E-recepta – odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania

Jakub Kaczmarek
Papierowe recepty niemal całkowicie przeszły już do lamusa! Dziś nikogo nie dziwi e-recepta: krótki kod najczęściej zapisany przez lekarza na kartce albo przesłany SMS-em. Wciąż jednak pojawiają się pytania związane z realizacją tego typu recept. Sprawdź, o czym warto pamiętać!

E-recepta od pewnego czasu przestała być nowością – do jej elektronicznej formy przyzwyczaili się już wszyscy. Nie oznacza to jednak, że pacjenci nie mają czasem wątpliwości! Czy aby otrzymać e-receptę, zawsze trzeba wybrać się do lekarza? Jak długo ważna jest elektroniczna recepta? Kto może ją wykupić? Wyjaśniamy!

Jak jest wystawiana e-recepta?

Czy aby uzyskać e-receptę, za każdym razem konieczna jest osobista wizyta w przychodni? Na szczęście nie! E-recepta może być także wystawiona jako następstwo:

  • teleporady;
  • konsultacji on-line;
  • kontynuacji leczenia (jeśli pacjent stale przyjmuje konkretny lek, może po prostu zadzwonić do placówki z prośbą o wystawienie recepty na kolejny okres).

E-recepta bardzo często dostępna jest już w kilka/kilkanaście minut po jej wystawieniu. Może jednak zdarzyć się, że czas oczekiwania przedłuży się do 1-2 dni roboczych. Jeśli więc nie otrzymałeś e-recepty od razu po spotkaniu z lekarzem, nie ma powodów do zmartwień. Spokojnie zaczekaj – a w razie większych wątpliwości zadzwoń do placówki.

Pamiętaj, że wystawiona e-recepta online jest dostępna także na twoim IKP – Internetowym Koncie Pacjenta.

Jak długo ważna jest e-recepta online?

E-recepty nie musisz wykupować od razu po jej otrzymaniu! Zazwyczaj jest ważna przez 30 dni od dnia jej wystawienia. Od tej reguły są jednak wyjątki. E-recepta online wystawiona na antybiotyk będzie ważna jedynie przez 7 dni. Z kolei e-recepta na preparaty immunologiczne może być realizowana przez kolejnych 120 dni!

Warto przy tym zdawać sobie sprawę z jednej ważnej kwestii: jeśli rozpoczniesz realizację swojej e-recepty w jednej aptece, musisz w tej właśnie aptece kontynuować wykupywanie leków. Nie ma możliwości odebrania kolejnych preparatów w innych aptekach. Najlepiej więc wybrać aptekę najbliżej miejsca zamieszkania, a jeśli receptę realizujesz podczas wyjazdu – od razu powiedzieć o tym lekarzowi, aby nie przepisywał na jednej e-recepcie większej liczby opakowań.

Kto może wykupić twoją e-receptę?

Niektórzy pacjenci zastanawiają się, czy zawsze muszą osobiście stawić się w aptece, aby wykupić e-receptę. Oczywiście, że nie! Tak jak papierową receptę w twoim imieniu mogła zrealizować bliska ci osoba, tak samo może ona wykupić przepisane ci leki w ramach e-recepty. Zawsze jednak trzeba będzie podać 4-cyfrowy kod oraz twój numer PESEL. Nie zapomnij więc o przekazaniu zaufanej osobie tych danych!

Co się stanie, jeśli e-recepta nie zostanie wykupiona?

Nie wykupiłeś leku w terminie i e-recepta straciła ważność. Co w takiej sytuacji? W zasadzie… nic! Nie ma przepisów, które zobowiązywałyby pacjenta do wykupienia wszystkich (lub części) zapisanych leków. Czasem zdarza się nawet, że lekarze wystawiają receptę „na przyszłość”. Początkowo masz np. przyjmować leki bez recepty, a jeśli twój stan zdrowia nie poprawi się w ciągu założonej liczny dni, wdrożyć leki wskazane na e-recepcie. W takiej sytuacji nie musisz od razu wykupywać leków! 

Pamiętaj tylko, że jeśli e-recepta straci ważność, nie będziesz już mógł jej zrealizować. W takim przypadku pozostanie ci jedynie zgłosić się ponownie do lekarza i poprosić o wystawienie kolejnej e-recepty.

Czy każda apteka realizuje e-recepty?

Co do zasady e-recepta może zostać zrealizowana w dowolnej, wybranej przez ciebie aptece na terenie kraju – o ile oczywiście konkretna apteka dysponuje zapisanym lekiem! W tej kwestii nie ogranicza cię ani twoje miejsce zamieszkania, ani adres placówki, w której pracuje wystawiający receptę lekarz. 

E-recepta to dokument w bardzo wygodnej formie. Dlatego też jego wprowadzenie przebiegło dość łatwo – od razu zyskał sympatię zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Jeśli dodatkowo pamiętasz o najważniejszych zasadach dotyczących e-recept, korzystanie z nich będzie zupełnie komfortowe. Nic już cię nie zaskoczy!

Materiał promocyjny.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kolor zębów A1 czy A2

Kolor zębów – A1 czy A2? Skuteczne metody wybielania zębów

Następny artykuł
odbudowa zęba na włóknie szklanym

Odbudowa zęba na włóknie szklanym – zalety i przeciwwskazania

Podobne artykuły
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Zdrowe, lśniące zęby są wizytówką człowieka. Żeby pięknie się prezentowały, należy prawidłowo dbać o higienę swojej jamy ustnej. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale na cały organizm. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.
Czytaj więcej