szczoteczka do aparatu ortodontycznego

Jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego sprawdzi się najlepiej? Jak wybrać szczoteczkę do zębów przy stałym aparacie ortodontycznym?

Anna Wiktor
Szczoteczka do aparatu ortodontycznego powinna być odpowiednio zaprojektowana. Wiele osób unika używania standardowych szczoteczek, obawiając się uszkodzenia aparatu. To z kolei prowadzi do rozwoju próchnicy i innych chorób.

Aparat ortodontyczny stały ma na celu zadbanie o zęby w kontekście wad zgryzu. Tymczasem często jest przyczyną, dla której zęby po jego zdjęciu są w gorszym staniu niż przed założeniem, a to za sprawą nieprawidłowego czyszczenia i odkładającej się płytki nazębnej. Szczoteczka do aparatu ortodontycznego jest dostępna w różnych formach. Sprawdź, która z nim sprawdzi się najlepiej.

Aparat ortodontyczny a higiena jamy ustnej

Wiele elementów aparatu stałego wydaje się delikatnych, jednak jest to tylko wrażenie. Na pewno jednak sprawiają, że niektóre miejsca stają się trudno dostępne i niełatwo d otrzeć do nich standardową szczoteczką z równym włosiem. To z kolei sprawia, że wokół zamków okłada się osad w formie płytki nazębnej i bakterii. Z czasem takie zaniedbane zęby po ukończeniu leczenia ortodontycznego nie tylko będą wyglądały nieestetycznie, ale również mogą nadawać się do długotrwałego leczenia. Z tego powodu warto zadbać o dokładne czyszczenie jamy ustnej, aby po zdjęciu elementów aparatu ortodontycznego cieszyć się zdrowym uśmiechem. Pomóc w tym może szczoteczka do aparatu ortodontycznego.

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego – końcówka szczoteczki elektrycznej

Dobrym rozwiązaniem jest szczoteczka do aparatu ortodontycznego z napędem elektrycznym. Może to być zarówno model elektryczny, jak i soniczny czy nawet ultradźwiękowy. Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie może okazać się skuteczne, bo nie tylko umożliwia wygodne mycie zębów, ale również masuje dziąsła dzięki wydzielanym wibracjom oraz falom ultradźwiękowym. W ten sposób jest w stanie dotrzeć w odpowiednie miejsca.

Zaletą elektrycznej szczoteczki do aparatu ortodontycznego jest między innymi miernik siły nacisku. Dzięki niemu nie ryzykujesz uszkodzenia łuków aparatu podczas manewrowania główką. Co więcej, sprawdzi się ona w zestawie podróżnym, jeśli tylko dokupisz dopasowane etui. Skutecznie myje szkliwo i wymaga znacznie mniej zaangażowania z twojej strony. Jest polecana dla nastolatków, którzy mogą mniej dokładnie szczotkować jamę ustną. Ma wyprofilowany uchwyt, dzięki czemu wygodnie leży w dłoni.

Końcówka do szczoteczki do aparatu ortodontycznego może mieć różne kształty. Standardem jest długie włosie na zewnątrz i krótkie w środku. Znajdziesz jednak końcówki punktowe, idealne do czyszczenia miejsc, do których trudno się dostać. Minusem tego rozwiązania jest konieczność częstszej wymiany końcówki na nową. Zwyczajnie łatwiej sie ona zużywa.

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego manualna

Jako szczoteczka ortodontyczna doskonale sprawdzi się model manualny. Wszystko za sprawą włosia, które ma kształt litery V. W ten sposób doskonale wymywa zanieczyszczenia wokół zamków, a jednocześnie nie uszkadza ich samych. Główka szczoteczki jest dodatkowo niewielka, dzięki czemu świetnie sprawdza się przy czyszczeniu aparatu. Oczywiście tego rodzaju szczoteczkę należy regularnie wymieniać.

Szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych

Podczas mycia zębów przy aparacie ortodontycznym nie należy zapominać o przestrzeniach znajdujących się między zębami. To właśnie tam często gromadzą się zanieczyszczenia, które potem trudno usunąć. Jak zadbać o przestrzenie międzyzębowe? Najłatwiej po prostu wybrać odpowiednie szczoteczki międzyzębowe. Nie mają one pęczka włosia, tylko specjalną wycior, czyli metalowy rdzeń z elastycznymi włóknami ułożonymi prostopadle do jego powierzchni.

Taka szczoteczka do aparatu ortodontycznego sprawdzi się doskonale jako uzupełnienie pielęgnacji. Pozwala na wygodne szczotkowanie zębów w miejscach, do których często nie dochodzą standardowe szczoteczki. Co więcej, umożliwia czyszczenie zębów i elementów aparatu, dzięki czemu wpływa na wzmocnienie szkliwa.

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego to nie wszystko!

Choć z reguły pozwala na dokładne wyczyszczenie zamków aparatu i powierzchni szkliwa, to jednak szczoteczka do aparatu ortodontycznego to nie wszystko! Warto poznać też inne rozwiązania, które pomogą zadbać o zdrowie jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego.

Pasta do zębów

Przede wszystkim bardzo istotna jest pasta z odpowiednią dawką fluoru. Dla osób dorosłych i nastolatków wystarczająca będzie taka, która zawiera 1450 ppm tego pierwiastka. Co daje taka pasta w połączeniu ze szczoteczką do aparatu ortodontycznego? Przede wszystkim:

  • zapewnia skuteczne usuwanie resztek pokarmów;
  • usuwa płytkę nazębną;
  • wzmacnia szkliwo i prowadzi do jego reminieralizacji, co jest szczególnie ważne w przypadku przewlekłego leczenia ortodontycznego.

Pamiętaj, aby wykonywać manualną szczoteczką do aparatu ortodontycznego ruchy wymiatające. W ten sposób skutecznie usuniesz resztki pokarmu.

Irygator w dłoń!

Jeżeli z jakiegoś względu nie chcesz lub nie możesz stosować szczoteczek międzyzębowych, wybierz irygator. Strumień wody skutecznie dostaje się do trudno dostępnych miejsc i często mniej podrażnia nawet niż jednopęczkowa, specjalnie zaprojektowana szczoteczka. Irygatory usuwają płytkę nazębną i pozwalają na precyzyjne wymiatanie zanieczyszczeń spomiędzy nawet bardzo stłoczonych zębów.

Na koniec płyn do płukania

Choć nie jest konieczny, stanowi doskonałe uzupełnienie higieny jamy ustnej. Możesz wybrać płyny dedykowane do osób w trakcie leczenia ortodontycznego. Jeśli zdarza ci się mieć rany po ustawianiu aparatu podczas wizyty, dobrze sprawdzi się produkt z chlorheksydyną. Ta substancja działa antyseptycznie i antybakteryjnie, łagodząc stany zapalne.

Dobrze dobrana szczoteczka do aparatu ortodontycznego to podstawa pielęgnacji jamy ustnej w trakcie leczenia. Pamiętaj, że stały aparat nosi się nawet kilka lat. W związku z tym zaniedbanie zębów przez ten czas mogłoby się skończyć nawet ich utratą!


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
pasta do zębów bez fluoru

Pasta do zębów bez fluoru a pielęgnacja jamy ustnej. Czy pasta bez fluoru jest skuteczna?

Następny artykuł
leczenie zębów pod narkozą w gabinecie stomatologicznym

Leczenie zębów pod narkozą – cena zabiegu

Podobne artykuły