most protetyczny

Most protetyczny – czy to dobry sposób na uzupełnienie brakujących zębów?

Anna Wiktor
Rozwój stomatologii sprawił, że dziś ekstrakcja zęba nie jest aż tak dużym problemem jak w przeszłości. Pacjenci mają do dyspozycji kilka różnych metod uzupełnienia ubytków, w tym most protetyczny, który pozwala na szybkie i trwałe odbudowanie pełnego uśmiechu.

Most protetyczny to dziś jeden z najpopularniejszych rodzajów uzupełnień protetycznych. Jak wygląda most na zębach? To konstrukcja, która pozwala uzupełnić ubytek nawet kilkunastu zębów. Filarami są zdrowe zęby, które zostają odpowiednio oszlifowane – tak przygotowane „podpory” będą jednocześnie punktem zamocowania protezy. Czy wykonanie mostu protetycznego to dobra alternatywa dla implantu zębowego? Na to pytanie odpowiadamy w artykule!

Jak działa most protetyczny? Czy to proteza dla każdego?

Jeśli utraciłeś zęba, stomatolog z pewnością powie ci o tym, jakie może nieść to konsekwencje dla zdrowia twoich pozostałych zębów. Niestety, lista problemów jest całkiem długa, a estetyka wcale nie będzie na niej najważniejsza. Nie łudź się, że problem cię nie dotyczy, bo straciłeś niewidoczny ząb – cała szczęka to jeden wielki mechanizm i brak jakiegokolwiek zęba w perspektywie czasu oznacza poważne problemy ze zgryzem!

Most protetyczny to rozwiązanie stosowane wtedy, gdy utracone zęby nie były skrajne. Nie jest to rozwiązanie, które nadaje się do uzupełnienia brakującej „ósemki” czy „siódemki” wraz z „ósemką”. Należy przyjąć, że most zębowy to odpowiedni wybór tylko wtedy, gdy dwa zdrowe zęby po oszlifowaniu mogą stać się filarami. Jednym z możliwych rozwiązań jest też most na implancie.

Ile zębów może uzupełnić most protetyczny?

Najpopularniejsze są mosty protetyczne 3-punktowe. W takim rodzaju mostu protetycznego 2 punkty to filary (skrajne zęby), które działają niemal dokładnie tak jak korona protetyczna, czyli mają formę „nakładek” na uprzednio oszlifowane i przygotowane do zabiegu zdrowe zęby. 3. punkt, środkowy, uzupełnia braki w uzębieniu. Jego punktami oparcia będą dwa sąsiednie punkty, sam sztuczny ząb nie jest bezpośrednio łączony z żuchwą (jak w przypadku implantu zębowego).

Mosty protetyczne są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem dentystycznym – mogą uzupełnić jeden lub kilka zębów. Często wykonywane są mosty protetyczne 4-punktowe (dla uzupełnienia 2 brakujących sąsiednich zębów), a nawet mosty protetyczne 6-punktowe (jeśli konieczne jest wstawienie aż 4 sztucznych zębów obok siebie). W każdym przypadku konieczne jest ich osadzenie na zębach własnych pacjenta i szlifowanie, które pozwoli na stabilne użytkowanie mostu.

Dbanie o most protetyczny

Po przeprowadzonym zabiegu oczywiście niezbędna jest standardowa higiena jamy ustnej – to ważne nie tylko dlatego, żeby zapobiegać pojawieniu się próchnicy na naturalnych zębach. O mosty protetyczne należy dbać w sposób szczególny.

Przede wszystkim zrezygnuj z klasycznej pasty do zębów, która w składzie może zabierać substancje ścierające. Długotrwałe stosowanie takich substancji na moście pełnoceramicznym może prowadzić do jego nieodwracalnego uszkodzenia!

Wybierz też szczoteczkę soniczną i staraj się szczotkować zęby ruchami wymiatającymi. Takie połączenie da ci pewność, że usuniesz gromadzące się w zakamarkach bakterie i resztki jedzenia.

Rodzaje mostów protetycznych

Specjalista, który zakłada most, przedstawi ci różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami mostów protetycznych. Poza trwałością, różnią się między sobą oczywiście także ceną. Obecnie do wyboru masz:

  • most ceramiczny – na podbudowie metalowej lub z tlenku cyrkonu w przypadku najnowszych rozwiązań;
  • most pełnoceramiczny – najdroższy, ale i najtrwalszy;
  • most kompozytowy/akrylowy – najtańsze i stosowany raczej wyłącznie w formie mostu tymczasowego;
  • most adhezyjny – najszybsza, tymczasowa metoda.

Mosty protetyczne to świetne rozwiązanie, które zastępuje klasyczne drogie implanty zębowe (których zamocowanie w żuchwie także nie jest możliwe w każdym przypadku). Jeśli chcesz uzupełnić kilka sąsiadujących ubytków i tym samym odzyskać estetyczny uśmiech, most protetyczny będzie zarówno szybkim, jak i ekonomicznym rozwiązaniem. Z pewnością przekona cię do tego porównanie efektów przed i po założeniu mostu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
korony porcelanowe

Korony porcelanowe – jak wygląda ich założenie? Ile kosztują? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Następny artykuł
most adhezyjny

Most adhezyjny – tymczasowe i nieinwazyjne protetyczne uzupełnienie twojego uśmiechu

Podobne artykuły