ubytki w zębach

Ubytki w zębach próchnicowe i inne – sprawdź, jakie są ich rodzaje i jak wygląda stomatologiczne leczenie ubytków

Jakub Kaczmarek
Ubytki w zębach zazwyczaj są spowodowane przez próchnicę. Wpływają one negatywnie na szkliwo, dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie. Jakie są metody leczenia? Czy zmiana pasty do zębów cokolwiek pomoże? Przeczytaj!

Ubytki zębowe to bardzo powszechny problem stomatologiczny. Najczęściej braki są spowodowane przez bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy, ale nie tylko. Co jeszcze może prowadzić do tak negatywnych i nieestetycznych zmian? Poznaj różne rodzaje ubytków w zębach i sprawdź, jak skutecznie je leczyć!

Czym są ubytki w zębach?

Ubytki potocznie nazywane są dziurami w zębach. Powstają w efekcie zmian próchnicowych. Mają na nie wpływ bakterie rozkładające cukry, które produkują kwasy organiczne. Tworzą miękki, żółty nalot, czyli płytkę nazębną, która z czasem narasta, powodując ubytek zębowy. Odpowiednia higiena jamy ustnej, prawidłowe szczotkowanie zębów i dziąseł i żucie gumy może pomóc w profilaktyce, ale jeśli zmiany są znaczne, ubytkami w zębach musi się zająć dentysta.

Rodzaje ubytków zębowych

Wśród problemów z uzębieniem stomatologia wyróżnia następujące rodzaje ubytków:

  1. Ubytki korzeniowe, które powstają, gdy korzenie zostają odsłonięte przez cofające się dziąsła. Są wówczas bardzo narażone na zmiany próchnicowe, bo nie pokrywa ich szkliwo.
  2. Ubytki koronowe, które występują najbardziej powszechnie. Zlokalizowane są pomiędzy zębami lub na powierzchni zęba.
  3. Ubytki nawracające, których źródło to nawracająca próchnica. Pojawiają się w miejscach, gdzie gromadzi się najwięcej płytki nazębnej, czyli wokół korony zęba i plomb.
  4. Ubytki niepróchnicowego pochodzenia – abfrakcja, abrazja, czyli ubytek klinowy, atrycja, erozja.

Leczenie ubytków w zębach

Jakie są metody zwalczania ubytków w zębach? Dobry stomatolog dopasuje je do stanu zębiny. Oto najpopularniejsze z nich:

  1. W początkowej fazie, gdy próchnica zębów jest jedynie niewielkim przebarwieniem, dentysta oczyszcza ząb i nakłada fluor. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć.
  2. Jeśli pojawi się dziurka, konieczne jest wypełnienie zębów trzonowych i innych. Może się to odbyć metodą protetyczną lub bezpośrednią, w zależności od potrzeb.
  3. W razie pojawienia się ropnia, czyli zakażenia tkanek zęba, konieczne jest leczenie kanałowe. W ostateczności lekarz może wykonać ekstrakcję zęba.

Martwią cię ubytki? Współczesna stomatologia daje mnóstwo możliwości ich leczenia. Najlepiej rozpocząć je we wczesnej fazie, ale nawet istniejące ubytki można wypełnić. Kiedyś popularnymi materiałami były złoto i porcelana oraz plomby amalgamatowe. Dzisiaj częściej korzysta się z żywicy kompozytowej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
próchnica

Próchnica zębów – jak wygląda profilaktyka i leczenie? Poznaj etapy rozwoju próchnicy

Następny artykuł
plomba tymczasowa

Plomba tymczasowa – najlepszy sposób na tymczasowe wypełnienie zęba, gdy wypadnie plomba

Podobne artykuły