Leczenie u ortodonty bardzo często oznacza zaznajomienie się z wyciągami ortodontycznymi. Zwykle są to małe gumeczki, czyli wyciągi ortodontyczne wewnątrzustne, które zakłada się na haczyki zamków. Są źródłem siły oddziałującej na zęby, co pozwala na wprowadzenie ich do łuku zębowego lub przesunięcie żuchwy czy szczęki. Bardzo często ten etap leczenia jest najbardziej nieprzyjemny i bolesny dla pacjentów ortodontycznych. Dowiedz się o nim więcej.
Jakie są rodzaje wyciągów ortodontycznych?
Stosuje się przede wszystkim dwa główne rodzaje wyciągów ortodontycznych, które są dobierane w zależności od stopnia zaawansowania nieprawidłowości zgryzu i potrzeb pacjenta. Są to:
- wewnątrzustne wyciągi ortodontyczne – małe gumeczki wykonane z lateksu, które umieszcza się wewnątrz ust między górnym a dolnym łukiem zębowym. To najczęściej stosowane elastyczne wyciągi ortodontyczne;
- zewnątrzustne wyciągi ortodontyczne – tutaj możemy wyróżnić m.in. maskę twarzową Delaire’a, stosowaną u pacjentów, u których szczęka jest przesunięta w stosunku do części twarzowej czaszki (z przodozgryzem) oraz headgear, który jest wykorzystywany do cofania szczęki. Znajduje więc zastosowanie w leczeniu tyłozgryzów, a także przy stabilizacji zębów trzonowych.
Czy noszenie wyciągów jest bolesne?
Ból zębów i szczęk związany z noszeniem wyciągów ortodontycznych jest bardzo indywidualną kwestią. Zwykle uciążliwe dolegliwości pojawiają się jedynie w ciągu pierwszych kilku dni użytkowania i później zanikają. Warto też podkreślić, że nawet gdy ból jest silny, wyciągi trzeba nosić zgodnie z zaleceniami stomatologa. Nie należy ściągać ich wedle własnego uznania.
Jak często wymieniać i nosić wyciągi do aparatu ortodontycznego?
O noszeniu wyciągów zawsze decyduje lekarz. Musisz wiedzieć, że tego rodzaju ruchome elementy trzeba zmieniać co kilka godzin na nowe, ponieważ szybko tracą elastyczność i przestają być użyteczne. Zdaniem większości lekarzy wyciągi elastyczne ortodontyczne należy zmieniać nie rzadziej niż co 12 godzin (najlepiej 3–4 razy dziennie). Gdy natomiast zależy pacjentowi na szybkich efektach, to warto je zmieniać nawet co 3–4 godziny. Wyciągi należy nosić przez całą dobę (nawet podczas jedzenia, wszelkich aktywności i snu).
Wyciągi ortodontyczne – jak zakładać?
Do zamocowania służą haczyki zamontowane na zamkach stałego aparatu ortodontycznego. Gumeczki zwykle umieszcza się między górnym a dolnym aparatem ortodontycznym. Takie położenie gumek zwykle utrudnia codzienne czynności, a zwłaszcza jedzenie. Jeśli jednak lekarz zalecił ich noszenie, to koniecznie trzeba się do tego stosować. Ortodonta ma obowiązek pokazać każdemu pacjentowi, jak zakładać takie gumki i w jaki sposób z nich korzystać.
Wyciągi ortodontyczne – efekty
Stosowanie wyciągów ortodontycznych zgodnie z zaleceniami ortodonty sprawia, że można prawidłowo dopasować górny i dolny łuk zębowy. Jest to szczególnie ważny etap leczenia ortodontycznego. Gdzie można znaleźć takie elementy?
Gdzie można kupić elastyczne gumki?
Wyciągi ortodontyczne bez problemu zdobędziesz w gabinecie ortodontycznym, do którego uczęszczasz na wizyty kontrolne. Obecnie coraz częściej są także obecne w asortymencie sklepów medycznych, które oferują produkty stomatologiczne.
Jak dbać o jamę ustną, nosząc gumki ortodontyczne?
Jeśli nosisz stały aparat ortodontyczny i wyciągi, musisz wyposażyć się w odpowiednie akcesoria.
- Każdego dnia powinieneś szczotkować zęby przy użyciu pasty.
- Ważne jest też to, abyś korzystał ze szczoteczki o małej główce, która pozwoli na łatwe manewrowanie w jamie ustnej.
- Uzupełnieniem twojej pielęgnacji powinno być stosowanie antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej.
- Nie zapominaj także o regularnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.
Dowiedziałeś się już, czym są i czemu służą wyciągi ortodontyczne. Jeśli jesteś w trakcie terapii ortodontycznej i zastanawiasz się, czy będziesz musiał nosić elementy służące dopasowaniu górnych i dolnych zębów, to wiedz, że zawsze decyduje o tym ortodonta. Pamiętaj również, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to należy je nosić zgodnie z zaleceniami lekarza.
Może Cię także zainteresować:
- Gumki do aparatu ortodontycznego – czym one są i jak często trzeba je zmieniać? Jaki wybrać kolor ligatur w aparacie?
- Gumki separacyjne – jak zakładać i po co nosić? Z czym wiąże się noszenie aparatu na zęby?
- Aparat metalowy na zęby – komu jest polecany? Jak działa stały aparat ortodontyczny metalowy?
- Aparat samoligaturujący – czym jest i jak leczy wady zgryzu? Kto może nosić aparat ortodontyczny samoligaturujący?
- Aparat ruchomy – komu jest polecany ten typ aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma ruchomy aparat ortodontyczny?
- Aparat Hyrax – jak działa i czy jest bolesny?
- Sztuczny aparat na zęby – czy to ryzyko dla najmłodszych? Czy taki aparat ortodontyczny jest bezpieczny?