Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Jakub Kaczmarek
Zadbana i zdrowa jama ustna może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Umożliwia jedzenie, picie oraz komfortowe uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich bez żadnego bólu i uczucia dyskomfortu. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na kontrolną wizytę u dentysty celem sprawdzenia kondycji naszych zębów.

Nie ma czego się bać

Jak wskazują najnowsze badania, blisko połowa mieszkańców naszego kraju cierpi na tzw. dentofobię, czyli swoisty lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i najmłodszych. W trakcie wizyty jesteśmy co prawda narażeni na pewien dyskomfort, lecz należy pamiętać, że strach przed wizytą u stomatologa przeważnie wynika z mało przyjemnych wspomnień z dzieciństwa.

Na szczęście w dzisiejszych czasach stomatologia korzysta z nowoczesnych metod, takich jak przede wszystkim znieczulenie, dzięki któremu zabiegi stomatologiczne są bezbolesne i wyglądają zupełnie inaczej niż kiedyś.

Jak wybrać dobrego stomatologa?

Podczas wyboru gabinetu stomatologicznego, należy szukać przede wszystkim miejsca, gdzie stomatolog budzi zaufanie. Powinniśmy w trakcie wizyty czuć się komfortowo. Jeśli podczas wizyty czujemy dyskomfort, a lekarz traktuje nas przedmiotowo i rutynowo, oznacza to, że warto rozejrzeć się za innym gabinetem.

Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z klasycznej poczty pantoflowej, czyli zapytanie członków rodziny albo znajomych. Generalnie trudno o lepszy sposób niż sięgnięcie po rekomendacje bliskich osób, którym przecież ufamy.

Na dzień przed planowaną wizytą w gabinecie stomatologicznym dobrze jest zrelaksować się lub zając czymś myśli, aby zmniejszyć poziom stresu.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Trzeba przyznać, że zdecydowana większość osób dorosłych ma niezbyt dobre wspomnienia, jeśli chodzi o dentystów. Z tego powodu dla każdego rodzica pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest wyjątkowo stresująca. Co ważne, dzieci potrafią świetnie wyczuć emocje, które nam towarzyszą. Właśnie dlatego nie powinniśmy przy nich stresować się tym wydarzeniem, co może przejawiać się na przykład utożsamianiem wizyty u dentysty z bólem, dyskomfortem i strachem. Wręcz przeciwnie – rodzic powinien starać się budować dobre skojarzenia u swojej pociechy w związku z nadchodzącą wizytą w gabinecie dentystycznym.

Należy podkreślić, że jeżeli wizyta u stomatologa będzie wiązać się z bólem, już na zawsze będzie on kojarzył się dziecku z czymś wyjątkowo nieprzyjemnym, dlatego świetnym pomysłem będzie umówienie pierwszej wizyty, zanim u dziecka pojawią się przykre dolegliwości, a choroba będzie w zaawansowanym stadium.

Dzięki odpowiednio zaplanowanej wizycie adaptacyjnej dziecko może oswoić się z dentystą. W efekcie najmłodszy pacjent w przyszłości uniknie niepotrzebnego strachu przed wizytą w gabinecie dentystycznym.

Podsumowanie

Po przeczytaniu powyższego poradnika na pewno wiesz już, że o wiele bardziej opłaca się minimalizować lęk przed wizytą u stomatologa, co dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. W celu uniknięcia kłopotów ze zdrowiem jamy ustnej, warto systematycznie kontrolować uzębienie w gabinecie stomatologicznym stan swoich zębów.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
afta

Afta i pleśniawka w jamie ustnej – przyczyny powstawania i domowe sposoby na afty

Następny artykuł
zaskórniki

Krzywe zęby to nie jedyna zmora nastolatków. Zaskórniki – najwięksi wrogowie młodzieńczej skóry. Jak się z nimi uporać?

Podobne artykuły

Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?

Odczuwasz silne bóle głowy i szyi, a może cierpisz na szczękościsk bądź nadwrażliwość zębów? Te oraz wiele innych symptomów mogą wskazywać na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci pozbyć się bólu i napięcia w obrębie głowy poprzez szereg ćwiczeń i masaży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj zalety fizjoterapii stomatologicznej!
Czytaj więcej

Pierwszy ząbek u dziecka – jak dbać o niego i o następne?

Ząbkowanie jest szczególnie trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Maluch w tym czasie bywa niespokojny, marudny, mocno się ślini i wkłada do buzi wszystkie przedmioty, jakie ma pod ręką. Pierwszy ząbek u dziecka pojawia się około szóstego miesiąca życia, a zaraz potem zaczynają wychodzić następne. To czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na higienę i pielęgnację jamy ustnej.
Czytaj więcej

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie dbać o zęby każdego dnia, aby uniknąć kosztownych wizyt u dentysty. W takim wypadku bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi dokładne umycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO to absolutny hit na rynku szczoteczek do zębów. Na czym polega ich fenomen?
Czytaj więcej
model zęba z widocznymi korzeniami

Ile kosztuje leczenie kanałowe w 2024 roku?

Cena leczenia kanałowego zęba stanowi istotny czynnik, który wpływa na decyzje pacjentów dotyczące dbałości o zdrowie jamy ustnej. Wielu z nich obawia się, że leczenie to jest finansowym wyzwaniem, któremu nie podołają. Trzeba jednak pamiętać, że celem leczenia kanałowego jest uratowanie zęba, którego nie da się już uratować za pomocą innych, prostszych metod leczenia.
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej