gabinet dentystyczny w mieszkaniu

Gabinet dentystyczny w mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Anna Wiktor
Gabinet dentystyczny w mieszkaniu to bardzo popularne rozwiązanie, na które decyduje się wielu początkujących stomatologów. Kto może otworzyć gabinet stomatologiczny w prywatnym mieszkaniu? Jakie formalności należy wypełnić?

Gabinet dentystyczny w mieszkaniu – dlaczego warto?

Zaletą otworzenia gabinetu dentystycznego w mieszkaniu jest przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia dużych sum pieniędzy. Wynajem lokalu z przeznaczeniem na gabinet stomatologiczny to zazwyczaj olbrzymie koszty. Co więcej lokale w najlepszych lokalizacjach w większości przypadków są niedostępne. Gabinet możemy otworzyć w swoim prywatnym mieszkaniu lub zdecydować się na kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego lub pierwotnego. Więcej informacji na ten temat możemy znaleźć na stronie Pewny Lokal.

Kto może otworzyć gabinet dentystyczny w mieszkaniu?

Warto zdawać sobie sprawę, że gabinet dentystyczny może otworzyć zarówno stomatolog, jak i osoba, która nie posiada wykształcenia umożliwiającego świadczenie usług stomatologicznych. W tym drugim przypadku konieczne jest najpierw założenie niepublicznego zakładu zdrowotnego. Dopiero w ramach tego zakładu można otworzyć gabinet stomatologiczny.

Gabinet dentystyczny w mieszkaniu – formalności

Samo kupno mieszkania/domu od dewelopera nie wystarczy, żeby otworzyć gabinet stomatologiczny. Musimy zdawać sobie sprawę, że odbiór mieszkania od dewelopera to dopiero początek. Teraz czeka nas załatwienie wielu formalności.

Dentysta, który chce otworzyć gabinet stomatologiczny musi posiadać prawo do wykonywania zawodu. Musi również posiadać pomieszczenie wyposażone w wyroby medyczne, produkty lecznicze, sprzęt medyczny i aparaturę niezbędne do wykonywania świadczeń zdrowotnych. Kolejnym wymogiem, który należy wypełnić jest uzyskanie opinii właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o spełnieniu warunków niezbędnych do udzielania konkretnych świadczeń zdrowotnych. Potrzebny jest nam Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a także zawarcie umowy ubezpieczenia o odpowiedzialności cywilnej.

Jak przerobić mieszkanie na gabinet stomatologiczny?

Osoby myślące o przerobieniu prywatnego mieszkania na gabinet stomatologiczny muszą zdawać sobie sprawę, że nie jest to zadanie proste. Należy uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli jesteśmy posiadaczami mieszkania w bloku lub kamienicy, potrzebujemy zgody właściciela budynku na przekształcenie mieszkania w gabinet stomatologiczny. W przypadku, gdy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, właścicielem budynku jest grupa inwestorów lub deweloper – to do nich powinniśmy zwrócić się z prośbą. Gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, właścicielem budynku jest już wspólnota mieszkańców.

Założenie gabinetu stomatologicznego w prywatnym mieszkaniu rodzi wiele problemów. Przede wszystkim musimy zapewnić parking pracownikom i pacjentom korzystającym z naszych usług. W momencie kupowania lokum musimy pamiętać również o zakupie co najmniej trzech miejsc postojowych (mogą znajdować się na parkingu nadziemnym lub podziemnym). Niezmiernie ważne jest, żeby dostęp do gabinetu i parkingu był możliwy dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich (takie wymogi spełniają zazwyczaj mieszkania na nowych osiedlach).

Wybierając mieszkanie na gabinet stomatologiczny, musimy zadbać, żeby posiadało ono drzwi ewakuacyjne. Kolejną kwestią, o którą trzeba zadbać, jest wentylacja pomieszczeń (trudno wyobrazić sobie wykonywanie zabiegów stomatologicznych w dusznym i gorącym pomieszczeniu). W gabinecie stomatologicznym należy zamontować wentylację mechaniczną. Nie wszystkie budynki będą pozwalały na zainstalowanie klimatyzacji, dlatego należy to sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w każdym gabinecie stomatologicznym musi znaleźć się zlew i umywalka. Wymogiem, który musi zostać spełniony jest też wysokość pomieszczenia. W przypadku gabinet dentystycznego optymalna wysokość pomieszczenia wynosi 3 metry. Pomieszczenie może być nieco niższe, jednak jego wysokość nie może wynosić mniej niż 2,5 metra.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zaskórniki

Krzywe zęby to nie jedyna zmora nastolatków. Zaskórniki – najwięksi wrogowie młodzieńczej skóry. Jak się z nimi uporać?

Następny artykuł
owrzodzenie jamy ustnej

Owrzodzenie jamy ustnej – jak złagodzić przykre dolegliwości związane z miejscowym zapaleniem jamy ustnej?

Podobne artykuły
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy po wizycie u dentysty, podczas której otrzymali znieczulenie, mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy, co mówią specjaliści na temat prowadzenia samochodu po znieczuleniu u dentysty oraz jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego prowadzenia pojazdów po wizycie u stomatologa.
Czytaj więcej

Pierwszy ząbek u dziecka – jak dbać o niego i o następne?

Ząbkowanie jest szczególnie trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Maluch w tym czasie bywa niespokojny, marudny, mocno się ślini i wkłada do buzi wszystkie przedmioty, jakie ma pod ręką. Pierwszy ząbek u dziecka pojawia się około szóstego miesiąca życia, a zaraz potem zaczynają wychodzić następne. To czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na higienę i pielęgnację jamy ustnej.
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Zdrowe, lśniące zęby są wizytówką człowieka. Żeby pięknie się prezentowały, należy prawidłowo dbać o higienę swojej jamy ustnej. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale na cały organizm. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.
Czytaj więcej