płyn do płukania jamy ustnej

Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej? Higiena jamy ustnej i stany zapalne a płyn do płukania

Anna Wiktor
Płyn do płukania jamy ustnej to środek, który ma wiele zastosowań, o ile zostanie odpowiednio wybrany. Czy faktycznie zawsze warto go stosować? Jaki produkt dobrać do własnych potrzeb? Sprawdź w artykule!

Higiena jamy ustnej opiera się przede wszystkim na regularnym szczotkowaniu zębów. Dodatkowym, przydatnym procesem jest nitkowanie, które można uzupełnić użyciem irygatora. Czy w takiej sytuacji płyn do płukania jamy ustnej jest w ogóle niezbędny? Dowiedz się, jaka jest jego rola w utrzymaniu zdrowia zębów.

Higiena jamy ustnej a płyn do płukania

Płyn do płukania jamy ustnej zazwyczaj stosowany jest na samym końcu pielęgnacji. Najpierw należy umyć zęby szczoteczką, a następnie wynitkować przestrzenie pomiędzy nimi. Potem można użyć irygatora i na końcu przepłukać usta płynem. Niektóre modele irygatorów mogą być stworzone w taki sposób, że możliwe jest użycie zamiast wody właśnie preparatu do płukania ust. Dentyści są zgodni, że użycie płynu do płukania jamy ustnej doskonale uzupełnia pielęgnację zębów. Istnieją nawet płyny przeznaczone dla dzieci, dlatego można z powodzeniem powiedzieć, że może ich używać każdy.

Antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej – dla kogo?

Tego rodzaju płyny do ust zawierają zazwyczaj substancje działające przeciwbakteryjnie i antyseptycznie, np. chlorheksydynę lub chlorek cetylopirydyny. Szeroki wybór tego rodzaju preparatów znajdziesz przede wszystkim w aptekach. Sprawdzają się one po zabiegach stomatologicznych, np. ekstrakcji, ale również przy wszczepianiu implantu i zakładaniu koron. Skutecznie minimalizują działanie bakterii, chroniąc przed infekcjami. Taki przeciwzapalny płyn do płukania jamy ustnej warto stosować również przy chorobach dziąseł, przyjmowanymi lekami czy przewlekłymi chorobami. Wspomaga regenerację tkanek, przez co gojenie trwa po prostu krócej.

Przeciwgrzybiczy płyn do płukania jamy ustnej

Grzybica jamy ustnej jest nieprzyjemną i bolesną dolegliwością, z którą trudno walczyć. Choć podstawą terapii są odpowiednie leki, powrót do zdrowia może wspierać też dobrze dobrany płyn do płukania jamy ustnej. Działanie takiego preparatu opiera się na zwalczaniu grzybów w jamie ustnej i przyspieszaniu procesu gojenia. Pamiętaj jednak, aby zastosowanie płukanki najpierw przedyskutować z lekarzem prowadzącym leczenie.

Wybielający płyn do płukania jamy ustnej

Masz dość przebarwień na zębach, a pasta wydaje się nie wystarczać? Dobrym rozwiązaniem może być płyn do płukania jamy ustnej, który świetnie dostaje się w trudno dostępne miejsca i stanowi dobre uzupełnienie dla szczoteczki do zębów z pastą wybielającą. Dodatkowo hamuje także płytkę bakteryjną, przez co ogranicza odkładanie kamienia nazębnego. Wybieraj płyn do płukania ust o łagodnym składzie, który dodatkowo dba o dziąsła.

Płyn do płukania jamy ustnej a świeży oddech

Nie ma co się oszukiwać – większość osób chce stosować płyn do płukania jamy ustnej, aby odświeżał oddech i usuwał resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Jeśli często cierpisz na problemy z oddechem, być może winna temu jest halitoza. Warto poznać jej przyczyny, ale to może trwać dość długo. W tym okresie nie jesteś zdany na dyskomfort. Możesz wybrać płyn do płukania jamy ustnej, przystosowany do codziennej higieny po paście do zębów. Zazwyczaj takie produkty zawierają składniki, które redukują nieprzyjemny zapach. Z kolei, dzięki zawartości olejków eterycznych, zapewniają świeżość w ustach na dłuższy czas.

