Anna Wiktor
386 artykułów
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na kierunku lekarsko-dentystycznym.
Doświadczenie w pracy nauczyło ją łatwości nawiązywania kontaktów z pacjentami, również tymi najmłodszymi i dopasowania leczenia do ich potrzeb. Stale poszerza swoją wiedzę dzięki kursom i szkoleniom. W wolnym czasie czyta książki i udziela korepetycji studentom uczelni medycznych.
Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?
Zdrowe, lśniące zęby są wizytówką człowieka. Żeby pięknie się prezentowały, należy prawidłowo dbać o higienę swojej jamy ustnej. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale na cały organizm. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.
Leczenie zębów NFZ – cennik 2023
Wielu Polaków interesuje koszt leczenia zębów. NFZ Cennik 2023 jest aktualizowany na bieżąco. Które zabiegi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a które warto wykonywać prywatnie? Sprawdzamy!
Ile czasu boli ząb po założeniu lekarstwa w leczeniu kanałowym?
Nie wiesz, ile czasu boli ząb po założeniu lekarstwa w leczeniu kanałowym? Odpowiedź na to pytanie wymaga dogłębniejszej analizy. Znajdziesz ją w dalszej części artykułu!
Rodzaje zębów. Jaką funkcję pełnią poszczególne zęby człowieka?
Różne rodzaje zębów człowieka odpowiadają za różne funkcje. Jaka jest rola siekaczy i kłów w spożywaniu posiłków? Po co dokładnie wyrastają nam zęby mądrości? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
Złamany ząb czarny w środku – co to oznacza?
Złamany ząb czarny w środku? Oznacza to prawdopodobnie, że obumarł. Choć brzmi to groźnie, szczęśliwie współczesna stomatologia znalazła kilka rozwiązań tego problemu. Wpływają one nie tylko na estetykę, ale również funkcjonalność.
Grupa krwi – wszystko, co warto o niej wiedzieć
Na przestrzeni wielu lat, przeprowadzonej dużej ilości badań, krew, jej skład, właściwości i funkcje stały się dziś doskonale…
Włóknik po wyrwaniu zęba – jak wygląda gojenie rany?
Włóknik po wyrwaniu zęba – jak wygląda i czym właściwie jest? Chcesz się dowiedzieć? W takim razie czytaj dalej! Wyjaśniamy jak przebiega proces wygojenia się rany po ekstrakcji zęba, ile trwa i kiedy udać się do dentysty na kontrolę!
Biały nalot po wyrwaniu zęba – czy to dobry znak?
Czym jest biały nalot po wyrwaniu zęba, który widzisz na dziąśle? Dlaczego powstał i czy naprawdę powinien się tam znaleźć? Tak! Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, jak przebiega poprawny proces gojenia się rany po ekstrakcji!
Dziura po wyrwaniu zęba – kiedy zębodół dobrze się goi?
Jak powinna wyglądać dziura po wyrwaniu zęba? Czy rana przez cały czas jest czerwona, czy może przybiera z czasem inną barwę, a jeśli tak – jaką? Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że gojenie przebiega właściwie?
Opuchlizna po wyrwaniu zęba – w jaki sposób złagodzić problem?
Opuchlizna po wyrwaniu zęba to najczęstsza dolegliwość, która pojawia się po ekstrakcji. Czy można ją złagodzić? Kiedy jest normalnym stanem, a kiedy powinna wzbudzić Twój niepokój? Sprawdź, aby nie zaniedbać ważnego problemu!
Usuwanie zębów pod narkozą – cena
Kiedy w grę wchodzi usuwanie zębów pod narkozą, cena jest jednym z głównych czynników, na które zwracają uwagę pacjenci. Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu zabiegach? Sprawdź to!
Ile kosztuje wyrwanie wszystkich zębów i wstawienie nowych?
Ile kosztuje wyrwanie wszystkich zębów i wstawienie nowych? To pytanie zadaje sobie osób, które mają uzębienie w bardzo złym stanie. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej praktycznych informacji na ten temat.
Jak usunąć kamień z zębów? Praktyczne porady
Jak usunąć kamień z zębów i nie dopuścić do jego odtworzenia? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów. W naszym artykule znajdziesz więcej informacji na temat kamienia i skutecznych sposobów jego usuwania.
Zapach ropy po wyrwaniu zęba – czy zawsze oznacza infekcję?
Zapach ropy po wyrwaniu zęba jest powodem niepokoju większości pacjentów. I słusznie, bo jeśli rana goi się prawidłowo w ogóle nie powinien być wyczuwalny. Co jednak zrobić, gdy się pojawi? Wyjaśniamy!
Wybór implantów zębowych – poradnik pacjenta
Implanty zębowe to najnowocześniejsza metoda leczenia ubytków zębowych. Jednak wybór odpowiedniego implantu nie jest łatwą decyzją. Pacjenci powinni…
Pasty na nadwrażliwość zębów – co je cechuje?
Pasty na nadwrażliwość zębów to produkty wprowadzane na rynek przez różnych producentów, w tym również tych najbardziej renomowanych. Sprawdź, co je cechuje i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów.
Zatruty ząb – ile można chodzić z tymczasowym wypełnieniem?
Ile można chodzić z tymczasowym wypełnieniem przed rozpoczęciem dalszych etapów leczenia kanałowego? Jak bardzo boli zatruty ząb? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części tego artykułu.
Zaplombowany ząb reaguje na zimno – co to oznacza?
Nadwrażliwość zębów do powszechny problem, który nie zawsze musi oznaczać coś niepokojącego. Co jednak, gdy zaplombowany ząb reaguje na zimno? Początkowo to nic niepokojącego. Tylko początkowo.
Pożyczka online na leczenie stomatologiczne
Nieraz człowiek może znaleźć się w sytuacji podbramkowej, w której konieczne staje się między zadłużeniem a własnym zdrowiem.…
Zbyt częste mycie zębów. Czy można szczotkować zęby za często?
Zbyt częste mycie zębów to stwierdzenie, które wydaje się zaprzeczeniem. Przecież od dziecka słyszymy, aby szczotkować je po każdym posiłku. Ile razy dziennie powinno się myć zęby? Podpowiadamy!
Mycie zębów mydłem – czy to dobry pomysł?
Mycie zębów mydłem wydaje się nieco kontrowersyjnym pomysłem. Coraz więcej osób jednak się na to decyduje. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Jakiego mydła używać do zębów? Sprawdź to!
Mycie zębów przed gastroskopią. Czy jest polecane?
Mycie zębów przed gastroskopią to kwestia, która wielu pacjentom spędza sen z powiek przed badaniem. Czy powinno się umyć zęby przed udaniem się na gastroskopię? W naszym artykule postaramy się rzucić trochę światła na tę kwestię.
Abrazja zęba – co to takiego? Czym się charakteryzuje?
Abrazja zęba to jeden z częściej występujących ubytków niepróchnicowego pochodzenia. W jaki sposób powstaje i co można zrobić, aby jej uniknąć? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu.
Higienizacja zębów – cena zabiegu
Higienizacja zębów jest popularnym profilaktycznym zabiegiem stomatologicznym. Cena może być bardzo różna w zależności od wielu czynników. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za profesjonalne oczyszczanie zębów.
Wyrzynanie zębów – etapy rozwoju zębów mlecznych i stałych
Wyrzynanie zębów mlecznych, a następnie stałych to bardzo ważny krok w rozwoju każdego małego człowieka. Kiedy dokładnie spodziewać się pierwszych zębów? Czy pojawienie się mleczaków musi być bolesne? Podpowiadamy!
Na ile zębów zakłada się licówki?
Na jakie zęby zakłada się licówki? Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób licówki mogą naprawić estetykę uśmiechu. W naszym artykule znajdziesz wszystkie informacje na ten temat!
Odwapnienie zębów – czym jest i jak sobie z nim radzić?
Odwapnienie zębów, zwane również demineralizacją, to tylko z pozoru banalny problem. Dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy i w jaki sposób działać, aby jak najszybciej poradzić sobie z tą przypadłością.
Mycie zębów po wyrwaniu – o czym trzeba pamiętać?
Mycie zębów po wyrwaniu to duże wyzwanie. Gojąca się rana wymaga bowiem szczególnej ostrożności. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób należy szczotkować zęby po przebytym zabiegu ekstrakcji.
Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle?
Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle? Niezależnie od okoliczności, taka sytuacja budzi niepokój. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej informacji na temat tego, jak działać, kiedy ząb pojawia się w nieprawidłowym miejscu.
Mycie zębów raz dziennie – czy to wystarczy?
Mycie zębów raz dziennie jest często krytykowaną praktyką. Czy może spowodować poważne problemy ze zdrowiem naszych zębów? Ile razy powinno się szczotkować zęby, aby zachować piękny uśmiech? Podpowiadamy!
Mycie zębów wodą utlenioną – czy to ma sens?
Mycie zębów wodą utlenioną uważane jest za prosty i łatwodostępny sposób na wybielenie ich w warunkach domowych. Czy to na pewno dobry pomysł? Jaki jest wpływ wody utlenionej na szkliwo zębów? Podpowiadamy!
Badanie krwi na czczo. Mycie zębów ma wpływ na wyniki?
Pacjentom zalecane jest badanie krwi na czczo. Mycie zębów w tym kontekście budzi wiele wątpliwości. Czy przed badaniem laboratoryjnym krwi można umyć zęby? Jak dokładnie się do niego przygotować? Podpowiadamy!
Jak usztywnić ruszający się ząb? Praktyczne porady
Jak usztywnić ruszający się ząb? To pytanie spędza sen z powiek każdemu, kto doświadcza rozchwiania zębów. Czy warto działać z pomocą domowych metod? Podpowiadamy, jak działać w sytuacji, kiedy coś takiego przydarzy się także tobie.
