ile kosztuje leczenie próchnicy

Ile kosztuje leczenie próchnicy? Czy da się zapobiec rozwojowi tej choroby?

Jakub Kaczmarek
Próchnica to najczęstsza choroba jamy ustnej. Wyjaśniamy, czym się objawia oraz ile kosztuje leczenie próchnicy.

Próchnica zębów dotyczy aż 90% Polaków. Nieleczona może prowadzić do wielu dolegliwości. Dowiedz się, ile kosztuje leczenie próchnicy i jak można zapobiegać rozwojowi tej choroby.

Próchnica zębów – czym jest i dlaczego powinno się ją bezzwłocznie leczyć?

Próchnica zębów to bardzo częsta choroba jamy ustnej. W jej wyniku dochodzi do odwapnienia i rozpadu twardych tkanek zębów, w wyniku czego powstają w nich dziury. Próchnicę powodują bakterie, które rozkładają cukry. Powodują one obniżenie naturalnego pH w ustach, rozpuszczanie się szkliwa oraz wypłukiwanie z niego jonów wapnia. 

Próchnica może być przez jakiś czas niezauważalna. Sygnały wskazujące na to, że zaczęła rozwijać się próchnica to ból i wrażliwość zębów. 

Etapy rozwoju próchnicy:

  • plamki lub ubytki na zębach;
  • demineralizacja szkliwa;
  • rozpad zębiny;
  • miazga zębowa zainfekowana przez bakterie;
  • powstawanie ropnia;
  • utrata zęba.

Gdy drobnoustroje zdążą zniszczyć zębinę, niezbędne jest leczenie kanałowe. Ważne jest, aby niezwłocznie udać się do dentysty, gdy tylko zauważy się objawy próchnicy i rozpocząć odpowiednie leczenie, aby nie choroba nie rozwinęła się do ostatniego etapu, w którym ząb trzeba już usunąć. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak leczyć próchnicę, a także ile kosztuje leczenie próchnicy. 

Jak leczyć próchnicę?

Leczenie próchnicy dostosowane jest do tego, na jakim etapie jest choroba. W początkowym stadium, gdy mamy do czynienia z plamkami na powierzchni szkliwa, można zastosować remineralizację. Zabieg remineralizacji polega na przykryciu plam specjalnymi preparatami. Jeśli w zębie widoczna jest już dziura, wtedy ubytek trzeba oczyścić, a następnie odbudować. Wskutek zaniedbanej próchnicy może dojść do zapalenia i zakażenia miazgi zęba. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie kanałowe, które jest ostatnią szansą na uratowanie chorego zęba. Zdarza się, że pacjent zgłasza się do gabinetu stomatologicznego za późno i wtedy pozostaje już tylko wyrwanie zęba. Zatem jak widać, im wcześniej odbędzie się kontrola u dentysty, tym łatwiejsze, szybsze i tańsze jest ewentualne leczenie zębów.

Ile kosztuje leczenie próchnicy w gabinecie stomatologicznym? 

Cena leczenia próchnicy zależy przede wszystkim od tego, na jakim etapie jest choroba. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym łatwiej i taniej można przeprowadzić zabieg. Jeśli ubytek jest niewielki, to nie wymaga dużego wypełnienia, a zabieg można przeprowadzić podczas jednej wizyty w gabinecie. Cena zależna jest również od rodzaju materiału, jakiego użyje stomatolog oraz od tego, czy będzie stosowane znieczulenie. Oczywiście w każdym gabinecie ceny mogą się nieco różnić. Zależą one między innymi od doświadczenia i kompetencji stomatologa czy też posiadanego przez niego sprzętu, a nawet lokalizacji gabinetu.

Remineralizacja zębów to koszt w granicy 100 do 300 zł. Koszt wypełnienia ubytku w zębie to 70 do 300 zł. Kwota zależna jest od wielkości ubytku oraz rodzaju użytego materiału. Przykładowo plomba światłoutwardzalna może kosztować od 70 do 200 zł, jeśli jest niewielkich rozmiarów. Takie plomby są praktycznie niewidoczne i umożliwiają spożywanie posiłków zaraz po przeprowadzonym zabiegu. W przypadku zębów mlecznych za plomby płaci się mniej. Najdroższe jest oczywiście leczenie kanałowe. Tutaj cena zależna jest od liczby kanałów i zastosowanych materiałów przy zabiegu. Jednokanałowy ząb kosztuje od 300 do 400 zł, ale trzeba doliczyć jeszcze dodatkowe opłaty, takie jak znieczulenie miejscowe czy zdjęcie RTG. Warto pamiętać, że większość zabiegów stomatologicznych może być bezpłatnych dla pacjenta, dzięki refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Niestety problem próchnicy prędzej, czy później dotyka niemal każdego z nas. Wiesz już, czym się objawia ta choroba oraz ile kosztuje leczenie próchnicy. Z całą pewnością warto pomyśleć o tym, w jaki sposób zapobiegać jej rozwojowi.

Metody zapobiegania próchnicy:

  • unikać słodkich napojów i słodyczy;
  • nitkować zęby po posiłkach;
  • regularnie szczotkować zęby;
  • przeprowadzać systematyczne kontrole u dentysty.

Jak widać, zamiast martwić się, ile kosztuje leczenie próchnicy, lepiej robić wszystko, aby jej zapobiegać.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ćwiczenia na bruksizm

Rozluźnij się! Poznaj ćwiczenia na bruksizm i uwolnij się od zgrzytania zębami

Następny artykuł
słodko w ustach

Słodko w ustach, czyli dlaczego takie uczucie się pojawia i o czym może świadczyć?

Podobne artykuły
jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.
Czytaj więcej