Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Jakub Kaczmarek
Zadbana i zdrowa jama ustna może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Umożliwia jedzenie, picie oraz komfortowe uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich bez żadnego bólu i uczucia dyskomfortu. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na kontrolną wizytę u dentysty celem sprawdzenia kondycji naszych zębów.

Nie ma czego się bać

Jak wskazują najnowsze badania, blisko połowa mieszkańców naszego kraju cierpi na tzw. dentofobię, czyli swoisty lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i najmłodszych. W trakcie wizyty jesteśmy co prawda narażeni na pewien dyskomfort, lecz należy pamiętać, że strach przed wizytą u stomatologa przeważnie wynika z mało przyjemnych wspomnień z dzieciństwa.

Na szczęście w dzisiejszych czasach stomatologia korzysta z nowoczesnych metod, takich jak przede wszystkim znieczulenie, dzięki któremu zabiegi stomatologiczne są bezbolesne i wyglądają zupełnie inaczej niż kiedyś.

Jak wybrać dobrego stomatologa?

Podczas wyboru gabinetu stomatologicznego, należy szukać przede wszystkim miejsca, gdzie stomatolog budzi zaufanie. Powinniśmy w trakcie wizyty czuć się komfortowo. Jeśli podczas wizyty czujemy dyskomfort, a lekarz traktuje nas przedmiotowo i rutynowo, oznacza to, że warto rozejrzeć się za innym gabinetem.

Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z klasycznej poczty pantoflowej, czyli zapytanie członków rodziny albo znajomych. Generalnie trudno o lepszy sposób niż sięgnięcie po rekomendacje bliskich osób, którym przecież ufamy.

Na dzień przed planowaną wizytą w gabinecie stomatologicznym dobrze jest zrelaksować się lub zając czymś myśli, aby zmniejszyć poziom stresu.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Trzeba przyznać, że zdecydowana większość osób dorosłych ma niezbyt dobre wspomnienia, jeśli chodzi o dentystów. Z tego powodu dla każdego rodzica pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest wyjątkowo stresująca. Co ważne, dzieci potrafią świetnie wyczuć emocje, które nam towarzyszą. Właśnie dlatego nie powinniśmy przy nich stresować się tym wydarzeniem, co może przejawiać się na przykład utożsamianiem wizyty u dentysty z bólem, dyskomfortem i strachem. Wręcz przeciwnie – rodzic powinien starać się budować dobre skojarzenia u swojej pociechy w związku z nadchodzącą wizytą w gabinecie dentystycznym.

Zobacz też:
Wybielanie zębów przed ślubem a makijaż ślubny. Jak się do tego zabrać?

Należy podkreślić, że jeżeli wizyta u stomatologa będzie wiązać się z bólem, już na zawsze będzie on kojarzył się dziecku z czymś wyjątkowo nieprzyjemnym, dlatego świetnym pomysłem będzie umówienie pierwszej wizyty, zanim u dziecka pojawią się przykre dolegliwości, a choroba będzie w zaawansowanym stadium.

Dzięki odpowiednio zaplanowanej wizycie adaptacyjnej dziecko może oswoić się z dentystą. W efekcie najmłodszy pacjent w przyszłości uniknie niepotrzebnego strachu przed wizytą w gabinecie dentystycznym.

Podsumowanie

Po przeczytaniu powyższego poradnika na pewno wiesz już, że o wiele bardziej opłaca się minimalizować lęk przed wizytą u stomatologa, co dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. W celu uniknięcia kłopotów ze zdrowiem jamy ustnej, warto systematycznie kontrolować uzębienie w gabinecie stomatologicznym stan swoich zębów.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
afta

Afta i pleśniawka w jamie ustnej – przyczyny powstawania i domowe sposoby na afty

Następny artykuł
zaskórniki

Krzywe zęby to nie jedyna zmora nastolatków. Zaskórniki – najwięksi wrogowie młodzieńczej skóry. Jak się z nimi uporać?

Podobne artykuły

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Czytaj więcej

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Zęby są niesamowitym atrybutem dosłownie każdego z nas. To właśnie one pozwalają nam szeroko się uśmiechać, a jednocześnie dodają nam pewności siebie i niekwestionowanego uroku. Niemniej jednak warto wiedzieć, że żadne zęby nie będą zachwycać swoją śnieżną bielą, o ile nie będziemy wstanie o nie odpowiednio zadbać. Mowa tu przede wszystkim o regularnej higienie jamy ustnej, od której tak naprawdę wiele zależy.
Czytaj więcej

Na czym polega medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a sama oferta wzbogacana jest o kolejne zabiegi. Nasza klinika stara…
Czytaj więcej