znieczulenie u dentysty

Znieczulenie u dentysty – rodzaje i przeciwwskazania. Wszystko o stosowaniu znieczulenia przy leczeniu zębów

Jakub Kaczmarek
Znieczulenie u dentysty pomoże ci przeżyć praktycznie każdą operację stomatologiczną bez bólu i stresu. Czym różni się od siebie znieczulenie powierzchniowe, nasiękowe i ogólne? Czy stosowanie ich może być w jakimkolwiek stopniu niebezpieczne?

Wizyta u dentysty niejednej osobie kojarzy się z męką i bólem. Jednak wcale nie musi tak być! Nowoczesna technologia i postęp w medycynie stomatologicznej pozwalają zniwelować znaczną część dyskomfortu niegdyś towarzyszącego zabiegom przeprowadzanym wewnątrz jamy ustnej. Jeżeli masz obawy przed stosowaniem tych rozwiązań lub nie masz pewności co do ich skuteczności – dobrze trafiłeś. Czytaj dalej i sprawdź, ile trwa znieczulenie u dentysty, jakie są jego rodzaje i potencjalne skutki uboczne.

Leczenie zębów bez bólu

Stosowanie znieczulenia u dentysty przyczynia się do większego komfortu nie tylko dla pacjenta, ale też stomatologa. Jego użycie przyczynia się do zmniejszenia ilości śliny w jamie ustnej, co w znacznym stopniu ułatwia pracę. Jest to niezbędny wybór w przypadku poważniejszych zabiegów, takich jak leczenie kanałowe. W niektórych przypadkach, decyzja o podaniu znieczulenia pozostawiona jest pacjentowi.

Rodzaje znieczulenia

Istnieje kilka różnych metod znieczulających stosowanych powszechnie w stomatologii. Niezależnie od rodzaju, ich sposób działania jest podobny – polega na chwilowym blokowaniu kanału sodowego, który odpowiada za przekaz informacji o bólu do mózgu. Po zaprzestaniu działania znieczulenia, funkcje włókna nerwowego wracają do normy.

Do najczęściej stosowanych rodzajów miejscowego znieczulenia u dentysty należą:

  • nasiękowe (infiltracyjne);
  • przewodowe;
  • powierzchniowe;

Ich sposób działania i charakterystyka są dokładniej omówione poniżej.

Znieczulenie przewodowe

Jest to rodzaj znieczulenia miejscowego, który polega na zastosowaniu leku uśmierzającego ból przy pniu nerwów. Blokuje to nie tylko sam dyskomfort, ale też ciepło, zimno, a nawet zwykły dotyk. Ilość podawanego leku uzależniona jest od masy ciała pacjenta, a także typu zabiegu. Najczęściej przewodowe znieczulenie u dentysty używa się podczas ekstrakcji dolnych zębów bocznych.

Znieczulenie nasiękowe – najpopularniejsze znieczulenie miejscowe

Jest to najczęściej stosowany rodzaj znieczulenia u dentysty. Podczas zabiegu przeprowadzanego z jego użyciem, pacjent pozostaje w pełni świadomy, lecz nie odczuwa bólu w operowanym miejscu. Polega to na wstrzyknięciu środka uśmierzającego ból pod błonę śluzową jamy ustnej. Należy zrobić to blisko korzenia zęba, który ma być poddawany leczeniu. W ten sposób nerwy obecne w tym miejscu w zębinie zostają zablokowane, uniemożliwiając odczuwanie bólu.

Można z powodzeniem stosować zastrzyki nasiękowe zarówno w stomatologii zachowawczej, jak i w poważniejszych zabiegach chirurgicznych. Nie zawsze istnieje konieczność jego podania. Jednak nawet w przypadku braku takich zaleceń, stomatolog może zaproponować wykonanie zastrzyku, szczególnie jeśli pacjent odczuwa silny lęk związany z leczeniem.

Znieczulenie powierzchniowe

Powierzchniowe znieczulenie u dentysty to świetna alternatywa dla osób, które chcą skorzystać z możliwości bezbolesnego zabiegu, lecz boją się ukłucia igły w dziąsło. W tym przypadku, stomatolog rozprowadza w jamie ustnej pacjenta specjalny żel, maść lub aerozol. Można też zastosować ten lek przed podaniem znieczulenia przewodowego lub nasiękowego – wówczas dyskomfort zostaje całkowicie zminimalizowany. Jest to rodzaj znieczulenia często stosowany wśród dzieci, także przy ekstrakcji zębów mlecznych.

