zęby trzonowe u dziecka

Zęby trzonowe u dziecka – kiedy zaczynają się wyrzynać te zęby mleczne?

Jakub Kaczmarek
Zęby trzonowe u dziecka – tzw. czwórki i piątki – pojawiają się zwykle po pierwszych urodzinach. Wyrzynaniu się mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe. Objawy ząbkowania trzonowców często są odczuwalne naprawdę mocno.

Już w 3. miesiącu życia dziecka może ono mieć swoje pierwsze zęby mleczne. Czas pojawienia się pierwszego zęba u niemowlęcia jest sprawą indywidualną. Jednak są pewne ramy czasowe, w których powinny się wyrzynać zęby mleczne. Kiedy powinny się pojawić zęby trzonowe u dziecka?

Rola zębów trzonowych u dziecka

Zęby trzonowe u dziecka to łącznie 8 zębów mlecznych. Do grupy trzonowców mlecznych zalicza się tzw. czwórki i piątki. Zupełnie inaczej jest w przypadku zębów stałych. W ich przypadku trzonowce to tzw. szóstki, siódemki i ewentualnie ósemki. Czwórki i piątki w uzębieniu stałym są w stomatologii zaliczane do zębów przedtrzonowych.

Pierwsze zęby trzonowe u dziecka – dolne i górne – są najsilniej zakorzenione spośród wszystkich innych. Mają po dwa lub trzy korzenie oraz dwa guzki znajdujące się po stronie żującej ząbków.

Zęby trzonowe – kiedy wychodzą u dziecka?

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby trzonowe mleczne? Kalendarz ząbkowania wskazuje, że najczęściej to okres pomiędzy 13. a 19. miesiącem życia maluszka. Wtedy wyrzynają się pierwsze trzonowce, tj. czwórki dolne. 

Kolejne zęby pojawiają się między 23. a 33. miesiącem życia, przy czym górne ząbki mleczne zazwyczaj wyrzynają się miesiąc lub dwa miesiące wcześniej niż pierwsze dolne zęby trzonowe. 

Zobacz też:
Pierwsze zęby u dziecka – co powinieneś wiedzieć o ząbkowaniu?

Kiedy wychodzą zęby stałe trzonowe? Te zaczną pojawiać się dopiero po 6. roku życia, w wieku szkolnym.

Zęby trzonowe mleczne i związane z nimi problemy stomatologiczne

Wyrzynanie się zębów mlecznych powoduje wiele objawów u dziecka. Dziąsła stają się rozpulchnione, czerwone i swędzące. Bólowi mogą towarzyszyć gorączka, biegunka, a także złe samopoczucie. 

Jeśli ból jest trudny do opanowania, warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Możesz masować dziąsła, dać dziecku gryzak albo lek przeciwbólowy.

Jak prawidłowo dbać o zęby trzonowe u dziecka?

Z uwagi na specyficzną budowę zębów trzonowych mlecznych trudno utrzymać je w należytej czystości. Każdy trzonowiec zasługuje na szczególną uwagę w trakcie higieny jamy ustnej. Warto szczotkować zęby z dzieckiem, by nauczyło się wykonywania prawidłowych ruchów. Pomóc mogą wizyta w gabinecie stomatologicznym i profesjonalny instruktaż mycia. 


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zęby oczne

Zęby oczne – kiedy zaczynają się wyrzynać?

Następny artykuł
żółte zęby u dziecka

Żółte zęby u dziecka – z czego wynikają przebarwienia zębów?

Podobne artykuły