stripping zębów

Stripping zębów – co to za zabieg i kiedy się go wykonuje?

Anna Wiktor
Stripping zębów to bardzo często wykonywany zabieg, który polega na piłowaniu zębów. Wbrew pozorom jest praktycznie bezbolesny, choć może być nieco nieprzyjemny. Dowiedz się więcej!

Piłowanie zębów, czyli inaczej stripping, to zabieg, który nie wymaga podania znieczulenia. Polega na usunięcie bardzo cienkiej warstwy szkliwa, co odbywa się przy użyciu specjalnej tarczy bądź pasków ściernych. Nie obawiaj się – stripping zębów nie niszczy szkliwa, a nawet je wzmacnia. Dowiedz się, jak dokładnie wygląda zabieg strippingu!

Czym jest i jak przebiega zabieg strippingu zębów?

Stripping zębów to zabieg powszechnie wykonywany w ortodoncji, którego celem jest zmiana szerokości zębów. Nie jest ona jednak zbyt duża zwykle wynosi od 0,1 do 0,3 mm z każdej strony. Zabieg ten rozpoczyna się od założenia pacjentowi gumowych separatorów, których zadaniem jest stworzenie minimalnych szparek. 

Zabieg zwykle trwa kilkanaście minut – maksymalnie pół godziny, choć czas ten jest zależny od ilości zębów poddawanych piłowaniu. Stripping w ortodoncji nie jest bolesny, choć może sprawiać dyskomfort z powodu nieprzyjemnego dźwięku piłowania. W wyjątkowych przypadkach, gdy pacjent bardzo obawia się zabiegu lub cierpi na dużą nadwrażliwość zębów, podaje się znieczulenie miejscowe, ale najczęściej jest ono zbędne. 

Kiedy najczęściej wykonuje się stripping zębów?

Bardzo często stripping w ortodoncji stosuje się, gdy przygotowuje się zęby pacjenta do leczenia ortodontycznego – jest świetną alternatywą do usuwania zębów. Jeśli planujesz je rozpocząć i zmagasz się ze średnim lub dużym stłoczeniem zębów, najprawdopodobniej będziesz mieć wykonany stripping zębów. Oprócz tego zabieg ten umożliwia usunięcie dysproporcji między zębami i poprawę kształtu zębów.

Powinieneś również wiedzieć, że stripping zębów przeprowadzany jest wyłącznie u dorosłych osób. Zabieg strippingu nie jest wykonywany u dzieci mających jeszcze mleczne zęby.

Wiesz już, czym jest stripping w ortodoncji i kiedy się go wykonuje. Jeśli zatem będziesz musiał poddać się temu zabiegowi, pamiętaj, że nie ma powodów do obaw! 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
leczenie kanałowe cena

Leczenie kanałowe – cena leczenia zębów nie taka straszna! Poznaj poszczególne pozycje cennika

Next Post
gumki do aparatu

Gumki do aparatu ortodontycznego – czym one są i jak często trzeba je zmieniać? Jaki wybrać kolor ligatur w aparacie?

Related Posts