Intruzja zęba to metoda leczenia ortodontycznego, która polega na wtłaczaniu nadmiernie wysuniętego zęba z powrotem w głąb kości. Kiedy stosuje się takie leczenie i jak ono przebiega? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.
Ile kosztuje aparat na zęby? Leczenie wad zgryzu może przybierać różne formy, przy czym najpopularniejszym rozwiązaniem jest noszenie specjalnego aparatu. Z jakiego wsparcia możesz skorzystać? Jakie są dodatkowe koszty związane ze stosowaniem aparatu? Sprawdzamy!
Aparat Hyrax jest przeznaczony do rozszerzenia szczęki. Niektórzy pacjenci ortodontyczni przed założeniem stałego aparatu korzystają z tego rodzaju rozwiązania. Jak długo trzeba go nosić i jak jest zbudowany aparat typu Hyrax? Sprawdź to!
Aparat Hassa często uzupełnia leczenie ortodontyczne. Niektórzy pacjenci podczas terapii wymagają stosowania dodatkowych elementów oprócz aparatu ortodontycznego. Z czego składa się aparat Hassa i jak działa? Dowiedz się już teraz!
Invisalign to prosta metoda pozwalająca na skuteczne korygowanie wad zgryzu. Jak działa niewidoczny aparat ortodontyczny? Na jakie efekty leczenia możesz liczyć? Sprawdziliśmy!
Zastanawiasz się, ile zarabia ortodonta? Wynagrodzenie na tym stanowisku uzależniona jest od wielu czynników – m.in. od renomy i stażu pracy. Przy kalkulacji opłacalności tego zawodu uwzględniamy także czas kształcenia i koszty prowadzenia działalności.
Jeśli czeka cię zakładanie aparatu, na pewno odczuwasz lekki stres i zastanawiasz się, czy procedura będzie bolesna lub, czy musisz się do niej jakoś przygotować.
Kamuflaż ortodontyczny stosuje się przy daleko posuniętych wadach zgryzu u osób dorosłych. Nie jest to jednak sposób na ich usunięcie, a raczej zamaskowanie. W ten sposób można przywrócić prawidłowe funkcjonowanie szczęki bez operacji.
Prostowanie zęba lub zębów, czyli korekcja wady zgryzu to proces wymagający założenia aparatu ortodontycznego. Co powinieneś wiedzieć o metodach leczenia i rodzajach aparatu?
Wyciski zębowe są niezbędne do przygotowania aparatu ortodontycznego, wykonania koron i innych zabiegów na szczęce. To jeden z kluczowych elementów leczenia ortodontycznego.
Gumki separacyjne nosi przez kilka dni przed założeniem aparatu ortodontycznego. W niektórych przypadkach etap ten jest niezbędny do wytworzenia między trzonowcami odpowiedniej przestrzeni do zamontowania pierścieni, na których będzie opierał się aparat.
Wady zgryzu bywają bardzo uciążliwe dla pacjenta – nie tylko ze względu na estetykę, ale także trudności w normalnym funkcjonowaniu i utrzymywaniu zdrowia jamy ustnej. Ortodoncja to odłam stomatologii, który umożliwia skuteczną likwidację tych problemów.
Wosk ortodontyczny jest środkiem niemal niezbędnym podczas leczenia wad zgryzu, za pomocą założonego aparatu na zęby. Łagodzenie podrażnień, to jego główna funkcja. Dowiedz się więcej.
Cefalometria to rodzaj diagnostyki obrazowej z wykorzystaniem RTG cefalometrycznego. Najczęściej wykorzystuje się je w ortodoncji. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, jak należy przygotować się do zabiegu, ile trwa oraz jaka jest jego cena!
Retrogenia to wada zgryzu, w której dochodzi do zahamowania doprzedniego wzrostu żuchwy. W efekcie występuje dysproporcja pomiędzy szczęką i żuchwą. Dowiedz się, jak leczyć tę przypadłość!
Aparat na zęby w ciąży nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Czy ciąża jest odpowiednim czasem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego? Dowiedz się, czy warto z nim poczekać aż do urodzenia dziecka.
