most adhezyjny

Most adhezyjny – tymczasowe i nieinwazyjne protetyczne uzupełnienie twojego uśmiechu

Anna Wiktor
Utrata zęba może spotkać każdego z nas. Uszkodzenie mechaniczne, złamanie po leczeniu kanałowym czy ekstrakcja w wyniku zmian chorobowych – powody są bardzo różne. Jeśli chcesz szybko uzupełnić nieestetyczny i groźny dla zgryzu ubytek, sprawdź, czy most adhezyjny to rozwiązanie dla ciebie.

Utrata nawet jednego zęba to problem bardziej poważny niż może się wydawać. Taki ubytek wpływa druzgocąco na twój zgryz – zęby pozbawione sąsiedztwa zaczynają się przechylać, chwiać i przesuwać, co długofalowo skutkuje wieloma poważnymi problemami, w tym tworzeniem się szczelin międzyzębowych. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do zaniku kości czy groźnych stanów zapalnych dziąseł! Jeśli stan twojego zdrowia lub portfela nie pozwala na natychmiastowe uzupełnienie ubytku za pomocą implantu, zdecyduj się na most adhezyjny. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego rozwiązania.

Most kompozytowy – czym różni się od korony zębowej i implantu?

Brakujący ząb może zostać zastąpiony na kilka sposobów, jednak nie zawsze jest to możliwe tuż po ekstrakcji. Wykonanie mostu adhezyjnego jest najszybszą możliwą i jednocześnie zupełnie nieinwazyjną metodą tymczasowego uzupełnienia ubytku. Jakie są różnice między implantem, koroną zębową a mostem adhezyjnym?

  • implant – najbardziej inwazyjna, ale i najtrwalsza metoda, niestety wymaga długich przygotowań i odpowiedniego stanu zdrowia pacjenta (możliwe jest też założenie mostu na implancie);
  • korona zębowa – ząb nie może zostać usunięty w całości, a istniejący fragment nie może być osłabiony na przykład przez próchnicę, konieczne jest również wystawanie co najmniej 2–3 mm ponad poziom dziąseł;
  • most protetyczny – niezbędna jest duża ingerencja w dwa zęby sąsiadujące z ubytkiem;
  • most adhezyjny – to uzupełnienie protetyczne, które jest przyklejane do sąsiadujących zdrowych zębów za pomocą specjalnej żywicy kompozytowej i skrzydełek lub retainerów. Konieczna jest wcześniejsza konsultacja ze stomatologiem, który oceni, czy istnieją przeciwwskazania dla przeprowadzenia tego zabiegu.

Jakie są zalety mostu adhezyjnego?

Założenie mostu adhezyjnego właściwie nie wymaga żadnej ingerencji w jamie ustnej pacjenta – tymczasowy ząb utrzymuje się na stałych sąsiednich zębach pacjenta. To pozwala na szybkie uzupełnienie braku bez konieczności przeprowadzenia szlifowania. Jest to też rozwiązanie tanie i dostępne niemal od ręki. To bardzo praktyczne, gdy brak pojedynczego zęba pokrzyżował ci na przykład plany urlopowe, a większe braki w uzębieniu chcesz trwale uzupełnić w późniejszym terminie.

Takie rozwiązanie uniemożliwi też powstanie wad zgryzu, które mogłyby wiązać się z ubytkiem.

Czy most adhezyjny ma wady?

Niestety – szybkość założenia i niska cena mostu adhezyjnego odbijają się przede wszystkim na komforcie jego użytkowania. Trwałość również jest niska, dlatego w trakcie użytkowania tego rozwiązania powinieneś unikać spożywania twardych pokarmów. Ten rodzaj wypełnienia protetycznego opiera się wyłącznie na sąsiadujących zębach filarowych. Trwałość zależy od trwałości kleju użytego do połączenia implantu z filarami. Jest to rozwiązanie na najwyżej kilka miesięcy, do czasu, gdy możliwe będzie wykonanie mostu porcelanowego lub innego stabilnego uzupełnienia. Lekarz w gabinecie stomatologicznym z pewnością cię o tym poinformuje.

Most adhezyjny – cena

Ceny mostów adhezyjnych są zróżnicowane. W mniejszych miastach koszt takiego rozwiązania to około 500–700 zł, w dużych nawet 1000–1500 zł. Wiele zależy też od tego, jakie materiały zostaną użyte do produkcji i przymocowania twojego mostu adhezyjnego.

Jeśli brak zęba z jakiegoś powodu nie może zostać uzupełniony od razu po ekstrakcji – może to wynikać zarówno z problemów finansowych, jak i zdrowotnych, szczególnie jeśli zdecydowałeś się na implant, który wymaga spełnienia wielu istotnych warunków przed implantacją – most adhezyjny będzie najlepszym rozwiązaniem. To niedroga i tymczasowa proteza, która przywróci ci komfort użytkowania uzębienia i przede wszystkim zadba o estetykę twojego uzębienia!

To tanie i szybkie uzupełnienie ubytku, ale tymczasowe. Nie zapominaj o tym!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
most protetyczny

Most protetyczny – czy to dobry sposób na uzupełnienie brakujących zębów?

Następny artykuł
most porcelanowy

Most porcelanowy – czym wyróżnia się ten zębowy most protetyczny?

Podobne artykuły