żółte zęby u dziecka

Żółte zęby u dziecka – z czego wynikają przebarwienia zębów?

Jakub Kaczmarek
Zdrowe zęby mleczne powinny być śnieżnobiałe, bez plam i przebarwień. Jeśli zauważysz żółte zęby u dziecka, może to oznaczać próchnicę lub odkładanie się kamienia. Co jeszcze powoduje takie przebarwienia? Sprawdź!

Niedostateczna higiena jamy ustnej może sprawić, że zaczną odkładać się kamień nazębny oraz płytka bakteryjna. To właśnie one powodują żółte zęby u dziecka. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być tego przyczyny!

Czy żółte zęby u dziecka to normalny stan?

Żółte zęby u dziecka nie są normalne. Mleczaki powinny być białe. Kolor żółty czy nawet kremowy świadczy o tym, że szkliwo odbarwiło się, a powodów takiej sytuacji jest wiele. Sprawdź, co powoduje żółty osad na zębach dziecka i jak można odzyskać ich piękny biały kolor.

Przyczyny przebarwień mleczaków – dlaczego u dzieci występują żółte zęby?

Pierwsze mleczaki u niemowląt są białe – nawet bielsze od stałych zębów, które mają bardziej kremowy odcień. Kolor zębów zależy bezpośrednio od warstwy zębiny. W stałym uzębieniu jest ona grubsza.

Żółte przebarwienia szkliwa mogą wynikać po prostu z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Na zębach zaczynają odkładać się kamień i płytka nazębna, przez co stają się one żółte. Żółty osad na zębach u dziecka można usunąć dzięki szczotkowaniu, z użyciem odpowiedniej pasty do zębów z fluorem oraz szczoteczki – manualnej lub elektrycznej.

Czasami żółte mleczaki są wynikiem wprowadzonej diety. Picie niektórych napojów czy nawet spożywanie owoców w nadmiarze prowadzi do powstawania żółtych osadów na zębach u dziecka. Inną przyczyną przebarwienia może być antybiotykoterapia czy zażywanie niektórych lekarstw. Nienaturalny kolor mleczaków u dzieci powinien skłonić cię do wizyty u stomatologa.

Jak leczyć żółte zęby u dzieci?

W większości przypadków żółte przebarwienia zębów dziecka można usunąć dzięki odpowiedniej higienie. Nie należy jednak na własną rękę stosować past wybielających, jeśli chcesz usunąć żółty osad na zębach u dziecka.

Jeśli szczotkowanie zębów nie wystarcza, by usunąć żółty kolor, stomatolog może – przy użyciu pasty polerskiej i małej szczoteczki – usunąć przebarwienia mechanicznie. Dentysta może również sprawdzić, czy przyczyną żółtych zębów u dziecka nie jest rozwijająca się próchnica, którą trzeba leczyć, i to jak najszybciej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zęby trzonowe u dziecka

Zęby trzonowe u dziecka – kiedy zaczynają się wyrzynać te zęby mleczne?

Następny artykuł
mycie zębów niemowlaka

Jak wygląda prawidłowe mycie zębów niemowlaka? Na co zwrócić uwagę?

Podobne artykuły