ósemka wrasta w policzek

Ósemka wrasta w policzek – jak wytrzymać z kłopotliwymi zębami mądrości? Bolesne wyrzynanie i zatrzymanie ósemek

Anna Wiktor
Tak zwane zęby mądrości mogą powodować wiele problemów zdrowotnych i dolegliwości bólowych. Dzieje się tak np. gdy ósemka wrasta w policzek lub jej wzrost się zatrzymuje. Dyskomfort może być wówczas odczuwalny nieustannie nawet przez kilka lat.

Ósemki, zwane też zębami mądrości, wyrzynają się jako ostatnie, na końcowym procesie dojrzewania człowieka. Dochodzi do tego najczęściej pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. To właśnie powiązanie z tym ostatnim etapem dorastania dało pomysł na nazwę związaną z mądrością. Proces ich rozwoju może trwać nawet do kilku lat, z przerwami pomiędzy kolejnymi etapami wyrzynania. U wielu osób pojawiają się wówczas problemy, np. gdy ósemka wrasta w policzek, napiera na siódemki lub powoduje stan zapalny dziąsła. Co robić w takiej sytuacji? Czy usuwanie ósemek zawsze jest konieczne?

Zatrzymane ósemki

Do zatrzymania wzrostu ósemek dochodzi dość często. Taką sytuacją nazywa się stan, w którym prawidłowo wykształcony ząb nie wyrżnął się w pełni (lub w ogóle) ponad powierzchnię dziąsła. Oznacza to, że utknął w kości szczęki (dolnej lub górnej). Główną przyczyną zatrzymania jest brak miejsca w łuku zębowym i stłoczenie pozostałych zębów. W zależności od kierunku orientacji zęba, zatrzymana ósemka wrasta w policzek, do wnętrza jamy ustnej lub napiera na sąsiadujące zęby. Powikłania, jakie wiążą się z takim stanem to m.in.:

  • przewlekły ból;
  • wady zgryzu;
  • paradontoza siódemek;
  • stan zapalny i obrzęk okolicznych tkanek;
  • szczękościsk i wyraźnie utrudnione otwieranie ust;
  • próchnica korony zęba w przypadku zatrzymania częściowego;
  • migrenowy ból głowy.

Czy zęby mądrości należy usuwać?

Okazuje się, że trzecie zęby trzonowe są praktycznie do niczego nie potrzebne. Osoby, u których one nie wyrastają, nie odczuwają jakichkolwiek trudności z żuciem. Te dodatkowe zęby mogą w żaden sposób nie wpływać na człowieka lub powodować problemy. Są one szczególnie odczuwalne, gdy wyrzynają się w pozycji uniemożliwiającej im spełniania swojej podstawowej funkcji, czyli rozdrabnianie pokarmu. Co więcej, ich położenie z samego tyłu jamy ustnej naraża je na częste ataki próchnicy i wiążących się z tym chorób.

Zobacz też:
Żółte podniebienie, zabarwienie błony śluzowej i biały nalot na języku – czy to objawy choroby gardła?

Usunięcie ósemek nie zawsze jest konieczne – decyzja ta należy do pacjenta i leczącego go stomatologa. Podejmuje się ją na podstawie tego, jak duży dyskomfort powoduje dodatkowy ząb oraz czy stwarza przy tym jakiekolwiek zagrożenie zdrowia reszty jamy ustnej. W celu diagnozy konieczne jest wykonanie pantomogramu, które pozwoli dokładnie zobaczyć strukturę ósemek.

Czasem ekstrakcja zębów mądrości jest zalecana nawet, gdy rozwój ósemki był prawidłowy. Częstym powodem jest zniszczenie go przez próchnicę do takiego stopnia, że powstaje konieczność leczenia kanałowego. Ludzka anatomia sprawia, że taka terapia jest mocno utrudniona, a czasem wręcz niemożliwa. Wówczas usunięcie zęba jest pewniejszą i szybszą drogą do pełni zdrowia.

Ósemka wrasta w policzek – ekstrakcja

Ósemka wrastająca w policzek lub krzywo rosnąca w inną stronę stanowi zwykle wskazanie do usunięcia. Wychodzenie jej poza linię łuku zębowego uniemożliwia jej pełnienie swojej funkcji. Umiejscowione w ten sposób zęby mogą też powodować problemy z dziąsłami – takie jak częste stany zapalne lub nawet tworzenie się torbieli. Usunięcie zawiązków zęba jest prostsze i szybsze niż ekstrakcja w pełni wykształtowanych ósemek. Dlatego jeżeli otrzymałeś od dentysty wskazania do tego zabiegu, nie należy z nim zwlekać, a wykonać go jak najszybciej.

Usuwanie trzecich trzonowców przypomina raczej zabieg chirurgiczny niż zwykłą ekstrakcję. Wynika to z anatomii człowieka i umiejscowienia ósemek. Co więcej, zęby mądrości często mają nietypowy kształt i ilość korzeni, co także utrudnia ich sprawne usunięcie. Zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu jego wykonanie jest bezbolesne. Po wyrwaniu ósemki, na dziąsło zakładane są szwy, co usprawnia jego prawidłowe gojenie.

Zobacz też:
Metody szczotkowania zębów, czyli jak dbać o higienę jamy ustnej, by sobie nie zaszkodzić?

Jeżeli w twoim przypadku ósemka wrasta w policzek lub powoduje jakiekolwiek nieprzyjemne dolegliwości spośród tych opisanych powyżej, udaj się do gabinetu stomatologicznego. Możliwe, że konieczne będzie wykonanie zabiegu ekstrakcji zęba. W takim przypadku, najlepiej zabrać się za to jak najszybciej. Im bardziej rozwinięta ósemka, tym usunięcie jej jest bardziej inwazyjne. Szybka reakcja ograniczy ryzyko powstawania potencjalnych powikłań pooperacyjnych.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Następny artykuł
hipoplazja szkliwa

Hipoplazja szkliwa – przyczyny, objawy i leczenie niedorozwoju szkliwa

Podobne artykuły