rosnący ząb mądrości jak uśmierzyć ból

Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból i ile on trwa?

Anna Wiktor
Zęby mądrości to tzw. trzecie trzonowce. W naszej szczęce pojawiają się jako ostatnie, a wyrzynanie się ósemki może być bardzo bolesne i powodować dyskomfort pacjenta. Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból? Sprawdź skuteczne sposoby.

Skala dolegliwości bólowych związanych z wyrzynaniem się ósemki jest bardzo różna. Dużo zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także jego odporności na ból. Czasami leki przeciwbólowe nie pomagają i niezbędna jest wizyta u stomatologa, który spróbuje łagodzić ból wyrastającego trzeciego trzonowca. Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból? Poznaj rekomendowane przez nas metody.

Jak długo wyrzyna się ósemka i kiedy to następuje?

Zależy to od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, jednak wyrzynanie ósemki następuje zazwyczaj między 16 a 25 rokiem życia pacjenta. Zdarza się jednak, że trzecie zęby trzonowe w łuku zębowym pojawiają się znacznie później i wychodzą dopiero po 40. roku życia. Co ciekawe, w naszych dziąsłach zalążki ósemek pojawiają się już na etapie dziecięcym. Dobrze widoczne na zdjęciach RTG są już w wieku 10-11 lat. Wyrzynanie się zęba mądrości może być praktycznie bezbolesne i szybkie. W niektórych przypadkach trwa jednak kilka lat i ma charakter skokowy. Wówczas wpływa na dyskomfort pacjenta, powodując ból i inne powikłania. Warto pamiętać także o tym, że nie u każdego pojawiają się kłopotliwe zęby mądrości. Wraz z rozwojem cywilizacji u niektórych osób zatraciła się zdolność do ich wyrzynania i odnotowuje się brak ósemek.

Objawy i powikłania wyrzynania zębów mądrości

Pojawiające się w szczęce zęby mądrości powodują określone objawy. Zazwyczaj proces wyrzynania rozpoczyna się wtedy, gdy pacjenci mają już wykształconą szczękę i pełne uzębienie. Automatycznie brak miejsca w łuku na kolejny ząb, który wzrasta w jamie ustnej. Wtedy pojawia się charakterystyczny silny ból w tylnej części szczęki. Silne dolegliwości bólowe trwają od kilku do kilkunastu dni i występują na przemian z okresami remisji. Wraz ze wzrostem zęba pojawia się rozległy stan zapalny, który atakuje podniebienie i dziąsła. Ból promieniuje na pobliskie tkanki, a nawet do ucha lub skroni. Dodatkowo u pacjenta może pojawić się problem ze zgryzem, który wynika z opuchlizny wewnątrz jamy ustnej. Wpływa to negatywnie na komfort codziennego życia. Czasami ząb mądrości boli przy przełykaniu. Jednym z powikłań jest to, że pojawiające się ósemka oddziałuje na pozostałe zęby, powoduje uczucie rozpierania, ścisku i prowadzi do przemieszczania się ich w łuku. Zaburza to estetykę uśmiechu i przyczynia się do wad zgryzu. Jeżeli ząb nie wykształci się do końca, to obserwuje się jego zatrzymanie. Wówczas znajduje się w dziąśle i powoduje regularne zranienia. Przekłada się to na większe ryzyko rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, co sprzyja rozwojowi próchnicy i innych problemów stomatologicznych. Bez wątpienia wymagana jest wtedy wizyta u dentysty. Zatrzymanie rozwoju zęba mądrości może być wskazaniem do jego ekstrakcji, czyli usunięcia. Zabieg ten przeprowadza się także wtedy, gdy brakuje miejsca na ząb w łuku, a w wyniku ściskania dochodzi do zaburzeń zgryzu, torbieli i innych dolegliwości.

Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból?

Objawy wyrzynania ósemki to przede wszystkim silny ból, który trzeba złagodzić. Podstawowym wyborem są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Stomatolodzy zalecają m.in. ibuprofen. Jeżeli natężenie bólu jest większe, to warto sięgnąć po mocniejsze preparaty. Warto jednak skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem. Ponadto rekomenduje się domowe sposoby na ból zęba mądrości. To m.in.: rzucie kwiatów drzewa goździkowego, płukanki z rumianku, szałwii, i mięty, czy też spożywanie czosnku. Ponadto rekomenduje się specjalne płyny do płukania jamy ustnej, a także odpowiednią szczoteczkę, która nie będzie powodowała dodatkowych podrażnień. Niezależnie od skali problemu, warto skonsultować swoją sytuację z dentystą i wspólnie z nim ustalić dalsze postępowanie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
sztuczny ząb na własnym korzeniu cena

Sztuczny ząb na własnym korzeniu – cena i informacje

Następny artykuł
Mycie zębów po każdym posiłku

Mycie zębów po każdym posiłku – czy to naprawdę potrzebne?

Podobne artykuły