Przeglądana kategoria
Choroby jamy ustnej
20 artykułów
Lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty – jak przeprowadzić leczenie?
Grzybica jamy ustnej to jedna z popularniejszych dolegliwości. Jej objawy trudno pominąć, bo zwykle towarzyszy im ból, pieczenie lub swędzenie w obrębie ust. Czy można poradzić sobie z problemem domowymi sposobami? Po jaki lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty sięgnąć, aby szybko poczuć ulgę? Sprawdź!
Fistuła – mały ropień, wielki problem
Fistuła (przetoka) to częsty problem stomatologiczny. Po czym go rozpoznasz? Co możesz zrobić, by chronić się przed poważną infekcją i jej skutkami? Sprawdzamy!
Czerniak w jamie ustnej – rzadki nowotwór złośliwy
Czerniak kojarzony jest przede wszystkim jako nowotwór skóry, dlatego też jego umiejscowienie w jamie ustnej wielu osobom wydaje się czymś niemożliwym. Niestety, ten złośliwy nowotwór może również zaatakować błony śluzowe w gardle czy podniebieniu. Dowiedz się jakie objawy daje czerniak w jamie ustnej – wczesne wykrycie zmian to większe szanse na pomyślne zakończenie późniejszego leczenia!
Szkorbut – objawy i leczenie „choroby marynarzy”
Czym jest szkorbut? Objawy tej choroby kojarzą się zwykle z odległymi czasami oraz opowieściami o żeglarzach i piratach. Tymczasem schorzenie to wciąż występuje, choć obecnie diagnozowane jest bardzo rzadko. Sprawdź, czym objawia się szkorbut i co zrobić, aby mieć pewność, że ta choroba nigdy cię nie dotknie!
Ból migdałka – zapalenie migdałków, angina czy groźny nowotwór?
Ból migdałka to objaw towarzyszący różnym chorobom. Najczęściej jego przyczyną jest angina lub zapalenie migdałków. Czasem jednak przewlekły ból migdałków i gardła to sygnał znacznie poważniejszej choroby nowotworowej. Sprawdź, na co szczególnie zwrócić uwagę i kiedy nie zwlekać z wizytą u lekarza!
Guz Warthina – czym jest i jak wygląda leczenie guza ślinianki przyusznej?
Guz Warthina to nic innego jak łagodny guz ślinianki przyusznej. Mimo że gruczoły ślinowe są niedużych rozmiarów, to jednak są narażone na rozwój różnych nowotworów – łagodnych i złośliwych. Dowiedz się więcej na temat guza ślinianki przyusznej!
Mucocele – przyczyny powstawania i leczenie torbieli
Podczas wizyty u dentysty lekarz wykrył u ciebie mucocele? A może sam zauważyłeś małe zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej? Choć ich pojawienie się może wywołać stres, nie warto mu ulegać! W większości przypadków zmiany są niegroźne i w pełni wyleczalne! Sprawdź, czym dokładnie są mucocele i jak przebiega ich leczenie.
Jak wygląda podniebienie gotyckie i czy wymaga leczenia?
U twojego dziecka zdiagnozowano wadę określaną jako podniebienie gotyckie? Choć dla wielu rodziców brzmi to niezrozumiale (a co za tym idzie: dość groźnie), być może wcale nie będzie wymagało skomplikowanego leczenia! Sprawdź, czym dokładnie jest podniebienie gotyckie i jak pozbyć się tej wady.
Rak migdałka podniebiennego – rozpoznanie i leczenie
Rak migdałka podniebiennego to nowotwór złośliwy, który w początkowej fazie wzrostu nie daje żadnych objawów. Szybko jednak rozprzestrzenia się i może powodować przerzuty! Sprawdź więc, co powinno wywołać twój niepokój i kiedy warto udać się do lekarza. W przypadku nowotworów czas ma kluczowe znacznie!
