nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów – jak sobie z nią radzić?

Jakub Kaczmarek
Przy jedzeniu słodkich, gorących, chłodnych lub kwaśnych pokarmów bolą cię zęby? To może być nadwrażliwość zębów. Dowiedz się, jak zapobiegać ścieraniu szkliwa i jak leczyć tę dolegliwość!

Nadwrażliwość zębów najczęściej pojawia się z wiekiem. Dlaczego? Problem jest spowodowany stopniowym ścieraniem się szkliwa i odsłanianiem szyjek zębowych. Na szczęście nadwrażliwości możesz tylko skutecznie zapobiegać, ale nawet zwalczyć ją za pomocą odpowiednich środków. Sprawdź, nasze porady, jeśli musiałeś dotychczas unikać słodkich czy gorących potraw!

Dlaczego nadwrażliwe zęby powodują ból?

Ból spowodowany nadwrażliwością zębów trudno pomylić z czymkolwiek innym. Zazwyczaj jest nagły i przeszywający, ale mija po krótkiej chwili. Powodują go określone czynniki – najczęściej spotykany jest ból zębów na zimno. Czasem jego przyczyną są gorące lub kwaśne potrawy, a u niektórych osób może się nawet pojawić ból zębów po alkoholu. Taki problem przytrafia się wielu osobom, nie każdy jednak wie, czym jest nadwrażliwość.

Co powoduje nadwrażliwość?

Wrażliwość zębów na bodźce jest spowodowana niekorzystnymi zmianami w ich strukturze. Zdrowa zębina (czyli tkanki tworzące ząb) jest pokryta dość grubą warstwą szkliwa, a w części korzeniowej – tzw. cementem. Z czasem ta warstwa może stawać się coraz cieńsza, przez co wewnętrzne warstwy zębów zostają odsłonięte. Przyczyną nadwrażliwości mogą być również cofające się dziąsła i odsłanianie szyjek zębów.

Jaka jest przyczyna bólu przy wrażliwości zębów?

Dlaczego wrażliwe zęby bolą? W zębinie znajdują się liczne kanaliki i otworki, które prowadzą do nerwu znajdującego się w środku zęba. Odkrycie warstwy zębiny powoduje, że bodźce docierają do nerwów, co powoduje typowy dla nadwrażliwości zębów ciągły ból lub tylko taki, który pojawia się chwilowo.

Nadwrażliwość zębów – przyczyny

Choć niektóre osoby mają wrodzoną tendencję do nadmiernego ścierania powierzchni szkliwa, to jednak większość przyczyn nadwrażliwości zębów jest zależna od pacjenta. Dolegliwość ta jest najczęściej spowodowana:

  • chorobami dziąseł i przyzębia, prowadzącymi do cofania się dziąseł;
  • spożywaniem zawierających duże ilości kwasów napojów gazowanych;
  • zbyt mocnym szczotkowaniem lub używaniem past zawierających ścierające drobinki;
  • nieostrożnym wybielaniem zębów domowymi metodami;
  • myciem zębów częściej niż 3 razy dziennie;
  • nawykowym zgrzytaniem zębami – bruksizmem;
  • złamaniem lub pęknięciem zęba.

Jak zapobiegać nadwrażliwości zębiny na co dzień?

To, czy będziesz cierpieć z powodu bólu, w dużym stopniu zależy od codziennej higieny jamy ustnej. Czy wiesz, że na stan szkliwa wpływa sposób czyszczenia zębów, a także rodzaj szczoteczki i pasty do zębów?

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnego bólu przy jedzeniu, pamiętaj przede wszystkim o:

  • właściwej technice szczotkowania zębów – nie szoruj ich powierzchni, nie dociskaj szczoteczki zbyt mocno. Wykonuj ruchy okrężne lub wymiatające, aby dokładnie wyczyścić zęby;
  • dobraniu odpowiedniej szczoteczki do zębów – unikaj tych oznaczonych jako twarde;
  • stosowaniu pasty z fluorem i potasem przeznaczonej do delikatnych zębów;
  • czyszczeniu zębów dwa razy dziennie, a dodatkowo także po spożyciu słodkich potraw i płynów, np. napojów gazowanych;
  • regularnych wizytach u dentysty, który sprawdzi stan twojego uzębienia.

Czy wrażliwe zęby można wyleczyć?

Jeśli często cierpisz z powodu bólu, warto zdecydować się na leczenie nadwrażliwości zębów. Wykonuje się je w gabinecie stomatologicznym, ale dentysta może zalecić ci również wprowadzenie zmian w codziennej higienie.

Jeśli ubytki w szkliwie są niewielkie, stomatolog prawdopodobnie zaproponuje ci fluoryzację. Ten zabieg jest bezbolesny i przeprowadza się go szybko, w czasie jednej wizyty. Lakier z fluorem pozwoli odbudować szkliwo i zapobiec jego ścieraniu. U specjalisty możesz także otrzymać wskazówki dotyczące wyboru preparatów do pielęgnacji.

Na wizytę w gabinecie dentystycznym warto umówić się nie tylko po to, by ograniczyć ból. Warto pamiętać, że nadwrażliwość zębów może mieć inne negatywne konsekwencje. Jedną z nich jest zapalenie miazgi, które powoduje martwicę. Nie dopuść do tego. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja i zastosowanie profesjonalnych środków pozwolą ci poprawić komfort życia na co dzień!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ukruszony ząb

Ukruszony ząb – co robić? Skuteczne sposoby odbudowy złamanego lub ukruszonego zęba

Następny artykuł
torbiel zęba

Torbiel zęba – charakterystyczne objawy i leczenie

Podobne artykuły