korony cyrkonowe

Korony cyrkonowe – czym się charakteryzują? Kiedy poddać się protetycznemu zabiegowi odbudowy zęba?

Anna Wiktor
Korona zęba ma za zadanie odbudować zniszczony naturalny ząb. Może być mocowana na jego spiłowanym fragmencie lub na implancie. Bardzo popularne są korony cyrkonowe. Sprawdź, jak możesz uratować uzębienie!

Korony i mosty cyrkonowe wykonuje się z tlenku cyrkonu, który ma cechy metalu i porcelany. Ten rodzaj uzupełnienia jest ceniony z wielu względów. Przede wszystkim cechuje go wytrzymałość i trwałość, a także to, że do złudzenia przypomina prawdziwy ząb. Takie korony protetyczne można stosować zarówno w odcinku przednim, jak i bocznym. Co ważne, są one biozgodne, a więc nie powodują uczuleń. Korona taka zaliczana jest do twardych i może przyczyniać się do nadmiernego ścierania zębów przeciwstawnych. Przeczytaj i dowiedz się więcej o koronach cyrkonowych.

Jak wygląda protetyczna odbudowa zęba z użyciem implantu?

Pierwszym krokiem jest badanie stanu zębów oraz jamy ustnej i wykonanie zdjęcia RTG. Jeśli to konieczne, najpierw leczona jest próchnica. Jeśli koronka zakładana jest na istniejący ząb, konieczne jest jego szlifowanie. Następnie wykonywany jest wycisk i zakładana tzw. korona tymczasowa. Ostatnim etapem jest zakładanie korony właściwej – jej prawidłowe i precyzyjne mocowanie (cementowanie) oraz poinstruowanie pacjenta o sposobach utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, zarówno zębów, jak i dziąseł. Lekarz stomatolog może również założyć uzupełnienie protetyczne na implant wkręcony wcześniej w kość.

Rodzaje koron

Korona ceramiczna gwarantuje naturalny efekt i nie powoduje reakcji alergicznych. Ważny jest też aspekt estetyczny – proteza wygląda jak własny ząb, jest precyzyjnie dopasowana kolorem szkliwa. Jej założenie nie jest skomplikowane i przeprowadza się je w każdym miejscu zajmującym się stomatologią i protetyką.

Innym rodzajem jest korona na podbudowie metalowej. Może ona powodować alergie z uwagi na użyty materiał. Co więcej, korona metalowa mniej przypomina naturalne zęby. Istnieją także korony pełnoceramiczne czy kompozytowe.

Jak przygotowuje się koronę z cyrkonu?

Do nowoczesnych technik wykonania korony z cyrkonu należy CAD/CAM, czyli komputerowo wspomagane projektowanie i wytwarzanie. Kamera doustna skanuje zęby i przekazuje obraz do komputera, gdzie powstaje projekt. Frezarka wycina koronę cyrkonową z ceramicznych bloczków. Ostatnim etapem jest wykończenie – piaskowanie i korygowanie kształtu.

Korony cyrkonowe – na ile lat? Trwałość

Założenie korony protetycznej to inwestycja w zdrowie, dobre samopoczucie i piękny wygląd. Warto poświęcić na to czas, ponieważ koronka porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu może wytrzymać naprawdę długo – 10, a nawet 20 lat. Aby tak się stało, konieczne są:

  • prawidłowa pielęgnacja;
  • utrzymanie higieny jamy ustnej na odpowiednim poziomie;
  • regularne wizyty kontrolne u stomatologa.

Jeśli myślisz o założeniu korony zębowej, udaj się na konsultację do centrum stomatologii. Pierwszym krokiem jest badanie stanu uzębienia i ustalenie możliwych sposobów odbudowy braków. Jeżeli zdecydujesz się na koronę, będziesz zadowolony z uzyskanych efektów.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
korony pełnoceramiczne

Korony pełnoceramiczne w protetyce zębowej. Ile kosztują, jak wyglądają ceramiczne protezy zębów i zabiegi stomatologiczne?

Następny artykuł
korony porcelanowe

Korony porcelanowe – jak wygląda ich założenie? Ile kosztują? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Podobne artykuły