Bonding stomatologiczny sprawia, że drobne uszkodzenia lub wyszczerbienia zębów można skorygować w sposób łatwy i bezpieczny. Przynosi on zadowalające efekty estetyczne, a przy tym jest dość niedrogi. Na czym polega bonding i czy każdy może skorzystać z tej metody poprawy wyglądu zębów? Przeczytaj i dowiedz się więcej.
Czym jest bonding zębów?
Bonding, inaczej flow injection, to metoda odbudowy zębów wykonywana w ramach stomatologii estetycznej. Polega na pokryciu uszkodzonego zęba cienką warstwą kompozytu z żywicy. Podczas nakładania kompozytu stomatolog nie narusza struktury szkliwa, co jest nieuniknione w przypadku zakładania licówek porcelanowych. Wielu pacjentów rozważa założenie licówek, jednak obawa przed szlifowaniem powierzchni zęba wygrywa z pragnieniem uzyskania hollywoodzkiego uśmiechu. Poznaj wszystkie zalety i wady bondingu. Niewątpliwie jest o czym mówić – ale jeszcze lepiej cieszyć się pięknym uśmiechem!
Jak przebiega odbudowa zęba bondingiem?
Dentysta w specjalny sposób oczyszcza powierzchnię zęba, aby możliwe było mocne połączenie zewnętrznej warstwy zęba z kompozytem. Kolejne etapy odbudowy zęba obejmują:
- dokonanie preparacji zęba, bez szkody dla szkliwa;
- wytrawianie preparowanej części zęba kwasem o łagodnym działaniu;
- nałożenie żywicy kompozytowej i dopasowanie jej do kształtu zęba;
- naniesienie właściwego kompozytu, którego barwa jest jak najbardziej zbliżona do naturalnego koloru pozostałych zębów;
- utwardzanie warstw kompozytu światłem lampy polimeryzacyjnej;
Niekiedy do odbudowy zęba metodą kompozytową lekarz będzie potrzebował pobrać wycisk, by na przygotowanych modelach zaprojektować przyszły kształt odbudowanych zębów pacjenta.
Zalety i efekty bondingu zębów
Metoda ta pozwala zazwyczaj w ciągu jednej wizyty skutecznie poprawić wygląd zębów. Pacjenci cenią ją sobie także z innych względów, m.in.:
- usuwa przebarwienia i w widoczny sposób poprawia koloryt zębów;
- jest zupełnie bezbolesna;
- umożliwia odbudowę drobnych ukruszeń;
- pozwala zmniejszyć lub całkowicie zamknąć diastemę – zdaniem wielu pacjentów – nieestetyczną przerwę między górnymi jedynkami;
- jest stosunkowo tania.
Na stronach klinik estetyki uśmiechu znajdziesz wiele fotografii, które ukazują zęby przed i po bondingu. Porównaj efekty i oceń, czy właśnie tego oczekujesz!
Wady bondingu
Niestety, chociaż bonding ma niewątpliwie wiele zalet, istnieją też wady takiego zabiegu. Przede wszystkim:
- materiał kompozytowy nie jest odporny na przebarwienia, nie służy mu picie kawy oraz czerwonych napojów, np. wina;
- nie jest trwały jak licówki porcelanowe, dlatego może się ukruszyć;
- z czasem może się ścierać.
Chcesz długo cieszyć się efektami metody flow injection? Regularnie korzystaj z higienizacji oraz polerowania zębów w gabinecie stomatologicznym. Wszelkie ukruszenia i pęknięcia kompozytu łatwo jest też odbudować, ale to zawsze dodatkowy koszt. Niezbędnych informacji po zabiegu powinna udzielić ci klinika, w której przeprowadziłeś zabieg bondingu stomatologicznego.
Bonding zębów – jakie są przeciwwskazania?
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek rekonstrukcji zęba konieczny jest dokładny przegląd jamy ustnej. Konkretnym przeciwwskazaniem do bondingu są ubytki wywołane próchnicą oraz stany zapalne przyzębia i dziąseł. Niekiedy stomatolodzy odradzają bonding, kiedy pacjent cierpi na bruksizm. Poprawa estetyki uzębienia metodą bondingu możliwa jest zatem dopiero po wyleczeniu próchnicy lub wyeliminowaniu bruksizmu. Bonding można stosować pomocniczo przy niewielkich odchyleniach i rotacjach, ale w poważniejszych przypadkach wad zgryzu nie zastąpi on leczenia ortodontycznego.
