szczoteczka soniczna czy elektryczna

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – co wybrać do mycia zębów? Czym się różnią te modele?

Anna Wiktor
Szczoteczka soniczna czy elektryczna – co będzie dobrym wyborem dla osoby, która szuka sprawdzonego sprzętu do higieny jamy ustnej? Co wybrać, aby szczotkowanie zębów było skuteczne w każdym przypadku? Sprawdź!

Czasy korzystania ze szczoteczek manualnych powoli się kończą. Coraz więcej osób decyduje się na zakup szczoteczki z napędem akumulatorowym. Co będzie lepsze – szczoteczka soniczna czy elektryczna? Aby podjąć ostateczną decyzję, trzeba najpierw dobrze poznać wszystkie wady i zalety obu rozwiązań. O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Szczoteczka elektryczna – co to jest i jak działa?

Mianem szczoteczki elektrycznej określa się, wbrew pozorom, każdy model, który jest napędzany akumulatorowo. Oznacza to, że pytanie o to, czy szczoteczka soniczna, czy elektryczna będzie odpowiednia, nie jest postawione prawidłowo. Jest to jednak skrót myślowy. Za szczoteczki elektryczne uznaje się:

  • rotacyjne;
  • soniczne;
  • ultradźwiękowe.

Bardzo często to właśnie szczoteczka rotacyjna do czyszczenia zębów określana jest mianem elektrycznej. To uproszczenie, na potrzeby artykułu, przyjmiemy i my.

Jak działa szczoteczka elektryczna?

W tym przypadku zasada działania jest bardzo prosta. Ruchoma główka szczoteczki elektrycznej składa się z włosia, podobnie jak ta w modelach manualnych. Różnica polega na automatyzacji ruchu, który wykonuje. Jest to ruch rotacyjny, którym końcówka wymiata resztki jedzenia z powierzchni zębów. Przy okazji zautomatyzowany ruch wymiatający może też zapewniać masaż dziąseł, jeśli pozwala na to kształt główki.

Bez względu na to, czy wybierzesz szczoteczkę soniczną, czy elektryczną, musisz umieć się nią posługiwać. W przypadku modelu rotacyjnego zasada jest prosta. Najpierw należy nałożyć pastę do zębów na włosie, następnie lekko je zwilżyć, a potem przyłożyć do zęba i włączyć szczoteczkę. Najlepiej, jeśli przykładasz główkę na 3 sekundy do każdego zęba z każdej strony, czyli z przodu, od strony tyłu i w miejscu styku z pożywieniem. Oznacza to około 9 sekund na jednego zęba. W ten sposób każda szczoteczka może zapewnić usuwanie bakterii i resztek pokarmowych.

Szczoteczka soniczna – jak działa?

Mianem szczoteczki sonicznej określa się szczoteczkę elektryczną, której technologia opiera się nie tylko na wykonywanym ruchu czyszczącym, ale również emisji fal dźwiękowych. Włosie główki jest w stanie poruszać się z dużą częstotliwością – wartość ta wynosi od 62 do 96 tysięcy drgań na minutę. Dodatkowo taki model może wykonywać również ruchy pulsacyjne, które zwiększają czystość zębów, zapewniając skuteczne czyszczenie i usuwanie płytki nazębnej. Taka szczoteczka jest też skuteczniejsza w zwalczaniu przebarwień oraz usuwaniu resztek z przestrzeni międzyzębowych, o ile umiesz z niej korzystać. Ta zasada nie zmienia się, niezależnie od tego, czy mowa o szczoteczce sonicznej, czy elektrycznej.

Przede wszystkim szczoteczkę soniczną należy przyłożyć do zębów pod kątem 45 stopni. Wtedy warto przesuwać ją wzdłuż linii dziąseł po wszystkich trzech, wspominanych wyżej płaszczyznach. To sprawia, że pojawia się proces kawitacji, skuteczny w zapobieganiu próchnicy.

