zdrowe dziąsła

7 sposobów na zdrowe dziąsła – jak dbać o jamę ustną?

Anna Wiktor
Zdrowe dziąsła mają różowy kolor, jednolitą fakturę, a przede wszystkim nie krwawią i nie powodują żadnego bólu. Jest to podstawa zdrowych zębów, która chroni je przed bakteriami. Sprawdź, jak o nie dbać, aby cieszyć się zdrowiem przyzębia.

Nieleczone dziąsła mogą osłabić barierę pomiędzy nimi a zębami, tworząc kieszonki – idealne miejsce do gromadzenia się bakterii i powstawania chorób. Stany zapalne z łatwością mogą przeistoczyć się w trudne do wyleczenia choroby. Dowiedz się, jak dbać o swoją jamę ustną, aby mieć silne i zdrowe dziąsła, odporne na uszkodzenia i wolne od krwawienia czy bólu.

Zdrowe dziąsła – kilka wskazówek

Oto kilka podstawowych porad:

  • pamiętaj o codziennym myciu zębów, przynajmniej rano i wieczorem lub po każdym posiłku;
  • technika mycia też jest ważna! Eksperci zalecają ruch wymiatający, czyli od dziąseł do brzegów zębów lub okrężne, delikatne ruchy;
  • najlepiej używać szczoteczek z miękkim lub średnim włosiem. Twarde włoski mocno podrażniają tkankę przyzębia. Szczoteczka sama w sobie jest siedliskiem bakterii, dlatego należy wymieniać ją przynajmniej co 2-3 miesiące;
  • regularnie wykonuj domowe płukanki profilaktyczne. Rozcieńczone napary z szałwii, rumianku i lub wody utlenionej stosowane raz na jakiś czas przyczyniają się do zachowania silnych i zdrowych dziąseł. Nie powinny być jednak używane zbyt często ani w skoncentrowanej formie;

Dieta i dobre nawyki to także droga ku zdrowym dziąsłom!

Na tym jednak nie koniec. Oto kolejne cenne rady.

  1. Pamiętaj o zdrowej, zbilansowanej diecie. Powinna ona zawierać duże ilości witamin, minerałów i koenzymu Q10.
  2. jeśli jesteś palaczem, najlepiej zrezygnować z tego nałogu. Tytoń prowadzi do wysuszenia śluzówki i rozwoju bakterii.
  3. Przynajmniej raz w roku odwiedzaj gabinet stomatologiczny w celu przeprowadzenia kontroli stanu zdrowia przyzębia i zębów. Warto wówczas usunąć nagromadzony kamień nazębny i osad.

Zdrowe dziąsła oznaczają też zdrowe zęby. Nie wszystkie przyczyny chorób jamy ustnej da się uniknąć. Warto jednak zadbać o uzębienie w takim stopniu, w jakim tylko jest to możliwe. W ten sposób unikniesz częstych i kosztownych wizyt w gabinecie stomatologicznym.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czerwone dziąsła

Czerwone dziąsła – skąd bierze się ta przypadłość i jak sobie z nią radzić?

Następny artykuł
fluoroza

Fluoroza zębów – co to jest? Objawy i leczenie nadmiaru fluoru

Podobne artykuły