Piękny uśmiech i zdrowe zęby nie muszą być tylko marzeniem. Jeśli w porę zadbasz o higienę jamy ustnej oraz będziesz regularnie odwiedzać dentystę, możesz uniknąć wielu poważnych problemów z uzębieniem. W jaki sposób pomoże ci w tym piaskowanie zębów? Wyjaśniamy!
Piaskowanie zębów – co to jest?
Istnieje wiele zabiegów stomatologicznych, dzięki którym utrzymanie jamy ustnej w dobrym stanie jest o wiele łatwiejsze. Jednym z nich jest piaskowanie zębów, często mylone z takimi czynnościami pielęgnacyjnymi, jak skaling zębów, fluoryzacja czy ich wybielanie. Co musisz wiedzieć na ten temat?
Na czym polega zabieg piaskowania zębów?
Piaskowanie zębów to prosty zabieg pielęgnacyjny, ceniony za brak inwazyjności oraz dużą skuteczność w walce o zdrowe dziąsła i zęby. Głównym celem jego przeprowadzania jest chęć oczyszczenia zębów z osadu i kamienia nazębnego. W jaki sposób zanieczyszczenia te są usuwane?
Jak usuwać zanieczyszczenia piaskiem stomatologicznym?
Główną rolę w tym zabiegu odgrywa piaskarka oraz specjalna zawiesina, znana jako piasek stomatologiczny. Składa się on z niewielkich cząsteczek, wykazujących się bardzo silnymi właściwościami czyszczącymi. Zazwyczaj w zawiesinie takiej znajdują się cząsteczki:
- wodorowęglanu sody (czyli popularnej sody oczyszczonej);
- glicyny;
- hydrofobowego zmodyfikowanego kwasu krzemowego.
Oprócz takich składników, w piasku stomatologicznym często znajdują się różnego rodzaju substancje zapachowe i smakowe. Dzięki nim zabieg staje się przyjemniejszy, a ty nie musisz borykać się z takimi problemami, jak przykry posmak w ustach.
Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne?
Czy zawiesina taka jest bezpieczna? Tak! Piasek jest dość twardy, dzięki czemu osad i resztki kamienia nazębnego nie mają szans w starciu z nim. Jest on jednocześnie bezpieczny dla zębów i na tyle delikatny, że nie musisz się obawiać o szkliwo zębów i jego stan. Efekt? Oczyścisz zęby w bezbolesny sposób. Jeśli chcesz osiągnąć jeszcze lepsze efekty, możesz po zakończeniu piaskowania nałożyć na zęby specjalny preparat z fluorem. Pozwoli to dodatkowo wzmocnić szkliwo i skuteczniej chronić je przed bakteriami.
Ile trwa piaskowanie zębów?
Sam zabieg nie zajmuje zbyt wiele czasu, a pacjenci na fotelu u dentysty spędzają około 30 minut. W tym czasie dentysta wykorzystuje wysokie ciśnienie i rozpyla w jamie ustnej preparat czyszczący, jego strumień w odpowiednie miejsce. Następnie korzysta ze specjalnego ssaka, pozwalającego na usunięcie preparatu wraz z usuniętymi zabrudzeniami z jamy ustnej. Aby otoczyć zęby i dziąsła możliwie jak najlepszą opieką, warto taki zabieg wykonywać nawet 2 razy w roku. Ostateczną decyzję o podjęciu takiego zabiegu powinien jednak podjąć dentysta po wykonaniu kontrolnego badania.
Zabieg piaskowania i jego rodzaje
Zabieg piaskowania pojawia się w gabinetach dentystycznych w dwóch wariantach. To:
- piaskowanie naddziąsłowe – usuwanie osadu z tej części zęba, która znajduje się nad dziąsłem. W przypadku takiego zabiegu wykorzystywany jest piasek z twardszymi cząsteczkami, pozwalający na osiągniecie dobrych efektów;
- piaskowanie poddziąsłowe – zabieg skoncentrowany na oczyszczaniu z osadu okolic kieszeni zębowej. W jego przypadku niezbędne jest korzystanie z takiej zawiesiny, w której obecne są miękkie i delikatne cząsteczki czyszczące.
