czy korzeń zęba może sam wyjść

Czy korzeń zęba może sam wyjść? Kiedy konieczne jest usunięcie korzenia?

Anna Wiktor
Po ukruszeniu się zniszczonej próchnicą korony w dziąśle często pozostaje sam korzeń. Co robić w takiej sytuacji? Czy korzeń zęba może sam wyjść? Przeczytaj nasze porady!

Zaawansowana próchnica może spowodować, że z zęba pozostanie tylko sam korzeń, a korona zostanie zniszczona. Czy korzeń zęba może wyjść? Niestety na to nie możesz liczyć – w takim przypadku najczęściej konieczne jest usunięcie pozostałości zęba. W niektórych sytuacjach ząb można jednak odbudować.

Zastanawiasz się, czy korzeń zęba może sam wyjść? Sprawdź, co robić przy złamaniu korony zęba!

Poważna próchnica może powodować, że korona zęba zaczyna się kruszyć i łamać. Jeśli nie zatrzymasz w porę tego procesu, może dojść do całkowitego jej złamania. Wówczas z zęba pozostaje tylko tkwiący w dziąśle korzeń. Jego część może wystawać poza dziąsło lub być całkowicie niewidoczna.

Jeśli zastanawiasz się, czy taki korzeń zęba może sam wyjść, to nie ma co się łudzić – takie przypadki się nie zdarzają. Korzeń będzie pozostawał w dziąśle i prawdopodobnie nie będzie ci przeszkadzał ani powodował bólu. Pamiętaj jednak, że takie pozostałości zęba najczęściej kwalifikują się do usunięcia. W niektórych przypadkach można także spróbować wyleczyć korzeń i odbudować koronę.

Jak wygląda usuwanie korzenia zęba?

Usuwanie korzenia zęba brzmi groźnie, nie musisz jednak obawiać się bólu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W niektórych gabinetach chirurgii stomatologicznej możesz także skorzystać ze znieczulenia ogólnego. W takim przypadku trzeba jednak dodatkowo zapłacić – NFZ refunduje zabiegi w narkozie tylko osobom z niepełnosprawnościami.

Zobacz też:
Skrzep w zębodole – jak długo się utrzymuje? Jak zapobiegać jego usunięciu?

Usuwanie korzenia zęba składa się z następujących etapów:

  • odsłonięcia korzenia – najczęściej robi się to poprzez nacięcie dziąsła;
  • w razie potrzeby – rozwiercenia korzenia wiertłem (jeśli jest połączony z korzeniami innych zębów);
  • dłutowania korzenia – wydłubywania go z dziąsła za pomocą tzw. dźwigni;
  • wyciągnięcia pozostałości zęba za pomocą kleszczy.

Po usunięciu korzenia lekarz mocuje tampon i, jeśli jest taka potrzeba, zakłada szwy. Aby zabieg się udał, należy przestrzegać kilku zaleceń. Przede wszystkim konieczna jest szczególna ostrożność podczas jedzenia i szczotkowania zębów. Przez pierwsze 2 godziny po zabiegu nie należy jeść, a przez pierwszą dobę – unikać alkoholu i papierosów.

Dlaczego usunięcie pozostałej części zęba z dziąsła jest zalecane przez stomatologów?

Pozostający w dziąśle korzeń zęba najczęściej nie boli ani nie przeszkadza w gryzieniu. Nie oznacza to jednak, że możesz zupełnie się nim nie przejmować. Takie pozostałości zęba są najczęściej zakażone próchnicą, a znajdujące się w nich bakterie oddziałują stopniowo nie tylko na inne zęby, ale także na cały organizm.

W jakich sytuacjach można odbudować uszkodzony ząb?

Jeśli stomatolog oceni, że stan korzenia jest dobry, można spróbować odbudować uszkodzony ząb. Ważne jest, by przynajmniej fragment korzenia wystawał poza dziąsło.

W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza leczenie kanałowe korzenia. Kolejne czynności związane z odbudową zęba to już zadanie dla protetyka. Wykonuje on tzw. wkład korzeniowo-koronowy, który składa się z prętu umieszczanego w kanale korzenia i z protezy uzupełniającej braki w uzębieniu.

Zobacz też:
Ząb zatrzymany – czym jest i jak się go leczy?

Wiesz już, jaka jest odpowiedź na pytanie „czy korzeń zęba może sam wyjść”. W takiej sytuacji nie ma co liczyć na cud – im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym lepiej dla twojego zdrowia.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
mock up stomatologia

Mock-up w stomatologii i protetyce. Jak tworzy się próbną odbudowę uzębienia?

Następny artykuł
najlepsza szczoteczka do zębów

Najlepsza szczoteczka do zębów – ranking!

Podobne artykuły