Odruch wymiotny przy myciu zębów

Odruch wymiotny przy myciu zębów – problem przy codziennej pielęgnacji. Czy można sobie z nim poradzić?

Jakub Kaczmarek
Odruch wymiotny przy myciu zębów jest czymś do pewnego stopnia normalnym. Szczególnie często zdarza się u dzieci, u których jama ustna nie jest jeszcze przyzwyczajona do bodźców zewnętrznych. A jak to wygląda u dorosłych?

Mycie zębów jest podstawową pielęgnacją, która pozwala na regularne usuwanie osadu, bakteryjnej płytki nazębnej i resztek jedzenia z otworów między zębami czy z powierzchni szkliwa. Aby proces ten był całkowicie skuteczny, trzeba używać kilku narzędzi. Podstawą jest jednak szczotkowanie. A co w sytuacji, gdy pojawia się odruch wymiotny przy myciu zębów? Sprawdź!

Odruch wymiotny przy myciu zębów u dzieci

Organizm dzieci stale się rozwija. Jama ustna jest początkowo przystosowana wyłącznie do przyjmowania pokarmów płynnych, dlatego w trakcie rozszerzania diety dzieci często mają odruch wymiotny. Przy myciu zębów może się on pojawić już u rocznych maluchów, które mają zęby myte specjalnymi nakładkami na palce. Potem, jeśli jama ustna nie ma odpowiednio dużo stymulacji, np. przez jedzenie pokarmów o różnej konsystencji, może się utrzymywać. W takim przypadku polecana jest fizjoterapia prowadzona przez np. neurologopedę.

Odruch wymiotny przy myciu zębów u dorosłych

Jak można się spodziewać, u dorosłych osób odruch wymiotny przy myciu zębów zwykle zanika. Istnieją jednak przypadki, kiedy może być bardziej dokuczliwy niż normalnie. Do przyczyn takiego stanu rzeczy zaliczają się:

  • niedrożność nosa;
  • krzywa przegroda nosowa;
  • palenie tytoniu;
  • choroby układu pokarmowego;
  • przyjmowanie leków, które nasilają odruch wymiotny;
  • czynniki psychogenne, np. złe doświadczenia, traumy, nerwice.
Zobacz też:
Jak czyścić język po myciu zębów?

Jak widać, przyczyny nasilonego odruchu wymiotnego przy myciu zębów u osób dorosłych mogą być bardzo zróżnicowane i złożone.

Odruch wymiotny przy myciu zębów – jak sobie z nim poradzić?

Choć problem wydaje się niezbyt poważny, może utrudnić codziennie funkcjonowanie. Zdarza się, że pacjenci z  nasilonym odruchem przestają dbać o higienę jamy ustnej, co generuje konieczność leczenia u stomatologa. A to również nasila odruch wymiotny. W takim przypadku pozostaje postępowanie pod narkozą, a tego lepiej unikać z uwagi na obciążenie organizmu.

Podstawą w poradzeniu sobie z odruchem wymiotnym przy myciu zębów jest znalezienie jego przyczyny. Może to być stres spowodowany myślą o wymiotach – w takim przypadku sprawdza się psychoterapia. Jeśli winne są leki, lekarz prowadzący może rozpatrzeć ich zmianę na takie, które dają mniej skutków ubocznych. Zaleca się też zmianę szczoteczki na taką z małą główką i wybór pasty o neutralnym zapachu i smaku.

Odruch wymiotny przy myciu zębów potrafi uprzykrzyć życie. Jest jednak w pewnym stopniu naturalny, zwłaszcza u małych dzieci, które jeszcze nie mają w pełni rozszerzonej diety. Jeśli występuje u dorosłych, konieczne jest zdiagnozowanie jego przyczyny, a następnie znalezienie sposobu na jego pokonanie, aby pielęgnacja jamy ustnej była możliwa.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Węgiel aktywny do zębów

Węgiel aktywny do zębów – zalety i wady stosowania. Czy pasty z węglem są bezpieczne?

Następny artykuł
Jak czyścić język

Jak czyścić język po myciu zębów?

Podobne artykuły