jaką szczoteczkę elektryczną wybrać

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Jakub Kaczmarek
Odpowiednia higiena jamy ustnej to nie tylko dobre nawyki, jeśli chodzi o technikę i częstotliwość mycia zębów. We właściwej pielęgnacji kluczowe jest dobranie odpowiedniej szczoteczki. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jaką szczoteczkę elektryczną wybrać!

Obecnie na rynku jest szeroki wybór modeli szczoteczek, a producenci prześcigają się w tworzeniu najbardziej skutecznych i efektywnych technologii. Jeśli nie wiesz, jaką szczoteczkę elektryczną wybrać, zachęcamy do zajrzenia w poniższe propozycje.

Czym jest szczoteczka elektryczna?

Szczoteczki elektryczne to wszystkie urządzenia, zasilane akumulatorowo. Ich praca polega na wprawianiu w ruch główki lub włosia szczoteczki. Obecnie na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje szczoteczek elektrycznych: obrotowe (rotacyjne) i soniczne. Ich ceny wahają się od 60zł do nawet 1000zł.

Szczoteczki rotacyjne

Szczoteczki rotacyjne mają okrągłą główkę, wyglądającą jak urządzenie z gabinetu stomatologicznego. Zasilana końcówka wykonuje zwykle ruchy oscylacyjno-rotacyjne. W nowszych modelach możemy się spotkać dodatkowo z ruchami pulsacyjnymi. Ten rodzaj szczoteczki elektrycznej był pierwszą alternatywą manualnej szczotki do zębów. Dzięki zasilaniu akumulatorowemu szczoteczka jest w stanie o wiele skuteczniej usunąć zalegające w jamie ustnej resztki pokarmów czy płytkę bakteryjną w postaci bezbarwnego nalotu niż tradycyjna szczoteczka.

Szczoteczki soniczne

Obecnie stomatolodzy uważają szczoteczki soniczne za najnowocześniejsze i najskuteczniejsze. Wszystko za sprawą innowacyjnej technologii opartej na generowaniu fal dźwiękowych, które wprawiają czyszczące końcówki w pracę o częstotliwości nawet 96 000 drgań na minutę. Posiadają podłużną główkę, która kształtem przypomina szczoteczkę manualną.

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wybór szczoteczki elektrycznej to dosyć indywidualna kwestia. Szczoteczka powinna być dostosowana m.in. do wieku czy stanu uzębienia i przyzębia. W naszym artykule wzięliśmy pod uwagę najważniejsze czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Na rynku dostępne są szczoteczki w wielu kolorach i wielkościach, a także o różnych obudowach, np. takich, które nie zbierają odcisków palców lub są odporne na zabrudzenia. W zależności od producenta, możesz spotkać się ze szczoteczkami, które są tylko odrobinę większe od manualnych.

Tryby pracy

Najnowsze szczoteczki oferują od 2 do 5 trybów pracy:

  • clean, będący podstawowym trybem czyszczenia, który oczyszcza płytkę nazębną z nagromadzonych bakterii
  • polish, który poleruje zęby, nadając im błysk
  • white, czyli tryb wybielający, który dokładnie usuwa osad odpowiedzialny za przebarwienia
  • sensitive/ soft, dedykowany osobom z nadwrażliwościami
  • gum care, czyli tryb, w którym poza 2 minutowym czyszczeniem zębów, poświęca się minutę na masaż dziąseł, poprawiający ich ukrwienie

Podstawowe, tańsze wersje oferują najczęściej 2 tryby: czyszczący oraz polerujący.

Szybkość i bateria

Najnowsze szczoteczki soniczne są wyposażone w baterie litowo-jonowe, dzięki czemu wytrzymują do 2-3 tygodni bez ładowania, przy codziennym użytkowaniu. Jeśli chodzi o częstotliwość ruchów, najlepiej wybierać szczoteczki wykonujące min. 31 000 ruchów na minutę. Jeśli nie masz problemu z nadwrażliwością dziąseł, możesz wypróbować szczoteczki o częstotliwości nawet powyżej 90 000 obrotów na minutę. Jednak pamiętaj, że dziąsła będą potrzebowały trochę czasu, by przyzwyczaić się do takiej intensywności.

Dodatkowe funkcje

Poza wieloma trybami pracy, które pomogą Ci zadbać o każdą część jamy ustnej, producenci szczoteczek elektrycznych prześcigają się w tworzeniu nowych, dodatkowych funkcji. Jeśli masz problem z krwawiącymi dziąsłami, mogą spodobać Ci się szczoteczki wyposażone w czujnik siły nacisku, który ostrzega użytkownika za każdym razem, gdy zbyt mocno szczotkuje. Do niektórych szczoteczek sonicznych można nawet pobrać aplikację na telefon, dzięki której mycie zębów będzie maksymalnie spersonalizowane.

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać – podsumowanie

Szeroki wybór szczoteczek elektrycznych, pomaga wybrać odpowiednią do swoich potrzeb. Przede wszystkim kieruj się stanem swoich zębów. Jeśli cierpisz na nadwrażliwości, możesz wybrać delikatne szczoteczki, najlepiej takie posiadające łagodny tryb, który nie spowoduje nowych podrażnień. Wybór szczoteczki zależy od tego, ile pieniędzy chcesz na nią przeznaczyć, ale spokojnie! W każdej półce cenowej znajdzie się dobra szczoteczka!


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
operacja ortognatyczna

Operacja ortognatyczna, czyli jak poprawić zgryz, jakość żucia i wygląd dzięki chirurgii?

Następny artykuł
metody szczotkowania zębów

Metody szczotkowania zębów, czyli jak dbać o higienę jamy ustnej, by sobie nie zaszkodzić?

Podobne artykuły