Przeglądana kategoria
Problemy zębowe
168 artykułów
Ropień okołowierzchołkowy – przyczyny, objawy, leczenie
Ropień okołowierzchowy to stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych zęba. Nieleczony może doprowadzić do rozprzestrzenienia się procesu zapalnego na cały organizm! Ropień wywołuje także wiele nieprzyjemnych objawów bólowych. Jak powstają ropnie i w jaki sposób wyleczyć tę dolegliwość? Wyjaśniamy!
Jak wygląda zdarte szkliwo?
Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.
Ból po wyrwaniu zęba – jak długo się utrzymuje? Jak skutecznie złagodzić ból po ekstrakcji zęba?
Ból po wyrwaniu zęba jest zupełnie normalny i pojawia się, gdy znieczulenie przestaje działać. Gdy jednak trwa przez dłuższy czas lub jest bardzo silny, to warto skonsultować się ze stomatologiem. Jak długo mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe? Sprawdź!
Ząb mądrości boli przy przełykaniu – co to oznacza?
Ból zęba to nieprzyjemne doświadczenie, z którym do czynienia miał każdy z nas. Co jednak, gdy ząb mądrości boli przy przełykaniu? Istnieje kilka wyjaśnień dla tego problemu, o którym powinieneś wiedzieć.
Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy i leczenie
Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy stanu zapalnego to nie tylko silny ból. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak rozpoznać powikłania po ekstrakcji zęba i jak postępować w takim przypadku.
Po wyrwaniu zęba widać kość – gojenie po ekstrakcji
Gdy po wyrwaniu zęba widać kość, może wydawać się to dość niepokojące. Nie zawsze stanowi to jednak powód do obaw. Sprawdź, kiedy rana po zębie zagoi się sama, a kiedy lepiej udać się do lekarza.
Ból zęba po plombowaniu – skąd się bierze i czy jest niebezpieczny?
U wielu pacjentów jednak pojawia się ból zęba po plombowaniu. Często jest to całkiem normalne, aczkolwiek są sytuacje gdy ból oznacza ukryty problem. Dowiedz się ile powinien trwać ból, i czemu czasami nie przemija!
Antybiotyk na ból zęba: czy pomoże?
Antybiotyk na ból zęba to lek o działaniu przeciwbakteryjnym, który niestety nie działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie – wbrew przekonaniom wielu osób. Kiedy się go stosuje i kiedy dentysta może go przepisać? Dowiedz się!
Nadziąślak – przyczyny, objawy i leczenie
Nadziąślaki to łagodne zmiany, które kiedyś kwalifikowano jako nowotwory. Na szczęście w prosty sposób można zapobiec ich powstawaniu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak je rozpoznać oraz leczyć.
Protruzja zębów – co to takiego i czym różni się od przodozgryzu?
Protruzja zębów może widocznie wpłynąć na ułożenie warg i całej twarzy. Jest to wada zgryzu, i nie należy jej ignorować. Warto też wiedzieć czym się różni od przodozgryzu, który wymaga całkowicie innego podejścia. Poznaj protruzję bliżej.
Prawidłowy zgryz oraz jego najczęstsze wady
Prawidłowy zgryz kształtuje się już od najmłodszych lat, jednak utrzymanie całej jamy ustnej w prawidłowym stanie nie jest łatwe, a wady zgryzu potrafią mocno utrudnić życie. Zobacz, jak wygląda prawidłowy zgryz i poznaj sposoby na jego zachowanie!
Amol na zapalenie dziąseł – czy jest bezpieczny?
Amol wykorzystuje potęgę naturalnych ziół i spirytusu, by nieść pomoc przy różnych schorzeniach i dolegliwościach bólowych. Sprawdź, czy amol na zapalenie dziąseł sprawdza się równie dobrze, jak chociażby przy przeziębieniu.
Odsłonięty nerw zęba – źródło bólu i nadwrażliwości zębów
Co robić w przypadku nagłego bólu i stanu zapalnego odsłoniętej miazgi? Czy domowe sposoby na ból zęba są skuteczne? Odsłonięty nerw zęba może być powodem bólu i dyskomfortu. Wymaga natychmiastowej interwencji stomatologa. Sprawdź, jak rozpoznać, że nerw został odsłonięty!
Ból zęba pod koroną – skąd się bierze i jak mu zaradzić?
Ból zęba pod koroną może być związany z nieprawidłowym zgryzem lub infekcją miazgi. W pierwszym przypadku prawdopodobnie wystarczy noszenie nakładki na bruksizm. Natomiast w drugim prawdopodobnie nie obejdzie się bez leczenia kanałowego.
Zamrażacz na ból zęba – co to jest i kiedy go używać?
Zamrażacz na ból zęba może pomóc przy nadwrażliwości i nadmiernej bolesności zębów. Jest to środek, który działa zewnętrznie, miejscowo. Pamiętaj, że nie jest to lek, a przy bólu zęba najlepiej skonsultować się z dentystą.
Laterogenia, progenia, zgryz przewieszony – jak leczyć asymetrię szczęki?
Laterogenia to jedna z poprzecznych wad zgryzu. Prawidłowe ustawienie zdeformowanej czaszki wymaga połączenia leczenia ortodontycznego z zabiegami chirurgicznymi oraz dużo cierpliwości w oczekiwaniu na efekty. Czy każdą wadę da się usunąć?
Przeskakująca żuchwa – przyczyny dolegliwości i leczenie
Przeskakująca żuchwa to poważny problem, który może z wiekiem prowadzić nawet do blokady przy otwieraniu czy zamykaniu ust. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak ją leczyć? Sprawdź w naszym artykule!
Dofinansowanie do aparatu ortodontycznego 2023: poradnik
Leczenie ortodontyczne zdecydowanie nie należy do tanich. Sprawdź, jakie świadczenie i dofinansowanie do aparatu ortodontycznego 2023 r. może ci przysługiwać. Czy pacjenci mogą liczyć na refundację, jeśli dążą do prostych zębów? Przeczytaj!
Bóle zębów = nerwica? Tak, to możliwe!
Bóle zębów – nerwica niezwykle często wywołuje różnego rodzaju nerwobóle. Dotyczy to również jamy ustnej i zębów. Dowiedz się więcej o tym problemie.
Amol na ból zęba – domowy środek przeciwbólowy
Amol na ból zęba polecany jest jako naturalny, łagodny lek. To świetna opcja dla osób, które nie przepadają za stosowaniem środków farmaceutycznych. Choć faktycznie może łagodzić ból, Amol nie powinien być stosowany jako lek.
Boczne przemieszczenie żuchwy – przyczyny, rodzaje i korekta
Boczne przemieszczenie żuchwy jest jedną z wad zgryzu. Warto wiedzieć, jak powstaje i w jaki sposób można ją korygować w leczeniu ortodontycznym. Sprawdź, skąd bierze się taka wada.
Pyralgina na ból zęba – skuteczność i dawkowanie
Pyralgina na ból zęba może przynieść wyraźną ulgę. Powinna być jednak stosowana wyłącznie przez młodzież powyżej 15. roku życia oraz dorosłych. Sprawdź, jak ją dawkować, by skutecznie pomogła złagodzić ból dziąseł lub zębów.
Czy korzeń zęba może sam wyjść? Kiedy konieczne jest usunięcie korzenia?
Czy korzeń zęba może sam wyjść? Po ukruszeniu się zniszczonej próchnicą korony w dziąśle często pozostaje sam korzeń. Co robić w takiej sytuacji? Przeczytaj nasze porady!
Szałwia na dziąsła – prozdrowotne działanie herbatki ziołowej
Czy szałwia na dziąsła to dobre rozwiązanie na ból? Ziołolecznictwo to cenna praktyka znana ludzkości od setek lat. Dziś działanie szałwii jest równie znane co działanie ibuprofenu. Sprawdź, jak szałwia na dziąsła może ci pomóc w pozbyciu się bólu i stanów zapalnych.
