leczenie kanałowe bez znieczulenia

Leczenie kanałowe bez znieczulenia – błąd dentysty czy celowy zabieg?

Anna Wiktor
Podczas wykonywania zabiegu endodontycznego ząb jest otwierany, czyszczony i wypełniany. Konieczne jest również usunięcie stanu zapalnego. Czy leczenie kanałowe bez znieczulenia jest w ogóle możliwe? Przeczytaj!

Stomatologia dąży do absolutnego wyeliminowania stanów bólowych podczas zabiegów. Dlatego leczenie kanałowe bez znieczulenia jest bardzo rzadko spotykane. Sprawdź, kiedy stomatolog może się zdecydować na taki rodzaj zabiegu.

Czy leczenie kanałowe bez znieczulenia można wykonać?

Stomatolog jest w stanie zrealizować zabieg endodontyczny bez aplikacji środka znieczulającego. Zwykle jednak podaje odpowiedni preparat, którego celem jest zablokowanie komunikacji w układzie nerwowym wewnątrz zęba lub kości przy nim. Leczenie kanałowe bez znieczulenia można wykonać tylko wtedy, gdy ząb jest martwy lub jego stan jest bardzo zły. Dlaczego tak się dzieje? Pod wpływem ostrego stanu zapalnego znieczulenie nie zadziała. Konieczne jest otworzenie zęba i założenie opatrunku niwelującego zapalenie. Dopiero po tygodniu lub dwóch można zamknąć ząb.

Czy leczenie kanałowe zębów zawsze oznacza ból?

Tylko skrajne przypadki opisane powyżej mogą wiązać się ze sporym bólem. Zazwyczaj jednak stomatolog podaje pacjentowi odpowiednie do metody leczenia znieczulenie. Może ono przybrać formę nasiękowego (miejscowe), powierzchniowego (w postaci żelu lub aerozolu) lub przewodowego. Pod wpływem działania środka blokującego nerwy zanika uczucie bólu. Jedynym dyskomfortem może być moment wkłucia igły i rozpieranie na skutek wtłaczania znieczulenia. Zależy ono jednak głównie od prędkości naciskania strzykawki.

Leczenie kanałowe – czy trzeba się go obawiać?

Martwisz się, że leczenie kanałowe bez znieczulenia może spotkać właśnie ciebie? Przed rozpoczęciem zabiegu przekaż dentyście te informacje i porozmawiaj z nim o swoich obawach dotyczących zatrucia zęba czy znieczulenia. Pamiętaj jednak, że pojawienie się bólu nawet po znieczuleniu może być wynikiem ostrego stanu zapalnego. Nie jest to błąd stomatologa, czy niewystarczająca siła preparatu. Dentysta zawsze dąży do tego, by pacjent nie musiał nadmiernie stresować się wizytą w gabinecie.

Czeka cię wizyta u stomatologa? Nie stresuj się na zapas. Zapewne wszystko zakończy się bardzo dobrze i bez zbędnego bólu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
licówki a korony

Licówki a korony – czy nazwy te oznaczają to samo?

Następny artykuł
zakładanie licówek

Zakładanie licówek – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Podobne artykuły