zęby trzonowe

Zęby trzonowe i przedtrzonowe – jak skutecznie chronić je przed próchnicą?

Anna Wiktor
Zęby trzonowe mają swoją specyfikę, a utrzymanie ich w dobrym stanie wymaga konsekwencji i wytrwałości. Chcesz zadbać o zdrowie jamy ustnej? Ten poradnik stomatologiczny może ci pomóc.

W jamie ustnej dorosłego człowieka znajdują się 32 zęby (lub 28 zębów po usunięciu zębów mądrości). Pojawiają się one pomiędzy 7. a 13. rokiem życia, powoli zastępując zęby mleczne. O ile siekacze (jedynki i dwójki) oraz kły (trójki) dość łatwo utrzymasz w dobrym stanie, to zęby trzonowe mogą się już okazać większym wyzwaniem. Sprawdź, jak dbać o zęby!

Jak dbać o zęby mlecze

Zęby mleczne w okresie dzieciństwa ustępują zębom stałym, nie oznacza to jednak, że o takie uzębienie nie musisz zadbać. Co twoja pociecha musi wiedzieć na temat troski o zęby mleczne?

Ząbkowanie w pigułce

Okres, w którym dziecko zaczyna ząbkować, jest dla wielu rodziców czasem dość trudnym. Proces wyrzynania się zębów mlecznych może zacząć się około 6. miesiąca życia i zwykle trwa do 14. miesiąca. Gdy zaczną się pojawiać pierwsze zęby, musisz wybrać się z maluchem na wizytę u dentysty. Z procesem ząbkowania wiążą się dość charakterystyczne objawy. To:

 • opuchnięte dziąsło;
 • intensywne wydzielanie śliny;
 • niepokój i bezsenność;
 • gryzienie twardych przedmiotów.

Zęby mleczne i ich charakterystyka

Jak wyglądają pierwsze zęby dziecka? Są luźniejsze, niż zęby dorosłego, jest ich też znacznie mniej. Ważne są siekacze i kły oraz trójki i czwórki pełniące u maluchów rolę zębów trzonowych. Choć wiadomo, że zęby mleczne wkrótce wypadną, musisz o nie dbać. Dlaczego? Bo ich przedwczesna utrata lub choroby mogą mieć fatalny wpływ na stan zębów stałych.

Zobacz też:
Próchnica zębów – jak wygląda profilaktyka i leczenie? Poznaj etapy rozwoju próchnicy

Wyrzynanie się zębów stałych

Proces wymiany zębów mlecznych na stałe zaczyna się około 7. roku życia i trwa około 5 lat. Jako pierwsze wymieniane są jedynki i szóstki, potem dwójki, a następnie kły. Jako ostatnie wymieniane są trzonowce, odgrywające ważną rolę na każdym etapie ludzkiego życia.

Jak dbać o pierwsze zęby?

Aby pierwszy ząb trzonowy służył dziecku możliwie jak najdłużej, musisz nauczyć go dbania o jamę ustną. Dokładne szczotkowanie zębów i wizyty w gabinecie stomatologicznym to podstawa. Pilnuj też diety swojej pociechy. Pamiętaj, że dla zębów mlecznych słodycze i słodkie napoje są wielkim obciążeniem, a ograniczenie ich spożycia przełoży się korzystnie na ogólny stan zębów.

Jak dbać o zęby trzonowe?

Zarówno żuchwa, jak i szczęka, odgrywają ważną rolę w procesie trawienia pokarmów, zatem utrzymanie ich w dobrym stanie ma ogromne znaczenie dla każdego człowieka. Przedtrzonowce odpowiadają za wstępne rozdrobnienie pokarmu, z kolei zadaniem trzonowców jest jego zmiażdżenie. Brak choćby jednego zęba zakłóca ten proces, zaburza też układ sąsiednich trzonowców.

Zęby trzonowe u dorosłego człowieka. Jak o nie zadbać?

O ile dzieci mają w sumie 20 zębów, to u dorosłych normą jest od 28 do 32 zębów. Gdy rosną zęby stałe, między kłem a zębami trzonowymi pojawia się przedtrzonowiec, a z czasem również zęby mądrości. Zęby te wyróżnia szeroka korona i nierównomiernie rozłożone guzki. Ze względu na spory ścisk w jamie ustnej oraz na położenie zębów trzonowych, zapewnienie im skutecznej ochrony przed bakteriami i próchnicą staje się nieco trudniejszym zadaniem, niż w przypadku zębów mlecznych. Jak dbać o trzonowce i zęby przedtrzonowe? Co musisz robić, aby chronić je przed próchnicą? Przede wszystkim:

 • regularnie i dokładnie szczotkuj zęby;
 • korzystaj z płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych;
 • wypełniaj na bieżąco ubytki;
 • regularnie odwiedzaj stomatologa.
Zobacz też:
Fluoryzacja w szkole podstawowej – czy powinna być szkolnym obowiązkiem?

Trzecie zęby trzonowe – kiedy należy je usunąć?

Ostatnie zęby, nazywane często zębami mądrości, najczęściej wyrastają pomiędzy 16. a 23. rokiem życia. To czas, gdy w jamie ustnej miejsca jest już niewiele, zatem wyżynanie się ósemek może stać się przyczyną bólu i negatywnie wpłynąć na jakość twojego życia. Jeśli tak się dzieje, pomoże ci stomatologia. W jaki sposób? Zwykle dentysta decyduje się na inwazyjny zabieg, jakim jest ekstrakcja zęba. Jakie problemy najczęściej towarzyszą pojawieniu się zębów mądrości? Są to:

 • ból w stawie skroniowo-żuchwowym;
 • bóle głowy;
 • występowanie stłoczeń trzeciorzędowych.

Zarówno mleczak, jak i stały ząb trzonowy, wymagają troski i odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętaj, jak ważne jest zatroszczenie się o zęby dziecka i wpojenie mu zasad higieny jamy ustnej już na etapie, gdy posiada tylko zęby mleczne. Dobre nawyki z dzieciństwa sprawią, że w dorosłym życiu łatwiej będzie mu zadbać o zęby trzonowe – bardzo ważne ze względów zdrowotnych i estetycznych.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Wykałaczki do zębów – rodzaje i charakterystyka. Czy warto używać wykałaczek?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
gaz rozweselający

Czym jest gaz rozweselający i czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Następny artykuł
przetoka na dziąśle

Przetoka na dziąśle  – co warto wiedzieć o takiej infekcji bakteryjnej wewnątrz jamy ustnej?

Podobne artykuły