Przeglądana kategoria
Jama ustna
85 artykułów
Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból
Poparzenie języka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości – choć raz przydarzyła się praktycznie każdemu! Lekko oparzony język nie jest zwykle powodem do niepokoju, a jego objawy (takiej jak pieczenie) szybko ustępują. Co jednak zrobić, gdy język jest w gorszym stanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów poparzenia jamy ustnej!
Zespół Costena – diagnostyka i sposoby leczenia bólu
Zespół Costena jest schorzeniem stawu skroniowo-żuchwowego. Możesz podejrzewać, że pojawił się u ciebie, jeśli nagle odczuwasz ból skroni, żuchwy albo wręcz całej twarzy! Dolegliwości te zwykle stają się silniejsze, kiedy próbujesz mówić albo coś zjeść. Jakie są przyczyny choroby i czy zespół Costena można skutecznie leczyć? Wyjaśniamy!
Lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty – jak przeprowadzić leczenie?
Grzybica jamy ustnej to jedna z popularniejszych dolegliwości. Jej objawy trudno pominąć, bo zwykle towarzyszy im ból, pieczenie lub swędzenie w obrębie ust. Czy można poradzić sobie z problemem domowymi sposobami? Po jaki lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty sięgnąć, aby szybko poczuć ulgę? Sprawdź!
Oddychanie przez usta – wpływ na zdrowie
Oddychanie przez usta często jest bagatelizowane. Wiele osób uważa je wręcz za coś zupełnie normalnego. Tymczasem wcale tak nie jest: prawidłowe oddychanie powinno odbywać się przez nos! Skąd więc u niektórych oddychanie otwartymi ustami? Czasem jest to związane z wadami anatomicznymi, a czasem – jest po prostu złym nawykiem. Sprawdź, dlaczego warto nad nim pracować!
Brodawka na języku – co to oznacza?
Brodawka na języku to nie tylko nieprzyjemny, ale również niepokojący objaw. Z jakimi chorobami może być związany? Przeczytaj i dowiedz się, jak je skutecznie leczyć!
Czarny język – kiedy i dlaczego pojawia się ciemny nalot
Czarny język, który w niektórych przypadkach może wyglądać jak owłosiony, zawsze wzbudza niepokój. Jeśli taki objaw zaobserwujesz u siebie lub swoich bliskich, koniecznie odwiedź lekarza! Nie denerwuj się jednak nadmiernie – czarny nalot na powierzchni języka zazwyczaj nie oznacza poważnych schorzeń. Sprawdź, o czym może świadczyć!
Krosta na języku – przyczyny powstawania i jak się jej pozbyć
Krosta na języku może mieć różne przyczyny. Najczęściej pojawia się w związku z reakcją alergiczną lub nieprawidłową higieną jamy ustnej, ale może też świadczyć o chorobie. Zobacz, jakie są domowe sposoby na pozbycie się krostek na języku!
Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie
Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest błaha i dotyczy higieny lub rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli jednak mimo odpowiedniej diety i higieny gorzki posmak wciąż się utrzymuje, może to wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Poznaj przyczyny gorzkiego posmaku w ustach!
Żółte podniebienie – czy to objaw choroby gardła?
Żółte podniebienie nie jest zjawiskiem normalnym – zdrowa jama ustna jest różowa, wilgotna i jednolita. Sprawdź, co mogło spowodować pojawienie się u ciebie takich przebarwień. W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia.
Ból dziąsła po znieczuleniu – możliwe przyczyny i co z nim zrobić
Ból dziąsła po znieczuleniu u dentysty – cierpisz na niego? Dowiedz się, co może być jego przyczyną i co zrobić w takiej sytuacji!
Ósemka wrasta w policzek – jak wytrzymać z kłopotliwymi zębami mądrości?
Ósemka wrasta w policzek? Tak zwane zęby mądrości mogą powodować wiele problemów zdrowotnych i bólu. Dzieje się tak np. gdy wzrost ósemki się zatrzymuje. Dyskomfort może być wówczas odczuwalny nieustannie nawet przez kilka lat.
Zielony język – co oznacza nalot w takim kolorze?
Zielony język to dość rzadko spotykana przypadłość, której nie należy ignorować. Przeważnie wiąże się z zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym, ale mogą powodować go też inne przypadłości. Nigdy nie ignoruj tego objawu.