Piaskowanie zębów – wskazania i przeciwwskazania
Z piaskowania zębów warto skorzystać w chwili, gdy chcesz poprawić wygląd zębów oraz zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Zabieg taki pozwoli ci się rozprawić z drobnymi przebarwieniami oraz z miękkimi zanieczyszczeniami. Nie sprawdzi się jednak wtedy, gdy cierpisz z powodu trwałych przebarwień lub gdy chcesz się rozprawić z twardym kamieniem nazębnym. Wykonanie takiego zabiegu zalecane jest tym, którzy:
- palą papierosy;
- piją dużo kawy i herbaty;
- noszą aparat ortodontyczny;
- cierpią na wadę zgryzu znaną jako stłoczenie zębów, w przypadku której dokładne szczotkowanie jest utrudnione;
- planują w najbliższym czasie skorzystać z wybielania zębów.
Czy piaskowanie zębów jest dla wszystkich?
Nie każdy pacjent może poddać się takiej metodzie higienizacji jamy ustnej. Musisz zrezygnować z piaskowania zębów, jeśli:
- cierpisz z powodu przewlekłej choroby układu oddechowego;
- dokuczają ci stany zapalne dziąseł;
- cierpisz z powodu chwilowych owrzodzeń lub ranek w jamie ustnej.
Zalecenia po zabiegu – co robić, by możliwie jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem?
Choć sam zabieg piaskowania nie jest zagrożeniem dla zębów, musisz liczyć się z takimi dolegliwościami, jak podrażnienie dziąseł czy nadwrażliwość zębów. Z tego względu tuż po zabiegu musisz zrezygnować ze słodkich napojów oraz kwaśnych produktów. Bezpośrednio po zabiegu musisz się obejść bez papierosów. Jeśli dolegliwości z dziąsłami będą dla ciebie problemem, możesz korzystać z płukanek z chlorheksydyną. Aby możliwie jak najdłużej cieszyć się pozytywnymi efektami zabiegu, unikaj tych produktów, które mogą barwić zęby. Są to między innymi:
- kawa;
- herbata;
- czerwone wino;
- buraki;
- jagody.
Nie możesz też zapominać o codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Szczotkuj zęby po każdym posiłku, korzystaj z nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. Dzięki temu efekt piaskowania utrzyma się przez dłuższy czas.
Piaskowanie zębów – efekt przed i po
Czy warto postawić na taki zabieg stomatologiczny? Na jakie efekty możesz liczyć? Dzięki piaskowaniu pozbędziesz się przebarwień z powierzchni zębów, które mogą negatywnie wpłynąć na wygląd zębów. Stomatolog usunie też płytkę nazębną, która z czasem może się przemienić w poważniejszy problem zdrowotny i estetyczny.
Piaskowanie zębów – NFZ czy wizyta prywatna?
Wiesz już, na czym polega piaskowanie zębów, pora na informacje dotyczące ceny takiej usługi. Choć jest to procedura bardzo ważna dla każdego, kto chce utrzymać zęby w dobrym stanie, nie możesz liczyć na jej refundację. Możesz za to porównać oferty poszczególnych gabinetów i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Koszt usługi to około 100 złotych.
Piaskowanie zębów to usługa ciesząca się rosnącą popularnością. Profilaktyczny zabieg higienizacji zębów pomoże ci cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami, a przede wszystkim skuteczniej chronić je przed próchnicą i parodontozą.
Może Cię także zainteresować:
- Konturing zębów – przed i po. Na jakie efekty możesz liczyć?
- Biała dieta, czyli co jeść po zabiegu wybielania zębów? Jak ułożyć jadłospis?
- Licówki bez szlifowania – prosty sposób na poprawę wyglądu zębów. Kiedy możesz z nich skorzystać?
- Licówki na zęby – ceramiczne, porcelanowe, kompozytowe. Które wybrać?
- Licówki kompozytowe – wszystko, co musisz wiedzieć o tej metodzie uzupełniania zębów!
- Piłowanie zębów – kiedy jest konieczne? Czy boli? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
- Stripping zębów – co to za zabieg i kiedy się go wykonuje?