kształty zębów

Kształty zębów – funkcje, budowa i ich korekta

Anna Wiktor
Kształty zębów różnią się od siebie – siekacze nie mogłyby wyglądać tak samo jak trzonowce, ponieważ mają całkiem inną funkcję. Nie jesteś zadowolony z tego jak wygląda twoje uzębienie? Na szczęście stomatologia ma na to rozwiązania.

Wszystkie zęby składają się z korzenia, który utrzymuje je w zębodole i korony – górnej, widocznej części, która umożliwia gryzienie. Oddziela je od siebie niewielki fragment zwany szyjką zęba. Wbrew pozorom, zęby nie są jednolitą, twardą strukturą. Posiadają one złożoną budowę i zróżnicowany wygląd. Kształty zębów różnią się od siebie w zależności od tego, jaką pełnią funkcję i w którym miejscu na łuku zębowym się znajdują.

Uzębienie – podstawowe informacje

W jamie ustnej zdrowego, dorosłego człowieka znajduje się 28 zębów – lub 32, jeśli wyrosły też tzw. ósemki, czyli ostatnie zęby trzonowe. Składają się na nie: 8 siekaczy, 4 kły, 8 przedtrzonowców i 8 trzonowców (lub 12 z zębami mądrości). U dzieci jest ich nieco mniej. W niewykształconej w pełni czaszce mieści się 20 zębów mlecznych.

Rodzaje i kształty zębów

W celu zrozumienia dlaczego poszczególne zęby się od siebie różnią, należy poznać ich funkcje. Kształty zębów i ich rodzaje dzielą się na:

  • siekacze – to przednie zęby, które służą głównie do odgryzania fragmentów jedzenia. Znajduje się ich po cztery w szczęce i żuchwie. Są też niezwykle ważne dla zachowania estetyki twarzy, gdyż są najbardziej widoczne z całego uzębienia. Umożliwiają też prawidłową wymowę. Mają ostre zakończenie i charakterystyczny kształt, który można porównać do dłuta;
  • kły – wraz z siekaczami należą do grupy zębów przednich. Wpływają na kształt kącików ust i pomagają rozrywać pokarm. Są to ostro zakończone stożki;
  • zęby przedtrzonowe – zlokalizowane za kłami, po dwa z obu stron, w górnym i dolnym łuku. Pojawiają się one dopiero w stałym uzębieniu. Służą kształtowaniu twarzy i rozdrabnianiu jedzenia. Posiadają po dwa zaostrzone guzki, przez co czasem nazywane są zębami dwuguzkowymi. Są wyraźnie większe i szersze w porównaniu do smukłych kształtów zębów przednich;
  • zęby trzonowe – wraz z przedtrzonowcami tworzą grupę zębów bocznych. Ich głównym zadaniem jest przeżuwanie pokarmu, ale też nadanie rysom twarzy określonego kształtu. Na ich powierzchni żującej znajduje się wiele małych guzków, które nie są wyraźnie ostro zakończone, a raczej spłaszczone. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie są stworzone do cięcia, lecz miażdżenia.

Czy można zmienić swój kształt zębów?

Każdy zapewne wie, jak ważna jest codzienna higiena zębów i profilaktyka przeciwko ich chorobom. Jednak czasem mimo wszelkim staraniom dochodzi do uszkodzeń w jamie ustnej – niektórych nieodwracalnych. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi stomatologia i metody korekty kształtu zęba.

Popularną i mało inwazyjną techniką jest nałożenie na istniejące zęby licówek kompozytowych lub porcelanowych. Pierwszy z tych materiałów jest tańszy, lecz bardziej podatny na uszkodzenia i przebarwienia. Licówki montowane są na zewnętrznej powierzchni zęba. Ich kolor i kształt jest zawsze dobierany indywidualnie. Musi bowiem idealnie pasować do reszty uzębienia pacjenta. 

Do pozostałych sposobów korekty kształtu zębów należą:

  • konturing – zeszlifowanie zęba w celu osiągnięcia jego pożądanego kształtu, długości i wielkości. Tą techniką można usunąć raczej tylko niewielkie fragmenty szkliwa, aby nie uszkodzić struktury zęba. Na koniec zabiegu, dentysta jeszcze wygładza i poleruje ich powierzchnię, by zapewnić pacjentowi jak najbardziej estetyczny wygląd;
  • bonding – pozwala na ukrycie wszelkich nabytych lub wrodzonych nieuleczalnych wad. W tym celu na powierzchnię szkliwa nakładana jest cienka warstwa kompozytu. Jego kolor może być dokładnie dopasowany do naturalnych zębów. Materiał ten pozwala wyrównać ubytki i zakryć niedoskonałości. Na koniec zostaje utwardzony za pomocą specjalnej lampy i wypolerowany na gładko.

Bardzo ważne, by dbać o zdrowie swoich zębów. Tylko dzięki odpowiedniej higienie i profilaktyce zachowasz zdrowy, piękny uśmiech na lata. Nie zawsze jednak kształty zębów są idealne. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy stomatologa, który wyrówna ich powierzchnię i wypełni ubytki, byś mógł cieszyć się idealnym uzębieniem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
relaks po dentyście

Jak zrelaksować się po wizycie u dentysty?

Następny artykuł
zalecenia po skalingu

Zalecenia po skalingu – porady ekspertów

Podobne artykuły