Fistuła – mały ropień, wielki problem
Fistuła (przetoka) to częsty problem stomatologiczny. Po czym go rozpoznasz? Co możesz zrobić, by chronić się przed poważną infekcją i jej skutkami? Sprawdzamy!
Odciśnięte zęby na języku – co mówią o stanie twojego organizmu?
Odciśnięte zęby na języku mogą zwiastować problemy zdrowotne. Przeczytaj, jakie choroby się w ten sposób objawiają!
Czerwone kropki na podniebieniu twardym – angina czy afta?
Czerwone kropki na podniebieniu zwykle wywołują zaniepokojenie, zwłaszcza kiedy pojawiają się u dzieci. Czy od razu zwiastują infekcję górnych dróg oddechowych lub poważną chorobę? Niekoniecznie, ale lepiej ich nie bagatelizować i skonsultować z lekarzem.
Spuchnięty policzek – jakie są możliwe przyczyny i sposoby leczenia?
Spuchnięty policzek może stanowić niemały problem. Bardzo często towarzyszą temu także dolegliwości bólowe. Jakie są możliwe przyczyny takich dolegliwości? Jak zmniejszyć opuchliznę twarzy? Dowiedz się tego z naszego artykułu!
Czerniak w jamie ustnej – rzadki nowotwór złośliwy
Czerniak kojarzony jest przede wszystkim jako nowotwór skóry, dlatego też jego umiejscowienie w jamie ustnej wielu osobom wydaje się czymś niemożliwym. Niestety, ten złośliwy nowotwór może również zaatakować błony śluzowe w gardle czy podniebieniu. Dowiedz się jakie objawy daje czerniak w jamie ustnej – wczesne wykrycie zmian to większe szanse na pomyślne zakończenie późniejszego leczenia!
Szkorbut – objawy i leczenie „choroby marynarzy”
Czym jest szkorbut? Objawy tej choroby kojarzą się zwykle z odległymi czasami oraz opowieściami o żeglarzach i piratach. Tymczasem schorzenie to wciąż występuje, choć obecnie diagnozowane jest bardzo rzadko. Sprawdź, czym objawia się szkorbut i co zrobić, aby mieć pewność, że ta choroba nigdy cię nie dotknie!
Ból migdałka – zapalenie migdałków, angina czy groźny nowotwór?
Ból migdałka to objaw towarzyszący różnym chorobom. Najczęściej jego przyczyną jest angina lub zapalenie migdałków. Czasem jednak przewlekły ból migdałków i gardła to sygnał znacznie poważniejszej choroby nowotworowej. Sprawdź, na co szczególnie zwrócić uwagę i kiedy nie zwlekać z wizytą u lekarza!
Języczek podniebienny – co to jest i jakie pełni funkcje
Języczek podniebienny to niewielki wyrostek znajdujący się na brzegu podniebienia miękkiego. Na co dzień jest praktycznie niezauważalny – z jego istnienia wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy języczek staje się spuchnięty i wywołuje ból. Tymczasem języczek podniebienny pełni szereg ważnych funkcji! Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i kiedy jego stan powinien wywołać niepokój.
Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!
Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Guz Warthina – czym jest i jak wygląda leczenie guza ślinianki przyusznej?
Guz Warthina to nic innego jak łagodny guz ślinianki przyusznej. Mimo że gruczoły ślinowe są niedużych rozmiarów, to jednak są narażone na rozwój różnych nowotworów – łagodnych i złośliwych. Dowiedz się więcej na temat guza ślinianki przyusznej!
Mucocele – przyczyny powstawania i leczenie torbieli
Podczas wizyty u dentysty lekarz wykrył u ciebie mucocele? A może sam zauważyłeś małe zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej? Choć ich pojawienie się może wywołać stres, nie warto mu ulegać! W większości przypadków zmiany są niegroźne i w pełni wyleczalne! Sprawdź, czym dokładnie są mucocele i jak przebiega ich leczenie.
Jak wygląda podniebienie gotyckie i czy wymaga leczenia?
U twojego dziecka zdiagnozowano wadę określaną jako podniebienie gotyckie? Choć dla wielu rodziców brzmi to niezrozumiale (a co za tym idzie: dość groźnie), być może wcale nie będzie wymagało skomplikowanego leczenia! Sprawdź, czym dokładnie jest podniebienie gotyckie i jak pozbyć się tej wady.
