E-recepta – odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania

Jakub Kaczmarek
Papierowe recepty niemal całkowicie przeszły już do lamusa! Dziś nikogo nie dziwi e-recepta: krótki kod najczęściej zapisany przez lekarza na kartce albo przesłany SMS-em. Wciąż jednak pojawiają się pytania związane z realizacją tego typu recept. Sprawdź, o czym warto pamiętać!

E-recepta od pewnego czasu przestała być nowością – do jej elektronicznej formy przyzwyczaili się już wszyscy. Nie oznacza to jednak, że pacjenci nie mają czasem wątpliwości! Czy aby otrzymać e-receptę, zawsze trzeba wybrać się do lekarza? Jak długo ważna jest elektroniczna recepta? Kto może ją wykupić? Wyjaśniamy!

Jak jest wystawiana e-recepta?

Czy aby uzyskać e-receptę, za każdym razem konieczna jest osobista wizyta w przychodni? Na szczęście nie! E-recepta może być także wystawiona jako następstwo:

  • teleporady;
  • konsultacji on-line;
  • kontynuacji leczenia (jeśli pacjent stale przyjmuje konkretny lek, może po prostu zadzwonić do placówki z prośbą o wystawienie recepty na kolejny okres).

E-recepta bardzo często dostępna jest już w kilka/kilkanaście minut po jej wystawieniu. Może jednak zdarzyć się, że czas oczekiwania przedłuży się do 1-2 dni roboczych. Jeśli więc nie otrzymałeś e-recepty od razu po spotkaniu z lekarzem, nie ma powodów do zmartwień. Spokojnie zaczekaj – a w razie większych wątpliwości zadzwoń do placówki.

Pamiętaj, że wystawiona e-recepta online jest dostępna także na twoim IKP – Internetowym Koncie Pacjenta.

Jak długo ważna jest e-recepta online?

E-recepty nie musisz wykupować od razu po jej otrzymaniu! Zazwyczaj jest ważna przez 30 dni od dnia jej wystawienia. Od tej reguły są jednak wyjątki. E-recepta online wystawiona na antybiotyk będzie ważna jedynie przez 7 dni. Z kolei e-recepta na preparaty immunologiczne może być realizowana przez kolejnych 120 dni!

Warto przy tym zdawać sobie sprawę z jednej ważnej kwestii: jeśli rozpoczniesz realizację swojej e-recepty w jednej aptece, musisz w tej właśnie aptece kontynuować wykupywanie leków. Nie ma możliwości odebrania kolejnych preparatów w innych aptekach. Najlepiej więc wybrać aptekę najbliżej miejsca zamieszkania, a jeśli receptę realizujesz podczas wyjazdu – od razu powiedzieć o tym lekarzowi, aby nie przepisywał na jednej e-recepcie większej liczby opakowań.

Kto może wykupić twoją e-receptę?

Niektórzy pacjenci zastanawiają się, czy zawsze muszą osobiście stawić się w aptece, aby wykupić e-receptę. Oczywiście, że nie! Tak jak papierową receptę w twoim imieniu mogła zrealizować bliska ci osoba, tak samo może ona wykupić przepisane ci leki w ramach e-recepty. Zawsze jednak trzeba będzie podać 4-cyfrowy kod oraz twój numer PESEL. Nie zapomnij więc o przekazaniu zaufanej osobie tych danych!

Co się stanie, jeśli e-recepta nie zostanie wykupiona?

Nie wykupiłeś leku w terminie i e-recepta straciła ważność. Co w takiej sytuacji? W zasadzie… nic! Nie ma przepisów, które zobowiązywałyby pacjenta do wykupienia wszystkich (lub części) zapisanych leków. Czasem zdarza się nawet, że lekarze wystawiają receptę „na przyszłość”. Początkowo masz np. przyjmować leki bez recepty, a jeśli twój stan zdrowia nie poprawi się w ciągu założonej liczny dni, wdrożyć leki wskazane na e-recepcie. W takiej sytuacji nie musisz od razu wykupywać leków! 

Pamiętaj tylko, że jeśli e-recepta straci ważność, nie będziesz już mógł jej zrealizować. W takim przypadku pozostanie ci jedynie zgłosić się ponownie do lekarza i poprosić o wystawienie kolejnej e-recepty.

Czy każda apteka realizuje e-recepty?

Co do zasady e-recepta może zostać zrealizowana w dowolnej, wybranej przez ciebie aptece na terenie kraju – o ile oczywiście konkretna apteka dysponuje zapisanym lekiem! W tej kwestii nie ogranicza cię ani twoje miejsce zamieszkania, ani adres placówki, w której pracuje wystawiający receptę lekarz. 

E-recepta to dokument w bardzo wygodnej formie. Dlatego też jego wprowadzenie przebiegło dość łatwo – od razu zyskał sympatię zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Jeśli dodatkowo pamiętasz o najważniejszych zasadach dotyczących e-recept, korzystanie z nich będzie zupełnie komfortowe. Nic już cię nie zaskoczy!

Materiał promocyjny.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kolor zębów A1 czy A2

Kolor zębów – A1 czy A2? Skuteczne metody wybielania zębów

Następny artykuł
odbudowa zęba na włóknie szklanym

Odbudowa zęba na włóknie szklanym – zalety i przeciwwskazania

Podobne artykuły
polski dentysta w paryżu

Polski dentysta w Paryżu – Twój przewodnik

Polski dentysta w Paryżu to gwarancja komunikacji bez barier językowych i bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Przywrócenie blasku Twojemu uśmiechowi nigdy nie było prostsze. Dowiedz się, jak profesjonalizm i zaangażowanie specjalistów mogą przekształcić Twoje doświadczenie stomatologiczne w stolicy Francji.
Czytaj więcej

Na jak długo odmładzają nici liftingujące?

Nici liftingujące to rozwiązanie, które umożliwia osiągnięcie efektu, jak po liftingu chirurgicznym, ale bez użycia skalpela. Efekt nie jest trwały, ale utrzymuje się przez wiele miesięcy, podczas których skóra twarzy zachowuje idealne napięcie i naturalny wygląd. Co warto wiedzieć na temat nici liftingujących? Wyjaśniamy.
Czytaj więcej

Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?

Odczuwasz silne bóle głowy i szyi, a może cierpisz na szczękościsk bądź nadwrażliwość zębów? Te oraz wiele innych symptomów mogą wskazywać na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci pozbyć się bólu i napięcia w obrębie głowy poprzez szereg ćwiczeń i masaży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj zalety fizjoterapii stomatologicznej!
Czytaj więcej