Znieczulenie komputerowe

Jest to kolejna, nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego zastrzyku. Pozwala na bardzo precyzyjne określenie ilości podawanego środka znieczulającego. Podawanie znieczulenia odbywa się przy pomocy specjalnej końcówki znieczulającej z igłą. Lek aplikowany jest pod mniejszym ciśnieniem, co redukuje nieprzyjemne odczucia. Samo wkłucie nie boli, ponieważ wcześniej aplikuje się kilka kropel środka na śluzówkę. Komputerowe znieczulenie u dentysty to bardzo innowacyjna metoda, która pozwala uniknąć odrętwienia mięśni twarzy.

Znieczulenie ogólne

Narkoza u dentysty to ostateczny wybór, który używa się przede wszystkim u pacjentów z poważną dentofobią. Znieczulenie ogólne jest przydatne także dla osób, u których podanie standardowych metod jest niemożliwe – np. dla niepełnosprawnych. Polega to na wprowadzeniu do organizmu substancji zwanych anestetykami, które powodują całkowite zniesienie świadomości. Takie znieczulenie u dentysty podaje się w poważnych przypadkach oraz przy skomplikowanych zabiegach.

Gaz rozweselający jako forma znieczulenia u stomatologa

Co prawda nie jest to metoda zakłócająca czucia bólu w takim stopniu jak powyższe rodzaje znieczuleń, lecz wpływa na samopoczucie pacjenta podczas wizyty. Gaz rozweselający podawany jest przed zabiegami w celu redukcji stresu i lęku. Pozwala się rozluźnić, dzięki czemu cała procedura leczenia staje się bardziej znośna. Jest to mieszanka tlenu i podtlenku azotu, która wykazuje też działanie przeciwbólowe i lekko nasenne. Po wdychaniu gazu można odczuwać zaburzenia percepcji, lekkie oszołomienie lub halucynacje. Jest to jednak bezpieczny środek, podawany także kobietom podczas porodu.

Ile trwa znieczulenie u dentysty?

Czas trwania znieczulenia zależy od zastosowanego przez dentystę rodzaju, ale też od organizmu pacjenta. Każdy jest inny i może różnie reagować na te same dawki. Niekiedy może wystąpić konieczność podania dodatkowej dawki znieczulenia u dentysty, jeżeli lekarz uzna to za konieczne.

Przeważnie, czas działania preparatów waha się pomiędzy kilkunastoma minutami (dla znieczulenia powierzchniowego), a 2 (dla nasiękowego) czy nawet 4 godzinami (przewodowe). Najdłużej utrzymują się efekty narkozy – nawet około 6 godzin, co umożliwia przeprowadzanie nawet bardzo długich i skomplikowanych operacji stomatologicznych.

Przeciwwskazania do znieczulenia

Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania znieczulenia u dentysty jest uczulenie na którykolwiek składnik leków. Koniecznie poinformuj stomatologa o swoich wszystkich alergiach i nadwrażliwościach. W przeciwnym razie, może dojść do różnych poważnych komplikacji podczas zabiegu, których zdecydowanie lepiej unikać. Twój lekarz powinien też wiedzieć o aktualnie przyjmowanych przez ciebie lekarstwach i trwających schorzeniach.

Należy zachować szczególną ostrożność w trakcie trwania ciąży. W takim przypadku dentysta dobierze taki rodzaj znieczulenia, który będzie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. W niektórych przypadkach konieczne jest całkowite zrezygnowanie z środków przeciwbólowych. Koniecznie poinformuj swojego lekarza, jeżeli po podaniu znieczulenia od dentysty pojawiają się u ciebie zawroty głowy, mdłości lub uczucie kołatania w sercu.

Potencjalne skutki uboczne i powikłania po znieczuleniu dentystycznym

Przeważnie znieczulenie u dentysty jest całkowicie bezpieczne. Mimo wszystko, wiąże się to z ingerencją w organizm, a więc potencjalnymi powikłaniami. Do okazjonalnie spotykanych skutków ubocznych należą:

  • krwiaki w miejscu ukłucia;
  • wystąpienie reakcji alergicznej na podany środek;
  • uszkodzenie lub podrażnienie nerwu czuciowego;
  • porażenie nerwów ruchowych.

W większości przypadków, zastosowanie znieczulenia u dentysty jest całkowicie bezpieczne, a wręcz zalecane. Nie bój się poprosić o podanie leku blokującego odczuwanie dolegliwości bólowych, nawet wówczas, gdy lekarz tego nie proponuje. Pomoże ci to uniknąć nie tylko dyskomfortu, ale też zredukować stres i lęk związany z wizytą u dentysty. Jest to ważne, ponieważ regularne badania profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym pomagają zapobiec poważnym chorobom jamy ustnej i nie należy ich unikać ani odkładać na potem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna – co to jest i jakie zabiegi oferuje?

Następny artykuł
choroby zębów

Choroby zębów, przyzębia i jamy ustnej – najpowszechniejsze schorzenia i jak je leczyć

Podobne artykuły