licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe – kiedy się na nie zdecydować?

Anna Wiktor
Licówki porcelanowe to sposób na poprawę lub całkowity ratunek swojego uśmiechu. Dowiedz się, jakie są ich zalety i ile kosztują. Poznaj przypadki, w których możliwe jest zastosowanie porcelanowych licówek i alternatywy dla tego rozwiązania.

Każdy marzy o pięknym, zachwycającym uśmiechu. Niestety, rzeczywistość nie zawsze na to pozwala. Nawet pacjenci dbający o higienę jamy ustnej mogą zmagać się z licznymi problemami, szczególnie jeśli w przeszłości nie mieli dostępu do najlepszej opieki stomatologicznej. Nie oznacza to jednak, że muszą rezygnować ze swoich marzeń o hollywoodzkim uśmiechu. Z pomocą przychodzą tutaj między innymi licówki. Jakie wybrać? Czy licówki porcelanowe są odpowiednie dla wszystkich? Sprawdź!

Czym są licówki porcelanowe?

Porcelanowe licówki to nakładki na zęby przymocowywane do licowej strony zęba za pomocą specjalnego kleju. Są prostym i bezbolesnym rozwiązaniem, chętnie stosowanym przez osoby zmagające się z przebarwieniami, czy nieestetycznym kształtem zębów. Licówki na zęby mogą być również stosowane u osób z niektórymi wadami zgryzu.

Rodzaje licówek

Gdy decydujesz się na założenie licówek, możesz wybrać licówki kompozytowe lub porcelanowe. Te pierwsze wykonane są z tego samego materiału, co uzupełnienia zębów. Kompozyt jest znacznie mniej trwały, ale za to tańszy niż licówki ceramiczne i porcelanowe. Konieczne jest jednak ich odświeżanie lub wymienianie co 2–3 lata, co ostatecznie może okazać się znacznie większym wydatkiem.

Jak zakłada się licówki porcelanowe na zęby?

Aby zacząć proces zakładania licówek, należy przede wszystkim wyleczyć wszystkie zęby, aby pod nakładkami nie rozwijały się niezaleczone, a niewidoczne choroby. Na pierwszej wizycie z ich powierzchni usuwa się osad i kamień, a wszystkie zęby poddaje się wybielaniu. Dzięki temu, kiedy dobieramy licówki, mogą one być jak najbielsze, a jednocześnie maksymalnie zbliżone kolorem do naszych zębów, dzięki czemu nie zwracają one na siebie uwagi.

Wybór kształtu licówek i wykonanie wycisku

Poza kolorem pacjent wybiera również kształt licówek. Dostępne są różne opcje, zazwyczaj różniące się między sobą stopniem przylegania poszczególnych nakładek i ich zaokrąglenia przy koronie. Stomatolog pomoże ci wybrać kształt, który najlepiej będzie pasował do ciebie i najlepiej sprawdzi się na twoich zębach.

Następnie dentysta przechodzi do badania zgryzu, wykonuje zdjęcia panoramiczne zębów i ich woskowy wycisk. Na podstawie zebranych w ten sposób informacji tworzy wstępne licówki, które kształtuje zgodnie z potrzebami i wymaganiami pacjenta.

Szlifowanie zębów

Kolejnym krokiem jest szlifowanie zębów pod znieczuleniem miejscowym. Ma to na celu wygładzenie zębów i uzyskanie jak najbardziej naturalnego efektu po założeniu licówek. Przy dziąśle tworzy się niewielki rowek, aby przejście nakładki w ząb było niezauważalne. Dostępne są również licówki bez szlifowania.

Następnie na oszlifowane zęby nakłada się licówki tymczasowe albo tzw. mock-up, które mają chronić zęby przed nadwrażliwością, a następnie cementuje się stałe licówki w ich ostatecznym kształcie.

Kiedy wybrać licówki porcelanowe?

Licówki z porcelany są chętnie wybierane przez pacjentów pragnących uzyskać piękny uśmiech. Licówki szczególnie dobrze sprawdzą się, jeśli chcesz:

  • poprawić kolor zębów, na których występowały liczne przebarwienia;
  • odbudować złamany lub ukruszony ząb;
  • skorygować drobną wadę zgryzu;
  • zasłonić wiele wypełnień, które pojawiły się w zębach przez lata i teraz nieestetycznie wyglądają;
  • poprawić kształt zęba;
  • zasłonić diastemę (charakterystyczną przerwę między zębami).

Niezależnie od tego, z jakiego powodu rozważasz założenie licówek, zawsze dobrym pomysłem będzie przedyskutowanie tego z dentystą. To on udzieli ci najtrafniejszych porad, co będzie najlepsze dla ciebie i twoich zębów.

Licówki porcelanowe – opinie

Porcelanowe licówki są chętnie wybierane ze względu na swój wygląd i doskonałą wytrzymałość. Dobrze wykonane licówki mogą trzymać się na zębach nawet przez kilkanaście lat, bez pękania i odbarwień, podczas gdy tańsze nakładki regularnie trzeba wymieniać. Jeśli chcesz upewnić się, że jesteś w dobrych rękach podczas wykonywania nowego uśmiechu, poszukaj opinii o gabinecie stomatologicznym, do którego się udajesz.

Licówki porcelanowe – cena

Licówki porcelanowe znacznie poprawią wygląd naszych zębów, ale niestety nie jest to tanie rozwiązanie. Wynika to z nakładu pracy i zaawansowanego sprzętu wymaganego do ich wykonania. W związku z tym należy się liczyć z kosztami od około 1000 złotych za jeden ząb.

Tańsze, lecz przy tym mniej wytrzymałe, są licówki wykonane z innych materiałów. Alternatywą dla licówek w przypadku mniejszych wad uzębienia jest nieinwazyjny dla szkliwa bonding, często stosowany dla zamaskowania diastemy.

Wygląd uśmiechu z pewnością wpływa na samoocenę i pewność siebie. Dzięki współczesnym metodom stomatologicznym w łatwy sposób możesz poprawić swój uśmiech i stan uzębienia. Licówki porcelanowe pomogą ci w uzyskaniu najlepszych efektów estetycznych. Warto jednak udać się do specjalisty, który doradzi, czy taka metoda poprawy uzębienia jest dla ciebie najodpowiedniejsza.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe – wszystko, co musisz wiedzieć o tej metodzie uzupełniania zębów!

Next Post
licówki gwiazd

Licówki gwiazd – czym są? Jaka jest tajemnica hollywoodzkich uśmiechów?

Related Posts