Invisalign

Invisalign – co to jest? jak działa leczenie niewidocznymi nakładkami?

Anna Wiktor
Invisalign to prosta metoda pozwalająca na skuteczne korygowanie wad zgryzu. Jak działa niewidoczny aparat ortodontyczny? Na jakie efekty leczenia możesz liczyć? Sprawdziliśmy!

Wady zgryzu wymagają sięgania po różne narzędzia, które pozwalają skorygować zgryz i uniknąć wielu problemów związanych ze zdrowiem i wyglądem. W jaki sposób możesz się z rozprawić z krzywymi zębami? W jaki sposób spełnisz marzenia o pięknym uśmiechu? Zobacz, jakie możliwości daje ci nowoczesna ortodoncja i nakładki Invisalign.

Tradycyjny aparat ortodontyczny

Zanim zadecydujesz, czy stawiasz na Invisalign, czy zwykły aparat, zapoznaj się z tradycyjnymi metodami leczenia wad zgryzu. Różnice są ogromne.

Dlaczego leczenie wad zgryzu jest tak ważne?

Wady zgryzu są nie tylko problemem estetycznym, ale też zdrowotnym. Dlaczego nie możesz ich lekceważyć? Bo mogą one doprowadzić do problemów z wyraźnym mówieniem. Problemy ze zgryzem mogą też utrudniać jedzenie i picie, a to ma już istotny wpływ na jakość twojego życia.

Jak wygląda zwykły aparat na zęby?

Jest to urządzenie składające się z wielu metalowych elementów, które mają skorygować zgryz i ustawić zęby we właściwej pozycji. Taki aparat jest dość tani, a w wielu przypadkach koszt jego wykonania może się zamknąć w granicach 2000–2500 zł. Ma on jednak sporą wadę – jest widoczny – a to przy aparatach stałych zakładanych nawet na 2 lata, może się okazać sporym utrudnieniem dla osób szczególnie dbających o swój wygląd. Aparat może też sprzyjać problemom ze zdrowiem jamy ustnej, gdyż za drobne błędy związane z utrzymaniem higieny możesz zapłacić wysoką cenę.

Nakładki Invisalign – co je wyróżnia?

Metalowe klamry nakładane na zęby pozwalają poprawić stan uzębienia, mają jednak coraz silniejszą konkurencję. Dlaczego pacjenci coraz chętniej stawiają na system Invisalign? Powodów jest wiele.

Dyskrecja i wygoda to podstawa

Są osoby, dla których piękny uśmiech jest kwestią priorytetową. W ich przypadku przezroczysty aparat jest szansą na pogodzenie leczenia ortodontycznego z możliwością uśmiechania się bez obawy o to,

że metalowe klamry przyciągają uwagę rozmówców. Drugą ważną sprawą jest wygoda użytkowania. O ile tradycyjny aparat zakładany jest nawet na dwa lata, to nakładki Invisalign wymieniane są co dwa tygodnie. Łatwe i bezpieczne jest też ich zakładanie, dzięki czemu unikniesz potencjalnych podrażnień.

Łatwa pielęgnacja i dbanie o jamę ustną

Użytkownicy Invisalign cenią go też za to, iż nie utrudnia on codziennych zabiegów higienicznych. Ponieważ można go wyjąć (np. na czas jedzenia czy szczotkowania zębów), łatwiej jest zadbać o higienę jamy ustnej i chronić zęby przed próchnicą. Możesz też zdejmować nakładki na czas ważniejszych wydarzeń, gdy komfort i dobre samopoczucie stają się najważniejsze.

Jak wygląda aparat Invisalign?

Aparat ten ma formę przezroczystej nakładki, wykonanej z mocnego silikonu. Każdy pacjent otrzymuje zestaw indywidualnych nakładek, dzięki czemu możesz przyspieszyć proces leczenia i cieszyć się maksymalnym komfortem noszenia takiego aparatu. Jest on gładki i cienki, a zatem praktycznie niewidoczny. Jest też lekki i wygodny, co ma ogromne znacznie dla ludzi żyjących dość intensywnie.

Aparat Invisalign – efekty działania

Wiesz już, że noszenie takiej nakładki zapewnia dyskretne leczenie wad zgryzu. A jakie efekty możesz osiągnąć dzięki korzystaniu z tej metody? Sporo zależy od tego, z jakim problemem się zmagasz i jak wielka jest jego skala. Jedno jest pewne – leczenie trwa krócej, niż w przypadku tradycyjnych metod. Przy mniejszych wadach, leczenie zgryzu może się zakończyć już po kilku miesiącach.

Invisalign – ceny nowoczesnego leczenia ortodontycznego

Ostatnią ważną kwestią jest cena. Ile musisz zapłacić za taki sposób walki o piękny uśmiech? Cena pełnego leczenia wynosi od 12 tysięcy do 22 tysięcy złotych.

Jak przebiega leczenie aparatem Invisalign?

Nowoczesna ortodoncja bazująca na dyskretnym aparacie to prosty plan leczenia, który układa lekarz ortodonta, posiadający specjalny certyfikat Invisalign. Co każdy pacjent powinien na ten temat wiedzieć?

Etapy leczenia metodą Invisalign

  • konsultacja, podczas której dowiesz się, jak może przebiegać leczenie w twoim przypadku i na jakie efekty możesz liczyć. Konsultacja musi zostać przeprowadzona przez certyfikowanego lekarza Invisalign. Tych w Polsce nie ma wcale tak dużo. Doświadczonym lekarzem Invisalign jest Lek. dent. Magdalena Patrycja Pniok, Ortodonta Tychy.
  • wykonanie cyfrowego skanu, dzięki któremu przygotowane zostaną nakładki możliwie jak najlepiej dopasowane do twoich potrzeb;
  • zmiana nakładek do 2 tygodnie;
  • kontrolne wizyty w gabinecie stomatologicznym (mniej więcej co 6 tygodni).

Ile zajmuje leczenie wad zgryzu z nakładkami Invisalign?

Przygotowane indywidualnie dla każdego pacjenta nakładki należy nosić przez 22 godziny na dobę. Tyle wystarczy, by proces prostowania zębów zakończył się sukcesem. Czas leczenia uzależniony jest od problemu, z jakim się zmagasz, jednak w wielu przypadkach już po kilku miesiącach możesz się cieszyć widocznymi rezultatami. W poważniejszych przypadkach leczenie zajmuje około 1,5 roku.

Niewidoczny aparat to idealna propozycja dla każdego, kto chce leczyć wady zgryzu, a jednocześnie cieszyć pięknym uśmiechem. Wygoda i dyskrecja to czynniki, dzięki którym leczenie Invisalign cieszy się coraz większą popularnością. Skonsultuj się z ortodontą i dowiedz, czy jest do dobre rozwiązanie również dla ciebie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Następny artykuł
zab-na-sztyfcie-ile-wytrzyma

Ząb na sztyfcie. Ile wytrzyma wkład? Czy korona będzie trwała?

Podobne artykuły