Okazało się, że nie możesz jeszcze przystąpić do leczenia ortodontycznego ze względu na konieczność usunięcia jednego lub kilku zębów? Dowiedz się, ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat.
Jak dbać o aparat ortodontyczny, by długo działał sprawnie, a jednocześnie nie przeszkadzał w utrzymaniu zdrowia zębów i całej jamy ustnej? W tym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek na ten temat.
Zastanawiasz się, kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby? Leczenie ortodontyczne jest najskuteczniejsze wówczas, gdy szczęka i zęby stałe są jeszcze w fazie rośnięcia i rozwoju. Ten czas przypada na wczesne lata nastoletnie.
Jeśli niebawem rozpoczynasz leczenie ortodontyczne, być może zastanawiasz się nad wyborem aparatu porcelanowego. To stały aparat na zęby, który służy do korekty m.in. krzywych zębów i wad zgryzu w ortodoncji. Jakie zalety ma aparat porcelanowy? Sprawdź!
Sztuczny aparat na zęby, który czasem noszą dzieci, może być bardzo niebezpieczny. Fałszywe aparaty ortodontyczne cieszą się sporą popularnością zwłaszcza w krajach azjatyckich, ale nie tylko. Czy warto je zakładać? Dowiedz się!
Masz wadę zgryzu i w końcu podjąłeś decyzję, aby ją wyleczyć? W tym celu powinieneś udać się na wizytę do ortodonty, który najpewniej zaleci aparat na zęby. Aparat ortodontyczny przed i po – co musisz wiedzieć o efektach terapii ortodontycznej? Sprawdź!
W leczeniu ortodontycznym bardzo często stosuje się wyciągi ortodontyczne, które są przeznaczone do korekty wad zgryzu. W jaki sposób się je zakłada i jakie są ich rodzaje? Sprawdź koniecznie już teraz!
Zmagasz się z wadą zgryzu i marzy ci się równy, zdrowy uśmiech? Możesz go uzyskać, decydując się np. na aparat metalowy. To rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane w ortodoncji. Dlaczego warto zdecydować się standardowy aparat na zęby? Zobacz!
W leczeniu ortodontycznym wad zgryzu coraz częściej stosuje się aparaty z kryształów, które są praktycznie niewidoczne, dlatego cieszą się ogromną popularnością w ortodoncji. Jak działa aparat kryształowy i kto może go założyć? Sprawdź!
Aparat ruchomy stosowany jest głównie u dzieci, rzadziej u osób dorosłych. W jakich przypadkach aparat wyjmowany może pomóc? Dlaczego będzie odpowiednim sposobem na walkę z niewielkimi wadami zgryzu? Komu jest polecany? Sprawdź!
Aparat na zęby dla dzieci jest wykorzystywany do leczenia wad zgryzu. W przypadku najmłodszych mogą być stosowane zarówno stałe, jak i ruchome aparaty ortodontyczne. Który wybrać? Dowiedz się już teraz!
Do leczenia wad zgryzu u pacjentów coraz częściej wykorzystuje się aparat lingwalny. To popularny rodzaj aparatu ortodontycznego w ortodoncji, który jest praktycznie niewidoczny. Jakie jeszcze ma zalety? Dowiedz się!
Wygodny i niesprawiający dyskomfortu na co dzień – taki właśnie jest aparat Clear Aligner. To niewidoczny aparat ortodontyczny, który służy do leczenia wad zgryzu. Dowiedz się, jakie ma zalety i komu jest polecany!
Masz wadę zgryzu i musisz rozpocząć leczenie ortodontyczne, a nie chcesz, aby aparat ortodontyczny był widoczny? Dobrym rozwiązaniem zatem może być aparat estetyczny, który zapewni komfort psychiczny. Sprawdź, jakie są jego rodzaje i kiedy możesz go wybrać!
Dla osób planujących korekcję zgryzu ważne jest to, jak czyścić aparat ortodontyczny. Higiena jamy ustnej i sprzętu ortodontycznego ma znaczenie dla jego wytrzymałości i komfortu użytkowania. Oto porady, jak dbać o aparat!
