czym jest leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe – skuteczny sposób na usunięcie próchnicy

Hubert Pankiewicz

Leczenie kanałowe jest skutecznym sposobem na usunięcie próchnicy. Jest to proces, w trakcie którego usuwa się martwe lub zainfekowane tkanki z komórek zęba. Leczenie kanałowe jest skutecznym sposobem na zapobieganie przedostawaniu się bakterii do komórek zęba, co zapobiega rozwojowi próchnicy. Proces ten obejmuje usunięcie zębiny z kanałów zęba, wypełnienie ich specjalnymi materiałami i zamknięcie kanału.

Kroki leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe składa się z kilku kroków. Najpierw lekarz dentysta usuwa chore tkanki z kanałów zęba za pomocą specjalnej sondy i mikroskopu. Następnie wykonuje się zdjęcie RTG, aby uzyskać dokładny obraz kanału. Po tym, lekarz dentysta wykonuje ekstrakcję zębiny i wypełnia kanał specjalnymi materiałami. Na koniec, lekarz dentysta szczelnie zamyka kanał wypełniając go żywicą.

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest zalecane, gdy zęby są zaatakowane przez próchnicę, zniszczone przez złamania lub zmienione chorobowo. Jest to również skuteczny sposób na leczenie przewlekłego zapalenia miazgi. Leczenie kanałowe jest zwykle zalecane w przypadku, gdy inne metody leczenia nie przynoszą skutecznych efektów.

Sprawdź ofertę Centrum Stomatologicznego Pozdental w Poznaniu!

Zalety leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe ma szereg korzyści. Przede wszystkim, jest to skuteczny sposób na usunięcie bakterii, które powodują próchnicę. Pozwala to zapobiec dalszemu rozwojowi ubytków w zębach. Leczenie kanałowe może również pomóc zapobiec utracie zębów. Jest to też skuteczny sposób na zmniejszenie bólu zęba i zapobieganie dalszemu rozwojowi próchnicy.

Zobacz też:
Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe może mieć kilka przeciwwskazań. Należą do nich ciąża, cukrzyca, przyjmowanie leków obniżających odporność, alergia na materiały stomatologiczne, a także stany zapalne jamy ustnej. Przed zastosowaniem leczenia kanałowego lekarz dentysta powinien dokładnie zbadać pacjenta, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań.

Podsumowanie – Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest skutecznym sposobem na usunięcie próchnicy i zapobieganie dalszemu jej rozwojowi. Proces ten obejmuje usunięcie zębiny z kanałów zęba, wypełnienie ich specjalnymi materiałami i zamknięcie kanału. Wskazania do leczenia kanałowego obejmują atakowanie próchnicy, złamania lub zmiany chorobowe. Zaletą tego leczenia jest to, że zapobiega dalszemu pogłębianiu się ubytków w zębach. Leczenie kanałowe ma jednak pewne przeciwwskazania, takie jak cukrzyca, alergie czy stany zapalne jamy ustnej.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
amol na zapalenie dziąseł

Amol na zapalenie dziąseł – czy jego stosowanie na stan zapalny w jamie ustnej jest bezpieczne?

Następny artykuł
Dieta na zdrowe zęby

Dieta na zdrowe zęby – co warto jeść, a czego unikać?

Podobne artykuły

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Zęby są niesamowitym atrybutem dosłownie każdego z nas. To właśnie one pozwalają nam szeroko się uśmiechać, a jednocześnie dodają nam pewności siebie i niekwestionowanego uroku. Niemniej jednak warto wiedzieć, że żadne zęby nie będą zachwycać swoją śnieżną bielą, o ile nie będziemy wstanie o nie odpowiednio zadbać. Mowa tu przede wszystkim o regularnej higienie jamy ustnej, od której tak naprawdę wiele zależy.
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Zdrowe, lśniące zęby są wizytówką człowieka. Żeby pięknie się prezentowały, należy prawidłowo dbać o higienę swojej jamy ustnej. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale na cały organizm. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.
Czytaj więcej

Co to jest anemia? Objawy i leczenie

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi niewątpliwie należy anemia. Inaczej nazywana jest ona niedokrwistością i oznacza sytuację, w której liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny zawartej w nich nie umożliwia odpowiedniego utlenienia tkanek. Istnieje kilka typów anemii, z których każdy ma swoiste przyczyny, a więc i najbardziej odpowiednie metody terapii. Najczęstsza, a więc i najbardziej znana w obiegowej opinii, jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości. Jakie objawy powinny być niepokojące? Jak wygląda leczenie anemii?
Czytaj więcej

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Czytaj więcej