Co zrobić jak boli ząb? Praktyczne porady
Co zrobić jak boli ząb? To pytanie codziennie zadaje sobie mnóstwo osób. Leki? Domowe płukanki? A może wizyta u stomatologa? Sprawdź, jak najszybciej uśmierzyć dokuczliwy ból zęba.
Jak długo może boleć ząb i co, gdy przestaje boleć? Poradnik
Odpowiedź na pytanie, jak długo może boleć ząb, nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wszystko zależy od intensywności, rodzaju i przyczyny dyskomfortu bólowego. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej!
Mycie zębów bez pasty – czy to ma sens?
Mycie zębów bez pasty wydaje się kontrowersyjnym pomysłem. Czy samo szczotkowanie wystarczy do zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu? Jakie są zamienniki pasty do zębów? Podpowiadamy!
Ząb mądrości boli przy przełykaniu – co to oznacza?
Ból zęba to nieprzyjemne doświadczenie, z którym do czynienia miał każdy z nas. Co jednak, gdy ząb mądrości boli przy przełykaniu? Istnieje kilka wyjaśnień dla tego problemu, o którym powinieneś wiedzieć.
Martwy ząb – ile wytrzyma? Wyrywać czy leczyć?
Choć całkowicie martwy ząb często nie boli, nie jest on również w pełni funkcjonalny. Twoim problemem jest martwy ząb? Ile wytrzyma to podstawowe pytanie, ale powinieneś mieć ich znacznie więcej.
Dziąsła po wyrwaniu zęba – jak sprawić, że wygoją się szybciej?
Dziąsła po wyrwaniu zęba stają się tkliwe, a czasem również opuchnięte. Na ich powierzchni tworzy się skrzep, który w naturalny sposób chroni świeżą ranę przed wniknięciem drobnoustrojów. W ten sposób rozpoczyna się proces gojenia. Czy można go przyspieszyć i jak sobie pomóc? Wyjaśniamy!
Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba i co wybrać na posiłek?
Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba, aby nie doszło do powikłań? Które potrawy są polecane, a które zakazane tuż po ekstrakcji? Sprawdź! Stosowanie się do zaleceń stomatologów to jeden ze sposobów na przyspieszenie gojenia!
Kiedy kawa po wyrwaniu zęba, czyli najczęstsze pytanie kawoszy
Kiedy kawa po wyrwaniu zęba? To pytanie często zadają sobie osoby, które nie lubią zaczynać dnia bez kubka czarnego płynu. Niestety, przynajmniej zaraz po usunięciu zęba, lepiej kawy unikać. Wyjaśniamy dlaczego!
Dziąsło po wyrwaniu zęba białe, czyli jak przebiega proces gojenia
Dziąsło po wyrwaniu zęba białe – czy to dobrze? Jeśli i ty zadajesz sobie to pytanie, poniżej znajdziesz odpowiedź! Sprawdź, czy biały nalot na dziąsłach pojawia się zawsze po ekstrakcji. A jeśli nie – jaki jeszcze kolor może przybrać i co to oznacza!
Ropa po wyrwaniu zęba – kiedy będzie potrzebny antybiotyk?
Ropa po wyrwaniu zęba to niestety dosyć często zdarzające się powikłanie. Czasem problem pojawia się w ciągu kilku dni po usunięciu zęba, a czasem – po kilku tygodniach. Jak sobie z nim radzić i czy zawsze jest konieczna wizyta w gabinecie dentysty?
Mycie zębów po usunięciu ósemki – o czym warto pamiętać?
Mycie zębów po usunięciu ósemki powinno przebiegać według określonych zasad. Podpowiadamy, kiedy zacząć szczotkowanie i o jakich zasadach nie wolno zapomnieć w okresie gojenia się rany.
Niemycie zębów na noc – jakie ma konsekwencje?
Niemycie zębów na noc to bardzo poważny błąd, który może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem jamy ustnej. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej ważnych informacji na ten temat.
Czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy – zalecenia
Czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy, czy lepiej odczekać kilka dni? A jeśli trzeba wziąć kilka dni wolnego – czy stomatolog wystawi zwolnienie? Odpowiadamy na najczęstsze pytania pacjentów po ekstrakcji zęba!
Jak sprawdzić który ząb boli pacjenta? Sprawdź
Czasami stomatolog i pacjent mogą mieć trudności ze zlokalizowaniem zęba, który powoduje dolegliwości bólowe. Pacjent może odczuwać ból zęba w różnych częściach jamy ustnej. Jak sprawdzić który ząb boli pacjenta i wprowadzić leczenie?
Czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć?
Leczenia endodontycznego obawia się wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych. Często towarzyszą mu silne dolegliwości bólowe. Standardowo endodoncję stosuje się raz na ząb. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć?