zaskórniki

Krzywe zęby to nie jedyna zmora nastolatków. Zaskórniki – najwięksi wrogowie młodzieńczej skóry. Jak się z nimi uporać?

Anna Wiktor

Czy wiesz, czym są zaskórniki? Potocznie stosuje się ten termin na określenie zmian trądzikowych skóry. Jednak czy zdajesz sobie sprawę, jak dokładnie wyglądają? Poznaj ich genezę, aby twoja pielęgnacja była odpowiednia i dawała efekty.

Przeprowadzone ankiety sugerują, że krzywe zęby i ich niekoniecznie biały odcień to nie jedyny problem nastolatków. Jedną z dokuczliwych kwestii są także zaskórniki. Nieestetyczne czarne kropki często nie dają spokoju, a walka z nimi może być syzyfową pracą. Skuteczne działanie będzie możliwe, jeśli dowiesz się, czym właściwie są te zmiany skórne. Sprawdź już teraz, czym są wągry i jak z nimi walczyć. 

Zaskórniki – czym są? 

Zaskórniki nazywane są również wągrami. To zmiany skórne, które powstają w wyniku wielu procesów zachodzących w skórze oraz całym organizmie. Ma w tym swój udział nadmierna produkcja łoju przez gruczoły łojowe – charakterystyczna dla cery tłustej i mieszanej – a także zwiększona keratynizacja naskórka. Co ciekawe, defekt ten może dotyczyć tak naprawdę wielu rodzajów cer, nawet dojrzałych czy wrażliwych. 

Zaskórniki – rodzaje

Zaskórniki nie są z reguły groźne, o ile odpowiednio pielęgnujesz swoją skórę. Zaniedbania mogą prowadzić do pojawienia się typowych zmian trądzikowych, które często wymagają leczenia. Ważny jest także fakt, że nie są to defekty i charakterze zapalnym. W dermatologii wyróżnia się: 

  • zaskórniki otwarte – mają charakterystyczny wygląd, przypominający czarne punkty (to w istocie utleniona keratyna); 
  • zaskórniki zamknięte – zaczopowane ujścia mieszków włosowych.

Gdzie powstają zaskórniki?

Przyjęło się, że wągry to problem dotykający tylko obszaru twarzy. Nic bardziej mylnego. Pojawiają się tam, gdzie występuje zwiększona obecność mieszków włosowych i gruczołów łojowych, czyli w tzw. Strefie T (czoło, broda, nos). Można je zaobserwować na dekolcie oraz plecach. Na nich także bardzo występują zmiany trądzikowe.

Pielęgnacja skóry z zaskórnikami 

Pielęgnacja skóry z zaskórnikami jest bardzo ważna. Tylko w ten sposób można utrzymać stan cery w jak najlepszej formie. Oto podstawowe zasady: 

  • oczyszczanie jest najistotniejsze, a produkt do mycia musi być przede wszystkim dopasowany do potrzeb skóry – inny do suchej i wrażliwej, a inny do tłustej. Każdy z nich powinien dokładnie oczyszczać cerę z zanieczyszczeń, potu, kurzu, makijażu, sebum i nagromadzonego martwego naskórka; 
  • złuszczanie to kolejny krok do walki z wągrami, nadmierne gromadzenie się komórek naskórka sprzyja ich powstawaniu – co dwa tygodnie wykonuj peeling enzymatyczny, np. na bazie kwasów AHA; 
  • posiadacze cery tłustej i mieszanej powinni włączyć do pielęgnacji produkty regulujące aktywność gruczołów łojowych – zawierają one najczęściej siarkę i cynk; 
  • kilka razy w tygodniu warto stosować produkt z kwasem, który także musi odpowiadać na potrzeby cery (w formie toniku, kremu czy serum) – w tym celu dobrze sprawdzi się mieszanka na bazie kwasu azelainowego, salicylowego, glikolowych czy retinolu – kosmetyki z witaminą C nie wpłyną bezpośrednio na powstawanie zaskórników, ale dodadzą skórze energii i ujednolicą koloryt.

Zaskórniki a radzenie sobie z nimi w gabinecie kosmetycznym 

Wiele osób chce samemu pozbyć się widocznych zaskórników. Lepszą opcją będzie powierzenie tego zadania zaufanemu profesjonaliście. W gabinecie kosmetycznym możesz wykonać manualne oczyszczanie twarzy, przeprowadzone w sterylnych warunkach. Inne zabiegi, które zdecydowanie są warte uwagi, to serie z wykorzystaniem wyższych stężeń kwasów. Należy pamiętać, że osoby poniżej 18. roku życia muszą mieć w tym celu pisemną zgodę rodzica.

W większości przypadków nie da się całkowicie pozbyć zaskórników. Osoby w okresie dojrzewania, ze skórą tłustą i podatną na zmiany trądzikowe są najbardziej podatne na powstawanie zmian. Dobra wiadomość jest taka, że z pomocą odpowiedniej pielęgnacji można wyraźnie zmniejszyć ich widoczność.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Następny artykuł
gabinet dentystyczny w mieszkaniu

Gabinet dentystyczny w mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Podobne artykuły

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Zdrowe, lśniące zęby są wizytówką człowieka. Żeby pięknie się prezentowały, należy prawidłowo dbać o higienę swojej jamy ustnej. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale na cały organizm. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.
Czytaj więcej

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie dbać o zęby każdego dnia, aby uniknąć kosztownych wizyt u dentysty. W takim wypadku bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi dokładne umycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO to absolutny hit na rynku szczoteczek do zębów. Na czym polega ich fenomen?
Czytaj więcej
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy po wizycie u dentysty, podczas której otrzymali znieczulenie, mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy, co mówią specjaliści na temat prowadzenia samochodu po znieczuleniu u dentysty oraz jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego prowadzenia pojazdów po wizycie u stomatologa.
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej