Przeglądana kategoria
Profilaktyka stomatologiczna
33 artykuły
Hydroksyapatyt – co to jest i jak go stosować
Hydroksyapatyt wapnia to związek, który pojawia się w produktach do higieny jamy ustnej – a zwłaszcza w pastach do zębów. Czym jest i dla kogo przeznaczone są zawierające go produkty? Sprawdź – być może wprowadzisz spore zmiany do swojej codziennej pielęgnacji zębów!
Plomba na jedynce: z jakich materiałów jest wykonywana?
Konieczność wykonania uzupełnienia na jedynce wiąże się z wyzwaniami. Dlatego plomba na jedynce powinna być trwała, wytrzymała i estetyczna. Świetnie sprawdza się tutaj materiał światłoutwardzalny. Jakie są inne opcje? Przeczytaj!
Plomba na odsłonięte szyjki zębowe. Czy taki zabieg jest bezpieczny?
Cofanie się dziąseł spowodowane jest przez nieumiejętną higienę jamy ustnej i paradontozę. Sposobem na powstrzymanie procesu jest plomba na odsłonięte szyjki zębowe. Dlaczego się ją stosuje i czy jest to problem tylko estetyczny? Sprawdź!
Wypełnienia chemoutwardzalne — zalety
Wypełnienia chemoutwardzalne to jeden z rodzajów plomb, czyli materiałów wykorzystywanych do wypełniania ubytków w zębie. Jakie są ich zalety i kiedy się je stosuje?
Zatruty ząb – ile można chodzić z tymczasowym wypełnieniem?
Ile można chodzić z tymczasowym wypełnieniem przed rozpoczęciem dalszych etapów leczenia kanałowego? Jak bardzo boli zatruty ząb? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części tego artykułu.
Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego? Sprawdź
Wśród popularnych zabiegów stomatologicznych znajduje się endodoncja, czyli leczenie kanałowe. Stosuje się je w określonych przypadkach, gdy w miazdze zęba występuje stan zapalny i nie ma innej alternatywy. Sprawdź, jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego.
Skaling ultradźwiękowy, czyli metoda usuwania kamienia nazębnego
Skaling ultradźwiękowy to profilaktyczny zabieg, który warto wykonać przynajmniej raz na roku. Przeczytaj, na czym polega i dlaczego warto się na niego zdecydować?
Wybarwianie płytki nazębnej — na czym polega?
Wybarwianie płytki nazębnej to zabieg wykonywany w celu wskazania niewidocznego gołym okiem osadu nazębnego. Na czym polega i czemu służy procedura?
Mock-up w stomatologii i protetyce. Jak tworzy się próbną odbudowę uzębienia?
Mock-up w stomatologii staje się coraz popularniejszy. Nic dziwnego – możliwość przetestowania tymczasowych protez przez pacjenta pozwala osiagnąć lepszy efekt leczenia. Jeśli czeka cię wykonanie licówek lub nakładek na zęby, dowiedz się, dlaczego warto skorzystać takiej metody.
Kiedy jest konieczna wymiana plomb? Trzy czynniki, które mają wpływ na ich trwałość
Wymiana plomb to prosty i bezbolesny zabieg stomatologiczny. Wyjaśniamy, kiedy może okazać się konieczna.
Fluoryzacja w szkole podstawowej – czy powinna być szkolnym obowiązkiem?
Fluoryzacja w szkole to zabieg, który polega na szczotkowaniu zębów specjalnym płynem z fluorem. Czy profilaktyka fluorkowa jest niezbędna?
Znieczulenie u dentysty – rodzaje i przeciwwskazania. Wszystko o stosowaniu znieczulenia przy leczeniu zębów
Znieczulenie u dentysty pomoże ci przeżyć praktycznie każdą operację stomatologiczną bez bólu i stresu. Czym różni się od siebie znieczulenie powierzchniowe, nasiękowe i ogólne? Czy stosowanie ich może być w jakimkolwiek stopniu niebezpieczne?
Leczenie zachowawcze – na czym polega stomatologia zachowawcza?
Dentystyczne leczenie zachowawcze polega na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu wszelkich powszechnych chorób i uszkodzeń zębów. Najczęściej wiąże się to z zapobieganiem zmianom próchniczym.
Wypełnianie kompozytowe – czym się charakteryzuje ten najpopularniejszy rodzaj wypełnień dentystycznych?
Możliwość precyzyjnego dopasowania koloru takiego wypełnienia do barwy pozostałych zębów pacjenta, to jeden z wielu powodów, dlaczego często wybierane jest właśnie wypełnianie kompozytowe. Poznaj ciekawe szczegóły.
Chlorheksydyna – niezbędny składnik produktów dentystycznych i nie tylko
Chlorheksydyna to biocydent, który działa na grzyby oraz bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Substancja ta jest bardzo skuteczna i szybka w działaniu. Poznaj jej szerokie zastosowanie.
Co jeść po wyrwaniu ósemki? Czego nie wolno spożywać po usunięciu zęba? Poznaj dietę zalecaną przez stomatologów!
Czeka Cię zabieg usunięcia zęba i nie wiesz, jak się do niego przygotować? Zastosowanie się do kilku prostych wytycznych pozwoli ci przejść przez to bezboleśnie i przyjemnie. Sprawdź, co jeść po wyrwaniu ósemki!
Wykałaczki do zębów – rodzaje i charakterystyka. Czy warto używać wykałaczek?
Wykałaczki do zębów to niewielkie, drewniane elementy przypominające miniaturowe patyczki. Służą przede wszystkim do wyjmowania spomiędzy zębów pokarmu, który utknął tam w czasie jedzenia. Czy warto z nich korzystać?
Pasta do zębów na opryszczkę – czy ten sposób leczenia może działać?
Wśród wielu sposobów leczenia zmian na ustach polecana jest często pasta do zębów. Na opryszczkę ma działać wysuszająco, przyspieszając jej gojenie. Czy tak jest naprawdę? Czy istnieją jakiekolwiek badania potwierdzające to działanie?
Szkliwo. Jak je chronić? Jak o nie dbać? Czy da się odbudować tę tkankę? Sprawdzamy!
Szkliwo to najtwardsza tkanka w ludzkim ciele. Niestety, nie jest ona niezniszczalna. Podpowiadamy jak chronić i jak dbać o szkliwo na co dzień!
Wypełnienie glasjonomerowe – zastosowanie w stomatologii. Rodzaje wypełnienia szklanojonomerowego
Wypełnienie glasjonomerowe to rodzaj wypełnienia przygotowanego z kwasów organicznych i specjalnego rodzaju szkła fluoro-glinowo-krzemowego. Pomimo swojej drugiej nazwy, która brzmi cement glasjonomerowy, wypełnienie to jest dość elastyczne.
Dlaczego plomba wypadła ci z zęba? Jak masz zareagować i co zrobić, by do tego nie dopuścić?
Zwykle wypełnienie ubytków utrzymuje się w stanie nienaruszonym przez wiele lat. Gdy jednak plomba wypadła nagle z zęba, może to doprowadzić do dyskomfortu i bólu. Przeczytaj, dlaczego tak się dzieje i co zrobić, by do tego nie dopuścić!
Czym jest plomba światłoutwardzalna i w jakich sytuacjach jest nakładana pacjentowi?
Do wypełnienia sporych ubytków zniszczonych próchnicą lub mechanicznymi uszkodzeniami potrzebna jest plomba światłoutwardzalna. Jest to materiał dopasowywany barwą i kształtem do zębów pacjenta. Jak przebiega jej zakładanie? Przeczytaj!
Plomb-R 3 g – tymczasowa plomba w zębie. Poznaj nowoczesne tymczasowe wypełnienie zęba rekomendowane przez dentystów!
Prędzej czy później każdego czeka wizyta u dentysty. Kondycja zębów niestety nie jest wieczna. Z nami dowiesz się, jaka plomba jest najlepsza i kiedy zdecydować się na jej wymianę.
Dlaczego nitkowanie zębów jest potrzebne? Kilka przykładów, które przekonują do tego zabiegu!
W przestrzeniach międzyzębowych często tworzą się ogniska powstawania próchnicy. Żeby temu zapobiegać, należy stosować nitkowanie zębów. Dowiedz się jak zrobić to prawidłowo!
Plomby amalgamatowe – dlaczego czarna plomba przechodzi do historii?
Plomby amalgamatowe jeszcze nie tak dawno były podstawowym rodzajem wypełnienia stomatologicznego. Dziś przechodzą do historii i stomatolodzy wymieniają je na nowe. Dlaczego?
Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego – skuteczne i bezbolesne metody!
Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne i każdy powinien się przykładać do czynności z nią związanych. Jedną z nich może być usuwanie kamienia nazębnego, który z różnych przyczyn może się pojawiać. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym zabiegu.
Plomba tymczasowa – najlepszy sposób na tymczasowe wypełnienie zęba, gdy wypadnie plomba
Plomba tymczasowa do samodzielnego założenia to preparat stomatologiczny. Powstaje na bazie tlenku cynku i służy w awaryjnych sytuacjach. Czy takie rozwiązanie jest pełni skuteczne, a przy tym bezpieczne? Sprawdź już teraz!
Ubytki w zębach próchnicowe i inne – sprawdź, jakie są ich rodzaje i jak wygląda stomatologiczne leczenie ubytków
Ubytki w zębach zazwyczaj są spowodowane przez próchnicę. Wpływają one negatywnie na szkliwo, dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie. Jakie są metody leczenia? Czy zmiana pasty do zębów cokolwiek pomoże? Przeczytaj!
Próchnica zębów – jak wygląda profilaktyka i leczenie? Poznaj etapy rozwoju próchnicy
Próchnica to częsty problem, z którym zmagają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak wygląda próchnica i jak się ją leczy, zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Pierwsza wizyta u dentysty – jak się przygotować, zanim odwiedzisz gabinet stomatologiczny?
Czy wizyta u dentysty to powód do obaw? Strach przed wizytą u stomatologa jest powszechny. Boją się nie tylko dzieci, lecz także osoby dorosłe. Dawno nie byłeś na wizycie kontrolnej i nie wiesz, czego się spodziewać? Przekonaj się, że to nic strasznego!
Fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych – czy fluor chroni zęby i zapobiega próchnicy? Sprawdź!
Fluoryzacja zębów to jeden z najpopularniejszych i najłatwiejszych zabiegów stomatologicznych, który kojarzy się głównie z dziećmi. Jednak może być wykonywany także u dorosłych i stanowi ważny element profilaktyki przeciwpróchniczej. Sprawdź, na czym polega!
Zdrowe zęby? Zobacz, jakie to proste!
Chcesz mieć zdrowe zęby? Marzysz o uśmiechu, który stanie się twoją ozdobą? Zobacz, w jaki sposób zadbać o dziąsła i zęby, by zapewnić im dobrą formę.
Zęby trzonowe i przedtrzonowe – jak skutecznie chronić je przed próchnicą?
Zęby trzonowe mają swoją specyfikę, a utrzymanie ich w dobrym stanie wymaga konsekwencji i wytrwałości. Chcesz zadbać o zdrowie jamy ustnej? Ten poradnik stomatologiczny może ci pomóc.