Czym jest język mosznowy i co warto o nim wiedzieć
Nie wiesz, czym jest język mosznowy? Czy to nazwa jednostki chorobowej, czy też normalnego stanu fizjologicznego? Z czym wiąże się występowanie takiego języka? Sprawdź niżej – zaraz wszystko stanie się jasne!
Rak migdałka podniebiennego – rozpoznanie i leczenie
Rak migdałka podniebiennego to nowotwór złośliwy, który w początkowej fazie wzrostu nie daje żadnych objawów. Szybko jednak rozprzestrzenia się i może powodować przerzuty! Sprawdź więc, co powinno wywołać twój niepokój i kiedy warto udać się do lekarza. W przypadku nowotworów czas ma kluczowe znacznie!
Ile korzeni ma ząb 6 górna? Poradnik dla pacjentów
Zastanawiasz się, ile korzeni ma ząb 6 górna? Odpowiedź na to pytanie jest o tyle ważna, że to ząb, który często musi być leczony – również kanałowo. Podstawowa wiedza na jego temat jest zatem kluczowa dla pacjentów stomatologicznych.
Rodzaje zębów. Jaką funkcję pełnią poszczególne zęby człowieka?
Różne rodzaje zębów człowieka odpowiadają za różne funkcje. Jaka jest rola siekaczy i kłów w spożywaniu posiłków? Po co dokładnie wyrastają nam zęby mądrości? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
Wkład koronowo-korzeniowy – co powinno się o nim wiedzieć?
Współczesna medycyna, w tym stomatologia, rozwija się bardzo dynamicznie. Przekłada się to m.in. na poprawę jakości i efektywności usług protetycznych i stosowanych wypełnień. Jednym z nich jest m.in. wkład koronowo-korzeniowy. Czym on właściwie jest, jakie rodzaje wyróżniamy i kiedy się go stosuje? Sprawdź.
Usuwanie zębów i proteza w jeden dzień – jak to możliwe?
Rozwój technik stomatologicznych wpływa na poprawę jakości pracy dentystów, a także na zwiększony komfort pacjentów. Od jakiegoś czasu usuwanie zębów i proteza w jeden dzień są możliwe i usługi tego typu prowadzone są przez dobrej jakości gabinety stomatologiczne. Na czym to polega?
Zwichnięta żuchwa – skąd się bierze? Objawy i leczenie
Zwichnięta żuchwa to dolegliwość, która pojawia się nagle i niespodziewanie. Towarzyszy jej ogromny ból i brak możliwości poruszenia szczęką. Stan ten wymaga natychmiastowej reakcji lekarskiej i jak najszybszego nastawienia stawu.
Torbiel zawiązkowa — objawy i leczenie
Torbiel zawiązkowa to drugi najczęściej występujący rodzaj torbieli zębopochodnych. Jakie są jej objawy i jak przebiega leczenie?
Ozębna, czyli więzadło przyzębia – co to jest? Jak jej rozpoznać zapalenie?
Na zdrowie i funkcjonowanie jamy ustnej wpływa wiele różnych czynników i unikalnych struktur. Jedną z nich jest właśnie ozębna, czyli cienka tkanka znajdująca się pomiędzy cementem korzeniowym a kością wyrostka zębodołowego.
Włókniaki jamy ustnej – czy są one groźne?
Klasyfikacja ich jako zmiany nowotworowe wiele osób wprawia w lęk o swoje zdrowie. Włókniaki jamy ustnej są jednak łagodne i w większości przypadków nie należy się ich obawiać. Warto jednak poddać je badaniu, by upewnić się, że nie jest to forma złośliwa.
Kurkuma na zęby — czy sprawdzi się jako naturalna metoda wybielania?
Kurkuma na zęby? Coraz więcej przepisów krążących po mediach społecznościowych poleca wykorzystanie tej przyprawy jako naturalnie wybielającego środka. Sprawdzamy, czy rzeczywiście jest w tym szczypta prawdy.
Słodko w ustach, czyli dlaczego takie uczucie się pojawia i o czym może świadczyć?
