wyciski zębów

Wyciski zębowe – do czego służą? Po co robi się wycisk u ortodonty? Czym są cyfrowe modele ortodontyczne?

Anna Wiktor
Wyciski zębowe są niezbędne do przygotowania aparatu ortodontycznego, wykonania koron i innych zabiegów na szczęce. To jeden z kluczowych elementów leczenia ortodontycznego.

Wyciski zębowe, do czego są potrzebne? Otóż projektowanie implantów dentystycznych i protetyki wymaga wykonania pomiarów przez wyciski zębów lub wyciski ortodontyczne, które stanowią niepowtarzalny model diagnostyczny. To bardzo ważny etap, który pozwala na uzyskanie odpowiednich rezultatów w postaci pięknego uśmiechu, dzieje się tak, ponieważ tylko dokładne odwzorowanie stanu uzębienia i ewentualnych wad zgryzu gwarantuje sukces w następnych etapach leczenia. Aby dowiedzieć się, czym są wyciski dentystyczne i jaka jest ich główna funkcja, poniżej przedstawiamy pełny artykuł na ten temat.

Czym są wyciski zębów?

Wyciski stomatologiczne to wyciski, które pobierane są z ust pacjenta w celu szczegółowego odwzorowania jamy ustnej. Służą do uzyskania formy, dzięki której można wykonać koronę lub protezę potrzebną pacjentowi. Innymi słowy, dentysta pozyskuje z miękkich i twardych tkanek jamy ustnej pacjenta wycisk ortodontyczny do przygotowania protez zębowych i koron, których pacjent potrzebuje do uzupełnienia struktury zębowej jamy ustnej.

Jaka jest funkcja wycisków stomatologicznych?

Wyciski dentystyczne są dokładnym odwzorowaniem jamy ustnej, dzięki czemu w pracowni można wykonać protezę stałą lub ruchomą, której pacjent potrzebuje do odtworzenia struktury uzębienia. Są to formy, z których pracownia wykonuje, korony, elementy mostów zębowych itp.

Jak wygląda proces pobierania wycisków stomatologicznych?

Wyciski zębów można uzyskać w gabinecie na dwa sposoby: techniką dwuetapową lub techniką jednoetapową. A sama procedura pobrania wycisku przez lekarza ortodontę trwa kilka minut.

  1. Technika dwufazowa. Ta technika składa się z procesu polegającego na umieszczeniu silikonu w nakładce, włożeniu go do ust i poczekaniu, aż stwardnieje. Po stwardnieniu nakłada się plastyczny silikon i czeka na jego ponowne związanie. Trwa to kilka minut. Na koniec wycisk zostaje odlany.
  2. Technika jednoetapowa. W tej technice łyżki wyciskowe umieszcza się w nakładce wraz z masą wyciskową, a nakładkę umieszcza się w ustach i czeka na jej zastygnięcie. Następnie gipsowy odlew jest wysyłany do pracowni ortodontycznej, aby uzyskać pożądaną koronę lub protezę dentystyczną.

Metody pozwalają pobrać wyciski zarówno na górnej jak i dolnej szczęce.

Cyfrowy wycisk ortodontyczny

Istnieją dwa rodzaje wycisków cyfrowych: jeden oparty na obrazie, obejmujący serię cyfrowych fotografii (2000 zdjęć na sekundę), a drugi to cyfrowy materiał wideo. Obie opcje są przyjemne dla pacjenta i gwarantują wysoką jakość.

Bardzo ważne jest zasięgnięcie porady specjalistów w tej dziedzinie, ponieważ zrobienie złego wycisku zębów lub w niekorzystnych warunkach może mieć fatalne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej z pojawieniem się nawracających ubytków i innych patologii.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zwichnięcie zęba

Zwichnięcie zęba to poważna dolegliwość, na czym polega? Objawy, leczenie i rodzaje

Następny artykuł
fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna – co to takiego i na jakie dolegliwości bólowe pomaga? Poznaj tę technikę terapii

Podobne artykuły