RTG – pozwala na zobrazowanie zwichnięcia zęba i uszkodzeń powstałych poniżej korony;
  • opracowanie korony zęba – ten etap polega na rozwierceniu korony jednego zęba w taki sposób, aby dostać się do zainfekowanej miazgi. Tutaj ważne jest wykonanie odpowiedniej średnicy, aby łatwiej było przejść przez kolejne etapy;
  • usunięcie tkanki z wnętrza zęba– etap ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym więc nie musisz obawiać się o efekt bólowy;
  • dezynfekcja wewnątrz zęba i czyszczenie kanałów korzeniowych. Dezynfekcję przeprowadza się najczęściej w oparciu o wodorotlenek wapnia lub chlor;
  • wypełnienie loży specjalnym preparatem.

Koszty terapii kanałowej są w dużym stopniu uzależnione od tego, jakie wypełnienie zostanie zastosowane oraz czy zajdzie konieczność stosowania mikroskopu.

Czym wypełniany jest ząb przy zabiegu?

Wypełnienie kanałów zęba jest ostatnim etapem pracy endodonty z pacjentem. Wyjątkiem jest oczywiście ponowne leczenie w przypadku powikłań, do których z reguły nie dochodzi. Odwiedzając gabinet stomatologiczny w celu wypełnienia zęba, warto wiedzieć, co zostanie wykonane w ramach wizyty. Otóż do ostatecznego zabezpieczenia zęba najczęściej stosuje się gutaperkę. Jest to specjalny (w pełni bezpieczny) preparat naturalny, który ma właściwości podobne do kauczuku.

Ile kosztuje leczenie kanałowe i co wpływa na jego cenę?

Musisz wiedzieć, że w przypadku leczenia kanałowego zęba cena jest uzależniona w dużym stopniu od kliniki, w jakiej wykonasz zabieg. Obecnie nowoczesne, dobrze wyposażone gabinety dysponują najczęściej mikroskopem stomatologicznym. W takim wypadku cena za kurację może być nieco wyższa niż standardowo. Najczęściej jest to wzrost o około 100 złotych. Niektóre kliniki stomatologiczne mogą jednak oferować nieco wyższe ceny za takie leczenie. Na cenę terapii wpływać jeszcze może:

  • liczba koniecznych wizyt;
  • powtórne leczenie w przypadku komplikacji;
  • liczba korzeni wymagających opracowania;
  • stosowanie dodatkowych procedur;
  • rodzaj znieczulenia.

Biorąc pod uwagę powyższe składowe, można oszacować, że końcowy koszt leczenia powinien wynosić około 400-600 zł. Podana wartość jest oczywiście orientacyjna i wpływ na nią może mieć też miasto, w którym planujemy wykonać zabieg.

Czy aparat ortodontyczny jest przeszkodą w leczeniu?

Gdy stomatologia zachowawcza i zabiegowa nie korzystała jeszcze z mikroskopów, to posiadanie aparatu ortodontycznego na łuku zębowym było dla wielu dentystów przeszkodą do leczenia endodontycznego. Z powyższych akapitów dowiedziałeś się już o korzystaniu z mikroskopów i to właśnie on są jedynym sposobem na leczenie wewnętrznej tkanki zębowej przy posiadaniu aparatu. Endodonta podczas terapii z użyciem tego urządzenia ma dokładniejszy obraz uszkodzeń zęba i może tak prowadzić leczenie, że elementy aparatu pozostaną nienaruszone.

Kiedy zachodzi pełna konieczność leczenia u endodonty?

Samodzielnie nie jesteś w stanie odpowiedzieć sobie na powyżej postawione pytanie. Jeśli poczujesz, że twoje zęby zaczynają boleć, to zapewne udasz się do swojego stomatologa. To właśnie on oceni, jak duży jest problem i obierze właściwą dla ciebie ścieżkę leczenia. W przypadku poważniejszych infekcji może zalecić wizytę u endodonty, który przeprowadzi cię przez wymienione wcześniej etapy leczenia. Z reguły wymóg terapii kanałowej zachodzi przy następujących problemach:

  • zapalenie miazgi – jest to poważny problem, który może prowadzić do głębokich infekcji. Ważne jest tutaj szybkie działanie, dokładna dezynfekcja loży zębowej, a szczególnie staranne wyczyszczenie wszystkich zainfekowanych kanałów zębowych;
  • występowanie poważnych zmian patologicznych – do takich zalicza się głównie ropień, zgorzel czy też martwica komórek;
  • daleko posunięte zmiany próchnicze, które zaczynają dotykać również sąsiednich, zdrowych zębów;

Endodonci polecają również swoje usługi osobom, które planują w najbliższym czasie wstawianie implantów lub też zabiegi protetyczne.

Ponowne leczenie i wizyty kontrolne

Skuteczność omawianej powyżej terapii jest bardzo skuteczna i wiele osób się o tym przekonało osobiście. Jednak czasami i tutaj zachodzi konieczność ponownego leczenia. Musisz wiedzieć, że jest ono bardziej skomplikowane niż leczenie pierwszorazowe. Wynika to z tego, że przy powtórnym leczeniu u endodonty tych samych zębów lekarz musi wyczyścić wnętrze loży bardzo dokładnie. Znajduje się tam poprzednio wprowadzone uzupełnienie, które musi być wymienione na nowe. Ponowne terapie u endodonty są jednak rzadkością.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
aparat na krzywy zgryz

Aparat na krzywy zgryz – kiedy zdecydować się na jego założenie? Jakie wady zgryzu może wyleczyć aparat ortodontyczny?

Następny artykuł
stripping zębów

Stripping zębów – co to za zabieg i kiedy się go wykonuje?

Podobne artykuły