Słodko w ustach czujemy na przykład po zjedzeniu czegoś z dodatkiem cukru. Jednak sam posmak słodkości niemający konkretnej przyczyny warto zdiagnozować. Dlaczego?
Funkcje śliny – z czego składa się ta wydzielina i czemu właściwie służy?
Podstawowe funkcje śliny to działanie trawienne, ochronne, immunologiczne i buforowe. Ta wydzielina pochodząca z jamy ustnej zawdzięcza swoje działanie swoim licznym składnikom, takim jak enzymy i immunoglobuliny.
Jama ustna – budowa i podstawowe funkcje. Poznaj choroby jamy ustnej oraz sposoby na ich unikanie
Jama ustna stanowi górną, początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Oprócz przeżuwania pokarmu odpowiada także za artykułowanie dźwięków. Sprawdź, co jeszcze jej zawdzięczasz. Poniżej zgłębiamy tajemnice jej budowy, funkcji oraz pomożemy ci odpowiednio o nią dbać.
Ból języka – przyczyny i objawy. Skąd bierze się dolegliwość pieczenia języka i jak leczyć ten piekący ból?
Ból języka może pojawiać się przez wiele różnych przyczyn. Do najczęstszych należy stan zapalny jamy ustnej. Jeżeli nieprzyjemne dolegliwości utrudniają ci jedzenie i picie, a w dodatku utrzymują się przez długi czas – wymaga to specjalistycznego leczenia.
Ból podniebienia, obrzęk migdałków, swędzenie gardła – zwykła infekcja wirusowa, czy może coś poważniejszego?
Co powoduje ból podniebienia? Przyczyn takiego stanu jest wiele, gdyż błona śluzowa jamy ustnej jest strukturą bardzo delikatną. Niezależnie od źródła dolegliwości, taki stan jest bardzo nieprzyjemny – a czasem wręcz bywa groźny. Poznaj metody leczenia podniebienia.
Szary język, czyli nalot na języku dużo mówi o stanie naszego organizmu!
Szary język to komunikat od naszego organizmu. Sprawdźmy więc, co dokładnie oznacza język w tym kolorze i czy jest to powód do niepokoju.
Jak zabić zapach czosnku z ust?
Czosnek to pyszne i wyjątkowo zdrowe warzywo, z jego jedzeniem wiąże się jednak dość nieprzyjemny objaw, czyli tak zwany czosnkowy oddech. Sprawdzamy, jak najlepiej zabić zapach czosnku z ust.
Jak płukać gardło solą? Poznaj sprawdzony domowy przepis na problemy z gardłem!
Jak płukać gardło solą? Na co pomaga płukanka przyrządzona z wody i soli? Czy mogą wystąpić jakieś skutki uboczne? Odpowiadamy na te pytania.
Czym płukać jamę ustną? Gotowe czy naturalne płukanki?
Dbanie o higienę jamy ustnej nie kończy się na jedynie na szczotkowaniu zębów. Ważne jest również używanie płukanek. Ale czym płukać jamę ustną? Odpowiadamy na to pytanie.
Palenie po wyrwaniu zęba. Zalecenia dentystów po ekstrakcji zęba
Czy rzucenie palenia tytoniu po wyrwaniu zęba jest konieczne? Wyjaśniamy, jaki wpływ na czas gojenia się rany ma palenie po wyrwaniu zęba i ile czasu trzeba odczekać z paleniem.
Jakie korzyści zdrowotne daje płukanie jamy ustnej rumiankiem?
Płukanie jamy ustnej rumiankiem łagodzi stany zapalne oraz przynosi ulgę, gdy czujemy ból i pieczenie. Przeczytaj więcej o właściwościach tej niepozornej rośliny, która jest stosowana w medycynie już od wieków.
Włochaty język. Poznaj główne przyczyny oraz sposoby leczenia tej jakże przykrej dolegliwości.
Według różnych źródeł dolegliwość określaną jako włochaty język zgłasza mniej więcej 1,3% pacjentów. Dowiedzmy się więc, co może ją wywoływać i jak powinno się ją leczyć.
Ile jest zębów mądrości? Jak i kiedy rosną ósemki?
Ile jest zębów mądrości? Odpowiedzią na to pytanie może być liczba od 1 do 4, ale liczba ósemek może wynosić także… 0. Od czego to zależy? Czy brak zębów mądrości powinien być powodem do zmartwień?