przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach to głównie problem estetyczny. Jak powstają i w jaki sposób można się ich bezpiecznie pozbyć

Jakub Kaczmarek
Piękny uśmiech to marzenie wielu. Oprócz zdrowych i prostych zębów składa się na niego także ich kolor. Im bielszy, tym lepiej. Mogą w tym przeszkodzić przebarwienia na zębach, które sprawiają, że nawet zdrowe zęby tracą na urodzie.

Dlaczego właściwie tak nam zależy na białych zębach? To element naszego wizerunku, który wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani, a więc pomaga w życiu zawodowym i prywatnym. Wygląd uzębienia wpływa na nasze poczucie własnej wartości. Biały kolor zęby oznaczają luksus, kojarzone są z hollywoodzkimi gwiazdami, a więc z blichtrem i sławą. Przebarwienia na zębach sugerują, że nie dbamy o siebie i nasze uzębienie właściwie, chociaż w rzeczywistości wcale tak być nie musi. Warto zastanowić się jak usunąć już powstałe przebarwienia i raz na zawsze pozbyć się kompleksów.

Główne przyczyny powstawania przebarwień zębów

Przyczyny przebarwień mają różne podłoże. Pojawiają się na zewnętrznej warstwie płytki nazębnej i są powierzchowne lub wykwitają pod szkliwem i tych nie tak łatwo się pozbyć.

  • Mogą je powodować niektóre lekarstwa.
  • Pojawiają się w wyniku spożywania niektórych pokarmów, które barwią (kawa, herbata, napoje gazowane).
  • Są wynikiem palenia papierosów.
  • Spowodowane są brakiem lub nieprawidłową higieną jamy ustnej i zębów.
  • Odpowiedzialne za nie są zaburzenia lub uwarunkowania genetyczne.

Rodzaje przebarwień – ciemne, żółte, szare przebarwienia i białe plamki na zębach, jak rozróżnić, które mogą zwiastować kłopoty z uzębieniem i zdrowiem

Przebarwienia, które nas drażnią, a być może niepokoją najlepiej najpierw skonsultować z lekarzem dentystą. Po rodzaju przebarwień może on określić, jaka jest ich przyczyna, co umożliwi nam może usunięcie problemu w przyszłości. Pomoże też dobrać odpowiedni sposób ich wyczyszczenia. Trzeba mieć na uwadze, że niektóre plamy mogą zwiastować choroby tak w obrębie jamy ustnej, jak i całego ciała. Należy więc najpierw wykluczyć próchnicę, wyleczyć zęby, zanim zaczniemy zmieniać barwę zębów.

Szare przebarwienia

Mogą być konsekwencją wcześniejszego leczenia kanałowego lub dłuższego zażywania żelaza. Taką barwę po czasie widać także na zębach martwych lub naturalnie starzejący się, ponieważ szkliwo jest cieńsze i widoczna staje się zębina. Erozja szkliwa następuje także w wyniku kwaśnego odczynu w ustach po spożyciu niektórych pokarmów i przy niedostatecznej higienie.

Żółte nalot

Mogą wynikać z tworzącego się kamienia nazębnego, nagromadzonego osadu nazębnego, niedoborów pokarmowych witamin i minerałów, ale też rozwijających się w ciele różnych chorób najczęściej metabolicznych. Taka barwa jest często wynikiem przyjmowania leków (na alergię, przeciwtrądzikowych, antybiotyków), a także skutek używek.

Białe plamki na powierzchni zęba

Demineralizacja szkliwa to jedna z podstawowych przyczyn białych przebarwień. Szkliwo zębów stanowi barierę ochronną przed bakteriami, które inaczej dostaną się do jego wnętrza, niszcząc go. Kwaśne środowisko, niedostateczna higienizacja niedobór wapnia, oraz fluoru, lub jego nadmiar (fluoroza) powodują powstawanie przebarwień szkliwa.

Domowe sposoby usuwania plam z zębów

Najczęściej usuwanie przebarwień lub ich próbę wybielenia zaczynamy domowymi sposobami, czyli tym, co mamy dostępne pod ręką, to co stosowały już nasze babcie. Bardzo często te metody wybielania zębów okazują się być niewystarczające i nieskuteczne, zwłaszcza jeżeli plamy są pod szkliwem. Z domowymi sposobami trzeba uważać i nie przesadzić. Zamiast bielszych zębów możemy doprowadzić do podrażnienia dziąseł, uszkodzenia zębów i szkliwa.