Kształt główki

Warto wiedzieć, że szczoteczki soniczne posiadają zwykle podłużne główki. Są one dość podobne do tych zastosowanych w szczoteczkach manualnych, ale z jedną różnicą. Zazwyczaj są tak wyprofilowane, że docierają do trudno dostępnych miejsc, a ruchy główki szczoteczki są w stanie usunąć resztki również z przestrzeni między zębami. To może pomóc ci w podjęciu decyzji, czy szczoteczka soniczna, czy elektryczna będą dla ciebie wygodniejsze.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – co wybrać?

Zastanawiasz się, jaki rodzaj szczoteczki do zębów i dziąseł wybrać? Nic dziwnego – modele soniczne wymagają od użytkownika lepszej techniki mycia, podczas gdy nowoczesna szczoteczka elektryczna może być mniej skuteczna. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na dodatkowe cechy, które decydują o tym, który model sprawdzi się najlepiej. Sprawdź, jaką szczoteczkę wybrać – czy szczoteczka soniczna, czy elektryczna spełni twoje wymagania.

Czujnik siły nacisku

Zbyt mocny nacisk na szkliwo może doprowadzić przede wszystkim do nadwrażliwości oraz uszkodzenia dziąseł. Z tego powodu warto inwestować w modele, które mają funkcję mierzenia siły nacisku. Przy zbyt dużym wydadzą sygnał dźwiękowy albo świetlny. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób nieuważnych lub nastolatków.

Czas ładowania

To ważna cecha, jeżeli ze szczoteczki korzysta więcej osób. Z zasady można odkładać ją od razu na stację ładującą, ale w wielu łazienkach nie ma na to miejsca. Z tego powodu warto sprawdzić, jak długo ładuje się dany model i jak często trzeba uzupełniać jego moc.

Pomiar czasu mycia

To zazwyczaj jest standard, ale warto wiedzieć jeszcze czegoś na temat timera. Ta cecha może pomóc ci stwierdzić, czy szczoteczka soniczna, czy elektryczna będzie lepsza. Zazwyczaj mycie zębów szczoteczką soniczną z prawidłową techniką trwa tylko dwie minuty, a więc krócej niż manualną czy niektórymi modelami elektrycznych.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna dla dzieci?

Wielu rodziców pyta dentystów, czy szczoteczka soniczna, czy elektryczna lepiej sprawdzą się dla dzieci. W zasadzie trudno polecać konkretne rozwiązanie, bo w dużej mierze zależy to od samego dziecka. Każda, nawet manualna szczoteczka pozwoli na dokładne umycie zębów, a w efekcie pielęgnację jamy ustnej i zapobieganie próchnicy. Dzieje się tak poprzez mechaniczne ścieranie.

Niemnie zazwyczaj dzieciom polecana jest szczoteczka elektryczna, czyli rotacyjna. Zaawansowana szczoteczka tego rodzaju dysponuje różnymi trybami pracy. Ma też okrągłą główkę, a kształt główki szczoteczki elektrycznej wpływa na komfort mycia zębów zwłaszcza u dzieci, których jama ustna jest niewielka.

Bez względu na to, jaki model szczoteczki wybierzesz, musisz dbać o prawidłową technikę mycia zębów. Wybór pomiędzy szczoteczką soniczną czy elektryczną nie jest łatwy, bo opiera się przede wszystkim na własnych preferencjach. Oba rozwiązania wykazują jednak o wiele większą skuteczność niż standardowa szczoteczka manualna. Dzięki temu masz pewność, że nawet kilka razy więcej płytki nazębnej zniknie z powierzchni twojego szkliwa. To ochroni cię przed próchnicą, stanami zapalnymi i koniecznością usuwania kamienia nazębnego u stomatologa.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
szczoteczki międzyzębowe

Szczoteczki międzyzębowe – jak działają czyściki do przestrzeni międzyzębowych? Czy warto ich używać?

Następny artykuł
wosk ortodontyczny

Wosk ortodontyczny – kto go potrzebuje i jak go używać?

Podobne artykuły