podcinanie dziąseł

Na czym polega podcinanie dziąseł? Co to za zabieg i jak się go wykonuje?

Jakub Kaczmarek
Podcinanie dziąseł warto wykonać, gdy podczas uśmiechania się wyraźnie widać ich nadmiar nachodzący na zęby. Jest to zabieg inwazyjny natury estetycznej, polegający na usunięciu nadmiernej tkanki przyzębia. Sprawdź, jak przebiega!

Piękny uśmiech to nie tylko zdrowe, proste i białe zęby. Jeżeli pragniesz zadbać o pełną estetykę swojej jamy ustnej, musisz uwzględnić też przyzębie. Czasem zdarza się, że dziąsła za bardzo nachodzą na zęby, są asymetryczne lub opuchnięte. Wówczas stosuje się podcinanie dziąseł lub inne zabiegi estetyczne z dziedziny periodontologii. Sprawdź, jak się je przeprowadza!

Podcinanie dziąseł – co to za zabieg?

Podcinanie dziąseł to zabieg, który nazywany jest w specjalistycznym słownictwie gingiwoplastyką lub gingiwektomią. Wykonuje się go na przyzębiu, które ma nieprawidłowe lub niesymetryczne ukształtowanie. Takie zjawisko może być spowodowane:

  • przebytymi stanami zapalnymi;
  • złamaniem korony poddziąsłowej;
  • próchnicą;
  • paradontozą;
  • wadami wrodzonymi.

Jak wykonuje się podcinanie dziąseł?

Procedura chirurgii plastycznej dziąseł może wyglądać nieco inaczej w zależności od indywidualnego stanu pacjenta. 

  1. Przed przystąpieniem do leczenia, lekarz zawsze rozpoczyna od przeprowadzenia wywiadu, wykonania zdjęcia rentgenowskiego oraz dokładnego zbadania stanu jamy ustnej. 
  2. Podcinanie dziąseł wykonywane jest przy użyciu skalpela, lasera diodowego lub specjalnego urządzenia chirurgicznego. 
  3. Nowoczesna technologia pozwala na zachowanie wyjątkowej precyzji. Zabieg wykonuje się pod znieczuleniem, dzięki czemu jest bezbolesny.

Dochodzenie do pełni zdrowia po takiej operacji może trwać dość długo. Proces gojenia się ran jest powolny i dość nieprzyjemny. W tym czasie należy zachować odpowiednią higienę jamy ustnej i trzymać się szczegółowych zaleceń lekarza.
Podcinanie dziąseł nie należy do przyjemnych operacji. Szczególnie zniechęcająco może brzmieć długotrwały proces gojenia się dziąseł, gdy pozostają one bardzo wrażliwe. Jest to jednak zabieg, który w niektórych sytuacjach jest niezbędny do uzyskania pewności siebie i pożądanego wyglądu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zapalenie dziąseł u dziecka

Zapalenie dziąseł u dziecka – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?

Następny artykuł
krwawienie dziąseł

Krwawienie dziąseł – co je powoduje i jak mu przeciwdziałać?

Podobne artykuły