Jak się dowiedzieć, ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny? Szczegółowych wskazówek udzieli ci lekarz ortodonta. Jednak zwykle najkrócej trwa leczenie u dzieci w tzw. fazie I – jest to min. 12 miesięcy. Przeczytaj, jak długo nosi się każdy z aparatów!
Aby zrozumieć, jak działa aparat ortodontyczny, należy poznać jego budowę. Składa się on z łuków, zamków i ligatur nazywanych gumkami. W aparatach ruchomych elementy te zatopione są w tworzywie nakładanym na zęby. Przeczytaj, jak działają takie aparaty!
Do korekcji wad zgryzu stosuje się aparat przezroczysty, metalowy, kryształowy czy ceramiczny. Wśród wszystkich typów sprzętów ortodontycznych w pełni transparentny jest właśnie egzemplarz przezroczysty. Jak wygląda leczenie przy jego pomocy? Przeczytaj!
W leczeniu ortodontycznym aparat bezligaturowy zdobywa coraz większą popularność. Jest bardziej dyskretny, zapewnia mniejsze uczucie dyskomfortu podczas prostowania zębów i sprawia, że nie trzeba tak częstych wizyt kontrolnych. Przeczytaj o nim więcej!
Korekcja wady zgryzu wykonywana jest aparatami stałymi lub ruchomymi. Co jest najważniejsze dla osób, które chcą założyć np. aparat samoligaturujący? Przed i po zabiegu efekt może zaskoczyć. Jak się przygotować i czego się spodziewać? Sprawdź!
Leczenie wad uzębienia może wymagać nie tylko aparatu cienkołukowego, ale też aparatu na podniebienie. To sprzęt ortodontyczny umieszczany nad językiem, który ma na celu szybko zmienić ustawienie zębów. Przeczytaj o nim!
Piękny uśmiech to nie tylko białe zęby, ale również prosty zgryz. Dlatego wiele osób decyduje się na korekcję łuku zębowego. Dla osób ceniących estetykę uśmiechu polecanym rozwiązaniem jest aparat kosmetyczny. Przeczytaj dlaczego!
Tradycyjne aparaty ortodontyczne mogą być wykonane przy użyciu różnych materiałów. Najpopularniejsze są zamki metalowe, ceramiczne, czy szafirowe. Aparat ceramiczny charakteryzuje się wysokim poziomem transparentności. Przeczytaj więcej!
Tradycyjne aparaty ortodontyczne muszą być regulowane niemal co miesiąc. Jednak aparat Damon jest sprzętem pasywnym, który ma funkcję samoligaturującą. Dzięki temu efekt działania sił korekcyjnych jest mniejszy, ale stały. Przeczytaj o nim więcej!
Aparat ortodontyczny jest dla wielu osób cennym sojusznikiem w walce o proste zęby i prawidłowy zgryz. Chcesz skorzystać z takiego urządzenia? Sprawdź, jak wygląda taki aparat i na jakie efekty leczenia możesz liczyć.
Kortykotomia to chirurgiczna technika stosowana jako wsparcie podczas leczenia ortodontycznego. W jakich okolicznościach dentysta może zadecydować o skorzystaniu z takiej metody?
Retainer to niewielkie urządzenie, dzięki któremu na dłużej zatrzymasz wyniki leczenia ortodontycznego. Czym wyróżnia się ten aparat? Kiedy i dlaczego warto z niego skorzystać?
Do leczenia wad uzębienia wykorzystuje się rozmaite rodzaje aparatów ortodontycznych. Jednym z nich jest aparat samoligaturujący, który ma nieco inną konstrukcję niż aparat tradycyjny. Czym się różni? Kto może go założyć? Zobacz!
Czas leczenia ortodontycznego może być skrócony nawet do kilku miesięcy dzięki zabiegowi dekortykacji przyzębia. Na czym polega dekortykacja przyzębia i czy jest to bolesne? Sprawdź to!