Polip miazgi zębowej – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie
Polip miazgi zębowej to mało znane schorzenie zębów, ale dosyć często występujące u pacjentów. Na czym polega ta dolegliwość?
Mioterapia, czyli ćwiczenia mięśniowe na prawidłowy zgryz
Mioterapia to metoda leczenia oraz sposób zapobiegania różnego rodzaju wadom zgryzu. Na czym polega terapia? Czym jest gimnastyka mięśni mimicznych? Przekonaj się, jak skutecznie niwelować wady zgryzu.
Ból gardła od zęba – przyczyny i środki doraźne uśmierzające ból
Ból gardła od zęba daje o sobie znać, gdy doszło do zakażenia głęboko osadzonych zębów trzonowych. Może być też wynikiem rozwoju daleko posuniętej infekcji próchniczej. Sprawdź, jak możesz się go pozbyć.
Jaki antybiotyk na ząb z ropą?
Jaki antybiotyk na ząb z ropą będzie najbardziej skuteczny? Ropień na zębie kojarzy się głównie z bólem, od którego nie sposób się uwolnić. Dowiedz się, jak należy go leczyć i czy antybiotyk wystarczy.
Prognatyzm – czym jest warga habsburska i jak się ją leczy?
Prognatyzm to stan, w którym szczęka górna i/lub żuchwa jest nadmiernie wysunięta ku przodowi. Kiedyś prognatyzm występował u praczłowieka. Z naszego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest ta choroba, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia. Sprawdź!
Ile czasu boli ząb po założeniu lekarstwa w leczeniu kanałowym?
Nie wiesz, ile czasu boli ząb po założeniu lekarstwa w leczeniu kanałowym? Odpowiedź na to pytanie wymaga dogłębniejszej analizy. Znajdziesz ją w dalszej części artykułu!
Złamany ząb czarny w środku – co to oznacza?
Złamany ząb czarny w środku? Oznacza to prawdopodobnie, że obumarł. Choć brzmi to groźnie, szczęśliwie współczesna stomatologia znalazła kilka rozwiązań tego problemu. Wpływają one nie tylko na estetykę, ale również funkcjonalność.
Odwapnienie zębów – czym jest i jak sobie z nim radzić?
Odwapnienie zębów, zwane również demineralizacją, to tylko z pozoru banalny problem. Dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy i w jaki sposób działać, aby jak najszybciej poradzić sobie z tą przypadłością.
Stan zapalny zębów – przyczyny i najważniejsze objawy
Stan zapalny zębów to przypadłość, która wywołuje szereg nieprzyjemnych, a w niektórych przypadkach niebezpiecznych objawów. Sprawdź, jak go rozpoznać i w jakich przypadkach pojawia się najczęściej.
Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle?
Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle? Niezależnie od okoliczności, taka sytuacja budzi niepokój. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej informacji na temat tego, jak działać, kiedy ząb pojawia się w nieprawidłowym miejscu.
Jak usztywnić ruszający się ząb? Praktyczne porady
Jak usztywnić ruszający się ząb? To pytanie spędza sen z powiek każdemu, kto doświadcza rozchwiania zębów. Czy warto działać z pomocą domowych metod? Podpowiadamy, jak działać w sytuacji, kiedy coś takiego przydarzy się także tobie.
Co zrobić jak boli ząb? Praktyczne porady
Co zrobić jak boli ząb? To pytanie codziennie zadaje sobie mnóstwo osób. Leki? Domowe płukanki? A może wizyta u stomatologa? Sprawdź, jak najszybciej uśmierzyć dokuczliwy ból zęba.
Jak długo może boleć ząb i co, gdy przestaje boleć? Poradnik
Odpowiedź na pytanie, jak długo może boleć ząb, nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wszystko zależy od intensywności, rodzaju i przyczyny dyskomfortu bólowego. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej!
