na ile zebow zaklada sie licowki

Na ile zębów zakłada się licówki?

Anna Wiktor
Na jakie zęby zakłada się licówki? Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób licówki mogą naprawić estetykę uśmiechu. W naszym artykule znajdziesz wszystkie informacje na ten temat!

Piękny i równy uśmiech to marzenie wielu z nas. W wielu przypadkach jest on na wyciągnięcie ręki, a poprawa wyglądu zębów jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Stomatologia estetyczna oferuje różne rodzaje licówek. Na jakie zęby zakłada się licówki i jak wygląda zabieg? Podpowiadamy!

Jakie są rodzaje licówek?

Licówki to nic innego jak tylko delikatne i cienkie nakładki, które zakłada się na powierzchnię zęba. Za ich pomocą można relatywnie szybko zredukować niedociągnięcia estetyczne w dolnym lub górnym łuku zębowym.

Obecnie można wyróżnić kilka rodzajów licówek. Dzielimy je według materiału, z którego zostały wykonane.

  • licówki kompozytowe – dosyć trwałe i proste w wykonaniu. Mogą przetrwać nawet dekadę. Ich wadą jest niezbyt naturalny wygląd. 
  • licówki porcelanowe – są trwałe i świetnie odwzorowują naturalny kolor zębów. Ich żywotność wynosi, przy dobrej pielęgnacji, około 20 lat.
  • licówki akrylowe – to tanie, ale niezbyt trwałe licówki stosowane tymczasowo, zazwyczaj na okres około 2 lat.
  • licówki pełnoceramiczne – najbardziej odporny i estetyczny, ale jednocześnie najdroższy rodzaj licówek.

Na jakie zęby zakłada się licówki?

Pacjenci często zastanawiają się, na jakie zęby zakłada się licówki. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba w istocie zdać sobie sprawę, jaka jest funkcja takiego narzędzia. Nakładki mają za zadanie poprawić wygląd uśmiechu, dlatego umieszcza się je na przednich zębach. Stomatolog zakłada licówki na zęby takie jak siekacze i kły. Zazwyczaj nie ma potrzeby umieszczania ich na trzonowcach.

Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do pacjenta. Jeżeli ma on wolę założenia licówek na wszystkie zęby w dolnym lub górnym łuku jamy ustnej, nic nie stoi na przeszkodzie. Zęby muszą być zdrowe i pozbawione zmian próchnicznych.

Na jakie zęby zakłada się licówki? Wskazania i przeciwwskazania

Najważniejsze wskazania do zakładania licówek to między innymi:

  • różnice w kształcie poszczególnych zębów;
  • przebarwienia szkliwa;
  • nierówny koloryt zębów;
  • diastema;
  • mechaniczne uszkodzenia poszczególnych zębów.

Licówek nie zakłada się u osób, które:

  • cierpią na bruksizm;
  • mają wady zgryzu;
  • mają zaawansowaną próchnicę;
  • cierpią na choroby dziąseł;
  • mają mocno uszkodzone korony zębowe.

Zabieg zakładania licówek – jak przebiega?

Wiemy już, na jakie zęby zakłada się licówki. Teraz warto powiedzieć kilka słów na temat zabiegu ich zakładania. Na gotowe nakładki czekamy zazwyczaj około dwóch tygodni. Wyjątkiem są licówki kompozytowe, które można założyć w trakcie jednej wizyty.

W dniu zabiegu dentysta dokładnie oczyszcza zęby, a jeżeli zachodzi taka potrzeba, szlifuje je. Mocowanie licówek polega na przyklejeniu ich do przedniej ściany zęba. Trzeba zrobić to bardzo dokładnie, aby pod okleinę nie dostały się żadne szkodliwe bakterie.

Długość wizyty, na której przykleja się gotowe licówki, nie powinna przekroczyć dwóch godzin. Wszystko jednak zależy od indywidualnego przypadku.

Jak dbać o licówki?

Żywotność licówek zależy nie tylko od materiału, z którego zostały wykonane, chociaż ten ma oczywiście olbrzymie znaczenie. Bardzo dużą rolę gra tutaj higiena i dbałość o stan nakładek.

W istocie o zęby wzbogacone o licówki dbamy dokładnie tak samo, jak o swoje naturalne. Tutaj również niezwykle istotną rolę odgrywa częstotliwość i jakość mycia zębów. Ważny jest nie tylko dobór odpowiedniej pasty i szczoteczki. Znaczenie ma również to jak często i jak długo szczotkujemy zęby. Najlepiej robić to po każdym posiłku, mniej więcej na pół godziny po jego zakończeniu.

Higiena jamy ustnej w warunkach domowych to nie wszystko. Wskazane są również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i wykonywanie profesjonalnej higienizacji uzębienia.

Na jakie zęby zakłada się licówki? Podsumowanie

Dzięki licówkom korekta uśmiechu jest prosta i szybka. Obecnie stomatologia estetyczna proponuje pacjentom różnorodne nakładki a zęby, które można dopasować do swoich potrzeb, czy budżetu, którym dysponujemy.

Na jakie zęby zakłada się licówki? Przede wszystkim na zdrowe. Właśnie dlatego konieczna jest konsultacja stomatologiczna i wyleczenie wszystkich potencjalnych problemów związanych z próchnicą, czy ubytkami. Licówki nie są wskazane dla osób, które cierpią na bruksizm lub mają krzywy zgryz. W ich przypadkach podejmowane są inne środki naprawy wyglądu uśmiechu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Odwapnienie zębów

Odwapnienie zębów – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Następny artykuł
Wyrzynanie zębów

Wyrzynanie zębów – etapy rozwoju zębów mlecznych i stałych

Podobne artykuły