Próchnica a płyn do płukania jamy ustnej

Przeciwpróchniczy płyn do płukania jamy ustnej polecany jest osobom, które mają problemy z próchnicą. Można stosować go na przykład w celach remineralizacyjnych. W takim przypadku musi zawierać odpowiednie stężenie fluoru, który wzmacnia zęby. Jeśli jednak szukasz preparatu dla dziecka, bierz pod uwagę, że normy stężenia fluoru są w jego przypadku inne niż dla dorosłych. Co więcej, płynu do płukania ust z fluorem stanowczo nie należy połykać, żeby nie doprowadzić do przedawkowania tego składnika.

Płukanie jamy ustnej a aparat ortodontyczny

Pamiętaj, że możesz stosować płyn do płukania jamy ustnej, jeśli nosisz aparat ortodontyczny. Warto wybrać w takim przypadku preparat dostosowany dokładnie do twoich potrzeb. Powinien nie tylko redukować powstawanie płytki nazębnej, ale również przeciwdziałać próchnicy i działać przeciwzapalnie. Przyda się również działanie ochronne względem szkliwa zębowego, narażonego przy aparacie na odwapnienia. Taki płyn będzie świetnym uzupełnieniem suplementów diety.

Suchość w ustach z płyn do płukania

Wiele osób decyduje się odstawić płyn do płukania, czując intensywną suchość w ustach. Czasem faktycznie jest to wina produktu, jeśli ma on zbyt wysokie stężenie alkoholu. W wielu sytuacjach jest to jednak efekt zaburzenia działania ślinianek. W takim przypadku warto postawić na taki płyn do płukania jamy ustnej, który będzie intensyfikował ich pracę. To bardzo ważne nie tylko ze względu na dyskomfort, ale również fakt, że ślina zawiera składniki, które skutecznie chronią przed próchnicą i uszkodzeniami szkliwa. Kserostomię powinieneś i tak zdiagnozować u specjalisty, ale w tym czasie nie jesteś narażony na brak komfortu, o ile wybierzesz odpowiedni produkt do pielęgnacji jamy ustnej.

Płyn do płukania jamy ustnej a protezy i nadwrażliwość

Delikatne preparaty, które łagodzą podrażnienia, działają antybakteryjnie i ograniczają krwawienie dziąseł oraz nadwrażliwość zębów sprawdzą się przy implantach, protezach czy zwykłej nadwrażliwości. Szeroki asortyment tego rodzaju produktów znajdziesz w aptekach i to tam warto skierować swoje kroki. Jeśli szukasz płynu do płukania jamy ustnej, w którym możesz też odświeżyć protezę, zwróć uwagę na stosowanie. Czasem należy rozcieńczać tego typu produkty.

Rodzajów płynów do płukania jamy ustnej jest o wiele więcej. Niektóre z nich mają składniki o działaniu antyseptycznym, jak chlorheksydyna, inne z kolei przeznaczone są dla dzieci czy pomagają w razie nawracającej suchości jamy ustnej. Zawsze wybieraj taki produkt, który doskonale sprawdzi się w twoim przypadku. Unikaj płynów z wysokim poziomem alkoholu w składzie. Płyn do płukania jamy ustnej kupuj przede wszystkim w aptece albo sklepie dentystycznym.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
metody szczotkowania zębów

Metody szczotkowania zębów, czyli jak dbać o higienę jamy ustnej, by sobie nie zaszkodzić?

Następny artykuł
Węgiel aktywny do zębów

Węgiel aktywny do zębów – zalety i wady stosowania. Czy pasty z węglem są bezpieczne?

Podobne artykuły