Torbiel zawiązkowa — objawy i leczenie
Torbiel zawiązkowa to drugi najczęściej występujący rodzaj torbieli zębopochodnych. Jakie są jej objawy i jak przebiega leczenie?
Ozębna, czyli więzadło przyzębia – co to jest? Jak jej rozpoznać zapalenie?
Na zdrowie i funkcjonowanie jamy ustnej wpływa wiele różnych czynników i unikalnych struktur. Jedną z nich jest właśnie ozębna, czyli cienka tkanka znajdująca się pomiędzy cementem korzeniowym a kością wyrostka zębodołowego.
Włókniaki jamy ustnej – czy są one groźne?
Klasyfikacja ich jako zmiany nowotworowe wiele osób wprawia w lęk o swoje zdrowie. Włókniaki jamy ustnej są jednak łagodne i w większości przypadków nie należy się ich obawiać. Warto jednak poddać je badaniu, by upewnić się, że nie jest to forma złośliwa.
Erytroplakia jamy ustnej to stan przedrakowy potencjalnie niebezpieczny. Konieczna jest diagnostyka nawet zmian łagodnych nadżerek i owrzodzeń
Erytroplakia jamy ustnej to pierwszy objaw stanu przedrakowego. Powinna nam się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza, gdy w jamie ustnej pojawią się owrzodzenia i nadżerki.
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dzieci i dorosłych – objawy i leczenie opryszczki
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej powstaje na skutek zakażenia wirusem HSV 1. Choć częściej pojawia się na ustach, opryszczka na języku, dziąsłach i podniebieniu także jest możliwa. Dowiedz się, jak z nią walczyć.
Owrzodzenie jamy ustnej – jak złagodzić przykre dolegliwości związane z miejscowym zapaleniem jamy ustnej?
Owrzodzenie jamy ustnej objawia się miejscowymi, bolesnymi i widocznymi zmianami na błonie śluzowej jamy ustnej. Mimo zbliżonego wyglądu do opryszczki, aftowe zapalenie jamy ustnej wcale nie jest zaraźliwe.
Afta i pleśniawka w jamie ustnej – przyczyny powstawania i domowe sposoby na afty
Afty to częsta przypadłość pojawiająca się w jamie ustnej na skutek niewłaściwej higieny. Jak wygląda afta i jakie czynniki przyczyniają się do jej powstawania? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z tego artykułu.
Skąd biorą się nadżerki w jamie ustnej? Dowiedz się, co je powoduje, by lepiej im przeciwdziałać
Nadżerki w jamie ustnej mogą być spowodowane niewłaściwą dietą lub higieną. Czasem wiążą się jednak z czynnikami, które trudniej kontrolować – na przykład z infekcjami lub poważniejszymi chorobami.
Kserostomia – przewlekła suchość w jamie ustnej. Czym jest spowodowana i jak ją leczyć?
Kserostomia, czyli suchość jamy ustnej, pojawia się wówczas, gdy ślinianki produkują zbyt mało śliny. Takie zaburzenie powoduje wiele problemów, może prowadzić do próchnicy, chorób dziąseł i różnego rodzaju zakażeń. Dowiedz się, jak leczyć schorzenie!
Zapalenie jamy ustnej – objawy, zapobieganie i leczenie, zobacz, co warto wiedzieć o zapaleniu błony śluzowej!
Zapalenie jamy ustnej może być bardzo bolesnym schorzeniem. Ma duży wpływ na spożywanie pokarmów i bardzo utrudnia życie codzienne. Można je wyleczyć, ale potrzebna jest szybka wizyta u lekarza specjalisty. Zobacz, jakie są objawy zapalenia jamy ustnej.
Grzybica jamy ustnej – przyczyny, zapobieganie, objawy i leczenie, co warto wiedzieć?
Grzybica jamy ustnej jest jednym z najczęściej spotykanych schorzeń tej części organizmu. Wywoływana jest przez grzyby ze szczepu Candida. Za kandydozę odpowiada ponad 90 rodzajów patogenów. Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy oraz jak leczy się kandydozę!