Odwapnienie zębów

Odwapnienie zębów – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Anna Wiktor
Odwapnienie zębów, zwane również demineralizacją, to tylko z pozoru banalny problem. Dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy i w jaki sposób działać, aby jak najszybciej poradzić sobie z tą przypadłością.

Odwapnienie zębów to schorzenie, z którym boryka się mnóstwo osób, przy czym duża część z nich nawet nie ma o tym pojęcia. Pierwsze objawy są w istocie bardzo trudne do zauważenia. Z czasem jednak demineralizacja może prowadzić do znacznego zwiększenia się zmian próchnicowych i powstawania licznych ubytków. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej przydanych informacji na ten temat.

Czym jest odwapnienie zębów?

Demineralizacja zębów pojawia się wtedy, kiedy szkliwo staje się ubogie w jony wapnia. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest długotrwałe oddziaływanie na zęby kwasów, które obniżają pH w jamie ustnej. Powoduje to stopniowe wypłukiwanie jonów wapnia ze szkliwa, które staje się miękkie i podatne na uszkodzenia.

Najczęstszą przyczyną odwapnienia zębów jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nawarstwianie się płytki nazębnej sprzyja demineralizacji. Niestety, nawet regularne mycie zębów nie jest w stanie całkowicie ochronić nas przed tą przypadłością. Wszystko dlatego, że odwapnienie zębów często umiejscawia się w trudnodostępnych miejscach, takich jak szczeliny zębowe.

Objawy odwapnienia szkliwa

Objawy odwapnienia zębów mogą być dosyć łatwo przegapione. Szczególnie na początkowym etapie są one na tyle delikatne i nieswoiste, że wiele osób po prostu nie zwraca na nie uwagi. Najczęściej mamy do czynienia z pojawiającymi się na zębach plamkami w kolorze kremowobiałym.

Na początku pacjent nie odczuwa żadnego bólu ani dyskomfortu. Z czasem jednak pojawia się nadwrażliwość zębów. Odwapnione szkliwo jest bardzo wrażliwe na wysokie i niskie temperatury, co sprawia trudność w spożywaniu gorących lub bardzo zimnych pokarmów.

U osób, których szkliwo jest znacznie rozmiękczone w wyniku demineralizacji bodźce fizyczne i chemiczne odbierane są przez kolejną warstwę – zębinę, która jest ekstremalnie wrażliwa i bardzo unerwiona.

Jak leczyć odwapnienie zębów?

Leczenie odwapnienia szkliwa odbywa się pod okiem lekarza dentysty. Ponieważ wczesne objawy są trudne do wykrycia na własną rękę, bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa.

Podstawowa metoda walki z odwapnieniem jest remineralizacja szkliwa z pomocą specjalistycznych preparatów z wysoką zawartością fluoru. Pacjenci mogą w warunkach domowych wspierać leczenie, korzystając z dostępnych powszechnie środków, takich jak na przykład pasty na nadwrażliwość zębów.

Warto zaznaczyć, że remineralizacja nie pomoże w usuwaniu przebarwień, które są wynikiem odwapnienia. Dla niektórych pacjentów stanowią one bardzo duży problem estetyczny, szczególnie jeżeli znajdują się na przednich zębach – siekaczach, czy kłach. W takich sytuacjach wykorzystuje się metody usuwania przebarwień, które wchodzą w zakres usług stomatologii estetycznej.

Demineralizacja szkliwa – nie zaniedbuj problemu!

Odwapnienie zębów prowadzi do próchnicy. Właśnie dlatego dentyści od lat apelują, aby nie lekceważyć tej przypadłości. Jeżeli na zębach pojawiają się przebarwienia lub kiedy pojawia się ból podczas spożywania zimnych lub gorących pokarmów, wizyta u stomatologa powinna być nieunikniona.

Niestety, na demineralizację szkliwa narażeni są niemal wszyscy. Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, jednak mało kto jest w stanie na co dzień dokładnie oczyszczać całą powierzchnię wszystkich swoich zębów. Szczególnie utrudnione jest to w przypadku osób z krzywym zgryzem lub tych, które są w trakcie leczenia ortodontycznego.

Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka, czyli regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Wówczas lekarz jest w stanie dokonać profesjonalnego czyszczenia i ocenić, czy potencjalne odwapnienie wymaga leczenia.

Warto również przyłożyć bardzo dużą wagę do codziennej higieny jamy ustnej. Bakterie, które rozwijają się w płytce nazębnej, wydzielają kwasy, które z kolei w dłuższej perspektywie rozmiękczają szkliwo.

Oprócz szczotkowania zębów dobrze korzystać również z nici dentystycznej, która usuwa resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Dentyści polecają również coraz powszechniej dostępne irygatory. Dzięki nim codzienna pielęgnacji zębów i dziąseł staje się tak efektywna, jak to tylko możliwe w warunkach domowych.

Podsumowanie

Odwapnienie zębów, czyli demineralizacja to bardzo powszechna przypadłość, która początkowo nie daje żadnych objawów. Jej wczesne wykrycie i leczenie jest bardzo dużym krokiem w stronę profilaktyki próchnicy.

Niestety, nadwrażliwość na zimne i gorące potrawy często jest przez pacjentów ignorowane. Tymczasem to jeden z bardziej zaawansowanych objawów demineralizacji, które wymagają podjęcia konkretnego leczenia. Lekarz stomatolog dokonuje remineralizacji z pomocą specjalnych preparatów. W razie potrzeby jest także w stanie wykonać zabieg usuwania przebarwień z przednich zębów.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Stan zapalny zębów

Stan zapalny zębów – przyczyny i najważniejsze objawy

Następny artykuł
na ile zebow zaklada sie licowki

Na ile zębów zakłada się licówki?

Podobne artykuły