Metody naturalne

Już nasze prababcie stosowały na zęby sodę oczyszczoną, wodę utlenioną, ocet jabłkowy i kwasy owocowe obecne w cytrynie, skórce pomarańczy, truskawkach czy bananach. Owocowa kuracja nie powinna nikomu zaszkodzić, ale czy będzie skuteczna na silne przebarwienia? Z powszechnie dostępną sodą i nadtlenkiem wodoru lepiej uważać, ponieważ mogą mocno podrażniać.

Metody chemiczne dostępne w drogeriach

Tu mamy całe mnóstwo produktów do czyszczenia, wybielania i higienizacji. Pasty do zębów wybielające, płyny do płukania, nakładki ze specjalnymi żelami, mogą nam pomóc w usunięciu przebarwień. Niestety także tylko tych zewnętrznych, lekkich i tylko nieznacznie mogą zmienić odcień zębów. Najprawdopodobniej najbardziej skuteczne, chociaż znacznie droższe będą jednak metody specjalistyczne stosowane tylko podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Metody wybielania i czyszczenia zębów u lekarza dentysty

Lekarze stomatolodzy mają do dyspozycji sporo zabiegów z zakresu wybielania i usuwania przebarwienia zębów. Przede wszystkim określają przyczyny powstania plam na zębach. Takie zabiegi obejmują także leczenie ubytków, ponieważ wybiela się zęby zdrowe. Lekarz stomatolog może wykonać różne zabiegi.

Licówki na zębach

Po zeszlifowaniu szkliwa zakłada się na ząb cienki płatek, który wyrównuje koloryt, likwiduje niedoskonałości, nadaje kształt zębowi. Jet to zabieg trwały, licówki można wymienić na nowe, ale nie można ich usunąć całkowicie ze względu na brak szkliwa pod nimi.

Scalling i piaskowanie zębów

Ciśnienie wody i ultradźwięki powodują pękanie i odrywanie się kamienia nazębnego i osadu powstałego z resztek jedzenia. Scalling należy powtarzać co pół roku. Oprócz usuwania przebarwień takie czyszczenie chroni zęby przed powstawaniem próchnicy i parodontozą. Uzupełnieniem tego zabiegu jest piaskowanie, czyli czyszczenie strumieniem wody i piasku dentystycznego pod ciśnieniem, który wypłukuje zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc. Na koniec poleruje się zęby, gdyż im bardziej porowate, tym więcej osadu się do nich przyczepia.

Wybielanie laserowe, nakładkowe, z użyciem lampy LED.

Zazwyczaj stomatolog dostosowuje metodę zmiany koloru do stanu zębów. Birze pod uwagę nadwrażliwość, ilość plomb i ich rozmieszczenia. Wybielanie nakładkowe odbywa się w domu pacjenta, ale pod nadzorem lekarza dentysty, pozostałe zabiegi wykonywane są w gabinecie dentystycznym. Ich efekt zawsze jest zadowalający dla pacjenta. Bielszy kolor zębów utrzymuje się około 2 lata i w dużej mierze zależy stylu życia i higieny jamy ustnej. Przez kilkanaście dni należy unikać mocno barwiących pokarmów, gdyż zęby po zabiegu są bardziej podatne na pochłanianie barwników.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak uchronić zęby przed zmianą barwy szkliwa

Co możemy zrobić, żeby nie dopuścić do powstania kolejnych przebarwień? Najlepiej zlikwidować przyczyny. Nawet jeżeli to niemożliwe wciąż możemy:

  • Zadbać o prawidłową suplementację.
  • Odpowiednio długo i regularnie szczotkować zęby.
  • Stosować płyny do płukania i czyścić przestrzenie międzyzębowe.
  • Regularnie odwiedzać stomatologa i usuwać osad i kamień nazębny.
  • Zwrócić uwagę na to, co jemy i pijemy, zadbać, żeby dieta dostarczała niezbędnych witamin i minerałów, unikać cukrów.
  • Po jedzeniu myć lub płukać jamę ustną.

Takie codzienne drobne nawyki mogą zmienić na lepsze nie tylko kolor naszych zębów.

Zdrowe zęby niekoniecznie zawsze muszą być białe, ale to właśnie o lśniącym uśmiechu marzy każdy z nas. Wiele możemy zdziałać samodzielnie codzienną higiena i dobrymi nawykami żywieniowymi. Żeby skutecznie usunąć przebarwienia zębów, które nas denerwują najlepiej skorzystać z wiedzy i umiejętności stomatologa.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Next Post
zęby palacza

Jaki jest wpływ palenia papierosów na stan uzębienia? Zęby palacza to konsekwencja długotrwałego nałogu

Related Posts