Pierwsza wizyta u dentysty – jak się przygotować, zanim odwiedzisz gabinet stomatologiczny?

Anna Wiktor
Czy wizyta u dentysty to powód do obaw? Strach przed wizytą u stomatologa jest powszechny. Boją się nie tylko dzieci, lecz także osoby dorosłe. Dawno nie byłeś na wizycie kontrolnej i nie wiesz, czego się spodziewać? Przekonaj się, że to nic strasznego!

Gabinet stomatologiczny wielu osobom nie kojarzy się zbyt dobrze. Strach towarzyszy nawet, gdy przeprowadzony ma być prosty zabieg. Jednak zdrowie zębów jest bardzo ważne i wizyta u dentysty co jakiś czas okazuje się nieodzowna. Sprawdź, jak się do niej przygotować, gdy pacjentem jest dziecko i wówczas, gdy gabinet odwiedza osoba dorosła.

Pierwsza wizyta u dentysty, czyli rady dla rodziców

Pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym warto odbyć, zanim mały pacjent skończy pierwszy rok życia, jeszcze przed rozpoczęciem ząbkowania. Następnie (gdy dziecko ma 2–3 lata) polecana jest wizyta adaptacyjna. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna kojarzyć się przyjemnie, z higieną jamy ustnej. Mały pacjent powinien oswoić się z fotelem dentystycznym i w przyszłości bez obaw chodzić na zabiegi i przeglądy uzębienia.

Wizyta u stomatologa osoby dorosłej

Kiedy pojawia się ból zęba i dziąsła, próchnica lub ubytek, konieczna jest jak najszybsza wizyta u dentysty. Jednak odwiedzenie stomatologa po dłuższym okresie absencji może być bardzo stresujące. Jak się do tego najlepiej przygotować? Podpowiadamy!

  1. Dokładnie wyszczotkuj zęby przed planowanym spotkaniem w gabinecie.
  2. Podczas przygotowania do wizyty nie myśl nadmiernie o leczeniu zębów. Postaraj się zachować spokój.
  3. Przygotuj wszelką dokumentację medyczną i historię leczenia.

Wizyta kontrolna u dentysty – jak często sprawdzać stan uzębienia?

Regularne wizyty w sprawdzonej klinice pomogą dbać o zęby mleczne u dzieci oraz te stałe u dorosłych. Stomatolog sprawdzi jak wygląda sytuacja, a w razie konieczności wykona RTG i zaplanuje dalsze kroki. Nie zawsze leczenie kanałowe jest konieczne (zwłaszcza wówczas, gdy zmiany zostaną szybko wykryte). Martwi cię, ile kosztuje wizyta u dentysty? Wiele zabiegów można wykonać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Zdecydowanie warto odwiedzać gabinet regularnie, bo dzięki temu kolejne wizyty u dentysty będą mniej stresujące. O zdrowie jamy ustnej trzeba dbać, a częstsze wizyty mogą w tym pomóc.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych – czy fluor chroni zęby i zapobiega próchnicy? Sprawdź!

Następny artykuł
próchnica

Próchnica zębów – jak wygląda profilaktyka i leczenie? Poznaj etapy rozwoju próchnicy

Podobne artykuły