gabinet dentystyczny w mieszkaniu

Gabinet dentystyczny w mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Anna Wiktor
Gabinet dentystyczny w mieszkaniu to bardzo popularne rozwiązanie, na które decyduje się wielu początkujących stomatologów. Kto może otworzyć gabinet stomatologiczny w prywatnym mieszkaniu? Jakie formalności należy wypełnić?

Gabinet dentystyczny w mieszkaniu – dlaczego warto?

Zaletą otworzenia gabinetu dentystycznego w mieszkaniu jest przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia dużych sum pieniędzy. Wynajem lokalu z przeznaczeniem na gabinet stomatologiczny to zazwyczaj olbrzymie koszty. Co więcej lokale w najlepszych lokalizacjach w większości przypadków są niedostępne. Gabinet możemy otworzyć w swoim prywatnym mieszkaniu lub zdecydować się na kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego lub pierwotnego. Więcej informacji na ten temat możemy znaleźć na stronie Pewny Lokal.

Kto może otworzyć gabinet dentystyczny w mieszkaniu?

Warto zdawać sobie sprawę, że gabinet dentystyczny może otworzyć zarówno stomatolog, jak i osoba, która nie posiada wykształcenia umożliwiającego świadczenie usług stomatologicznych. W tym drugim przypadku konieczne jest najpierw założenie niepublicznego zakładu zdrowotnego. Dopiero w ramach tego zakładu można otworzyć gabinet stomatologiczny.

Gabinet dentystyczny w mieszkaniu – formalności

Samo kupno mieszkania/domu od dewelopera nie wystarczy, żeby otworzyć gabinet stomatologiczny. Musimy zdawać sobie sprawę, że odbiór mieszkania od dewelopera to dopiero początek. Teraz czeka nas załatwienie wielu formalności.

Dentysta, który chce otworzyć gabinet stomatologiczny musi posiadać prawo do wykonywania zawodu. Musi również posiadać pomieszczenie wyposażone w wyroby medyczne, produkty lecznicze, sprzęt medyczny i aparaturę niezbędne do wykonywania świadczeń zdrowotnych. Kolejnym wymogiem, który należy wypełnić jest uzyskanie opinii właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o spełnieniu warunków niezbędnych do udzielania konkretnych świadczeń zdrowotnych. Potrzebny jest nam Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a także zawarcie umowy ubezpieczenia o odpowiedzialności cywilnej.

Jak przerobić mieszkanie na gabinet stomatologiczny?

Osoby myślące o przerobieniu prywatnego mieszkania na gabinet stomatologiczny muszą zdawać sobie sprawę, że nie jest to zadanie proste. Należy uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli jesteśmy posiadaczami mieszkania w bloku lub kamienicy, potrzebujemy zgody właściciela budynku na przekształcenie mieszkania w gabinet stomatologiczny. W przypadku, gdy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, właścicielem budynku jest grupa inwestorów lub deweloper – to do nich powinniśmy zwrócić się z prośbą. Gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, właścicielem budynku jest już wspólnota mieszkańców.

Założenie gabinetu stomatologicznego w prywatnym mieszkaniu rodzi wiele problemów. Przede wszystkim musimy zapewnić parking pracownikom i pacjentom korzystającym z naszych usług. W momencie kupowania lokum musimy pamiętać również o zakupie co najmniej trzech miejsc postojowych (mogą znajdować się na parkingu nadziemnym lub podziemnym). Niezmiernie ważne jest, żeby dostęp do gabinetu i parkingu był możliwy dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich (takie wymogi spełniają zazwyczaj mieszkania na nowych osiedlach).

Wybierając mieszkanie na gabinet stomatologiczny, musimy zadbać, żeby posiadało ono drzwi ewakuacyjne. Kolejną kwestią, o którą trzeba zadbać, jest wentylacja pomieszczeń (trudno wyobrazić sobie wykonywanie zabiegów stomatologicznych w dusznym i gorącym pomieszczeniu). W gabinecie stomatologicznym należy zamontować wentylację mechaniczną. Nie wszystkie budynki będą pozwalały na zainstalowanie klimatyzacji, dlatego należy to sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w każdym gabinecie stomatologicznym musi znaleźć się zlew i umywalka. Wymogiem, który musi zostać spełniony jest też wysokość pomieszczenia. W przypadku gabinet dentystycznego optymalna wysokość pomieszczenia wynosi 3 metry. Pomieszczenie może być nieco niższe, jednak jego wysokość nie może wynosić mniej niż 2,5 metra.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zaskórniki

Krzywe zęby to nie jedyna zmora nastolatków. Zaskórniki – najwięksi wrogowie młodzieńczej skóry. Jak się z nimi uporać?

Następny artykuł
owrzodzenie jamy ustnej

Owrzodzenie jamy ustnej – jak złagodzić przykre dolegliwości związane z miejscowym zapaleniem jamy ustnej?

Podobne artykuły

Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Zadbana i zdrowa jama ustna może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Umożliwia jedzenie, picie oraz komfortowe uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich bez żadnego bólu i uczucia dyskomfortu. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na kontrolną wizytę u dentysty celem sprawdzenia kondycji naszych zębów.
Czytaj więcej
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej
pasta do aparatów na zęby

Trzy światy doskonałej pielęgnacji zębów: pasta ortodontyczna i inne specjalistyczne produkty od Dr. Liebe

W dzisiejszym świecie dbałość o zdrowie jamy ustnej jest nieodzownym elementem codziennej rutyny. Świadomość o konieczności utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzi do poszukiwania najlepszych produktów, które zapewnią skuteczną ochronę. Wiodącą marką, która oferuje trzy wyjątkowe specjalistyczne pasty, w tym pastę ortodontyczną Pearls&Dents, jest niemiecka firma Dr. Liebe, mająca na swoim koncie ponad 100-letnie doświadczenie na rynku higieny jamy ustnej.
Czytaj więcej