Jak sprawdzić który ząb boli pacjenta? Sprawdź
Czasami stomatolog i pacjent mogą mieć trudności ze zlokalizowaniem zęba, który powoduje dolegliwości bólowe. Pacjent może odczuwać ból zęba w różnych częściach jamy ustnej. Jak sprawdzić który ząb boli pacjenta i wprowadzić leczenie?
Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból i ile on trwa?
Zęby mądrości to tzw. trzecie trzonowce. W naszej szczęce pojawiają się jako ostatnie, a wyrzynanie się ósemki może być bardzo bolesne i powodować dyskomfort pacjenta. Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból? Sprawdź skuteczne sposoby.
Ząb tymczasowy po wyrwaniu – kluczowe informacje
Usunięcie zęba wpływa bezpośrednio na zaburzenie estetyki uśmiechu pacjenta, a także osłabienie jego komfortu. Problem wzrasta, gdy ekstrakcja dotyczy przedniego uzębienia. Zanim dojdzie to przygotowania implantu, można postawić na tzw. protezę natychmiastową. Czym jest ząb tymczasowy po wyrwaniu?
Złamany ząb przy dziąśle – co trzeba wiedzieć?
Stopień uszkodzenia zęba wpływa na jego dalsze leczenie. Do popularnych urazów zwłaszcza wśród pacjentów powyżej 25. roku życia należą m.in.: pęknięty lub złamany ząb przy dziąśle, lub poniżej jego linii. Jak wygląda postępowanie medyczne w przypadku tego typu urazów?
Kształty zębów – funkcje, budowa i ich korekta
Kształty zębów różnią się od siebie – siekacze nie mogłyby wyglądać tak samo jak trzonowce, ponieważ mają całkiem inną funkcję. Nie jesteś zadowolony z tego jak wygląda twoje uzębienie? Na szczęście stomatologia ma na to rozwiązania.
Retruzja – co to jest i jak ją leczyć?
Retruzja to jedna z wad zgryzu, która charakteryzuje się przechyleniem zębów przednich w stronę języka. Nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale też utrudnia normalne funkcjonowanie. Leczenie tego stanu jest możliwe dzięki metodom ortodontycznym.
Wypadanie zębów u dorosłych – najczęstsze przyczyny
Choroby dziąseł i niewłaściwa higiena jamy ustnej mogą spowodować wypadanie zębów i poważne zakażenia, zagrażające zdrowiu całego organizmu. Sprawdź, jak uchronić się przed takimi problemami.
Ścieranie zębów – bruksizm i inne przyczyny zaciskania uzębienia
Ścieranie zębów może mieć wiele różnych powodów. W każdym przypadku przyczynia się do intensywnego osłabienia szkliwa i całej struktury zębowej. Na szczęście jest to stan, któremu da się przeciwdziałać i leczyć jego skutki.
Ból przednich zębów – przyczyny, zapobieganie i leczenie
Czy dokucza ci ból przednich zębów? Wyjaśniamy, co może być jego przyczyną oraz jakie kroki należy podjąć, aby się go pozbyć.
Czym może być spowodowany ból zębów od zatok i jak należy go leczyć?
Ból zębów od zatok to jeden z wielu objawów postępującej choroby, czyli zapalenia zatok szczękowych bądź przynosowych. Co może być przyczyną bólu w tej okolicy? Przedstawiamy, na czym polega choroba, skąd bierze się ból oraz jakie są objawy zapalenia zatok.
Jak wzmocnić zęby? Porady od stomatologa
Jeśli twoim utrapieniem są częste wizyty u dentysty i nawracająca próchnica, prawdopodobnie musisz zadbać o wzmocnienie stanu swoich zębów. Czy poza właściwą higieną jamy ustnej istnieją na to sposoby? Sprawdź nasze porady jak wzmocnić zęby.