Licówki kompozytowe czy porcelanowe?
Bonding sprawdza się, kiedy problemy z estetyką uzębienia nie są poważne. Sprawdzi się zatem dobrze w przypadku drobnych ukruszeń i pęknięć lub niewielkich złamań korony. Dzięki bondingowi można poszerzyć zbyt wąski ząb i tym samym poprawić efekt wizualny całego uzębienia. Główną różnicę pomiędzy licówkami kompozytowymi a porcelanowym dostrzega się w ich wyglądzie. Kompozyt nigdy nie będzie imitował szkliwa tak dobrze jak porcelana. Ponadto licówki porcelanowe są dużo bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia i przebarwienia.
Pozostałe różnice między licówkami kompozytowymi a porcelanowymi
Zwróć uwagę również na inne istotne różnice:
- licówki porcelanowe zakładane są na stałe. Jest to zabieg nieodwracalny, ponieważ poprzedza go usunięcie zewnętrznej warstwy szkliwa, potocznie nazywane „piłowaniem zębów”;
- licówki kompozytowe można usunąć w każdym momencie bez uszkodzenia szkliwa;
- jedna licówka z porcelany jest 4–5 razy droższa niż kompozytowa.
Efekty bondingu zębów i trwałość zabiegu
Z pewnością po zejściu z fotela dentystycznego zauważysz, że twoje zęby są równe i mają ładny kształt. Dostrzeżesz również, że wszystkie niedoskonałości są skutecznie ukryte. Pod warstwą kompozytu kryją się niechciane pęknięcia, diastemy i przebarwienia. Jeśli kolor materiału zostanie właściwie dobrany, to zęby odbudowane kompozytowo będą nie do odróżnienia od naturalnych. Poprawa estetyki całego uzębienia będzie widoczna gołym okiem.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?
Jeżeli zabieg był prawidłowo wykonany, efekt estetyczny powinien utrzymywać się nawet przez 5 lat. Aby jednak nie zaprzepaścić pracy stomatologa, musisz także przestrzegać kilku zaleceń, m.in.:
- unikać spożywania w dużych ilościach produktów silnie barwiących, takich jak: kawa, mocna zielona herbata, czerwone napoje;
- zrezygnować z palenia papierosów;
- wypracować regularne nawyki higienizacji – szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej.
Bonding – ceny zabiegu
Cena bondingu zależy przeważnie od cennika danej placówki stomatologicznej. Jeśli cieszy się ona dużą renomą, a lekarzy mają doświadczenie poparte uzyskanymi kwalifikacjami, możesz spodziewać się, że koszt zabiegu będzie nieco wyższy. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać opinie na temat gabinetu, do którego się wybierasz. Źle przeprowadzony zabieg może prowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji – zarówno estetycznych, jak i zdrowotnych!
Poprawa wyglądu zębów metodą bondingu daje zwykle oczekiwane efekty estetyczne. Pacjenci często decydują się na nią przede wszystkim z powodów finansowych – jest dużo tańsza niż uzupełnianie protetyczne. Bonding jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz sprawdzić efekty metamorfozy bez ingerencji w szkliwo. Podjęcie właściwej decyzji na pewno ułatwi konsultacja ze stomatologiem, który wyjaśni ci wszelkie aspekty upiększania zębów za pomocą zabiegu bondingu.
Może Cię także zainteresować:
- Konturing zębów – przed i po. Na jakie efekty możesz liczyć?
- Licówki kompozytowe a porcelanowe – poznaj 2 popularne rodzaje wypełnień
- Licówki kompozytowe – wszystko, co musisz wiedzieć o tej metodzie uzupełniania zębów!
- Licówki porcelanowe – kiedy się na nie zdecydować?
- Licówki bez szlifowania – prosty sposób na poprawę wyglądu zębów. Kiedy możesz z nich skorzystać?
- Licówki gwiazd – czym są? Jaka jest tajemnica hollywoodzkich uśmiechów?
- Licówki na zęby – ceramiczne, porcelanowe, kompozytowe. Które wybrać?