implant zęba

Implant zęba – czym jest i jakie są jego zalety?

Anna Wiktor
Implant zęba to obecnie najlepsza metoda na wypełnienie miejsca po ekstrakcji zęba. Implanty są trwałe, a przede wszystkim niezwykle podobne do prawdziwych zębów. Czy zabieg implantacji jest odpowiedni dla każdego? Sprawdź, jak wygląda jego przebieg.

Współczesna stomatologia oferuje pozbycie się praktycznie wszelkich kompleksów związanych z uzębieniem. Powszechnie wiadomo, że największym z nich są braki pojedynczych zębów. Rozwiązaniem są protezy i implanty stomatologiczne. Jeśli zdecydujesz się na implant zęba, wybierz taką placówkę dentystyczną, która specjalizuje się w implantologii. Zabieg zakładania implantu jest skomplikowanym zadaniem, dlatego lepiej, abyś swoje zęby oddał w ręce profesjonalistów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Czym jest implant zęba?

Jest to wyjątkowo trwały, sztuczny zamiennik korzenia zęba. Korzeń imituje śruba tytanowa, którą dentysta wprowadza w kość pacjenta. Podczas badań naukowców okazało się, że tytan wykazuje bardzo dużą kompatybilność z ludzkim ciałem. Organizm człowieka zwykle dobrze go toleruje i nie odrzuca jako czegoś obcego.

Na śrubie tytanowej odbudowywana jest korona zęba. Aby w pełni się to udało, pacjent musi mieć odpowiednią ilość tkanki kostnej. W przypadkach zaniku kostnego, pacjenta czeka jeszcze jeden zabieg – augmentacja kości, czyli odbudowa tkanki kostnej. Implant zębowy musi mieć dobrze przygotowane podłoże zębowe. W przeciwnym razie stomatolog odmówi wykonania implantacji.

Rodzaje implantów zębów

Niewątpliwe do najpopularniejszych i najdłużej stosowanych w protetyce implantologicznej należą implanty tytanowe. Po pierwsze ze względu na to, że tytan jest metalem bardzo dobrze tolerowanym przez człowieka. Po drugie implanty te są bardzo wytrzymałe i mogą stanowić bazę do mostów protezowych. Ich wadą jest jednak srebrnoszary kolor. Początkowo jest on niewidoczny, ale z biegiem lat może dojść do odsłonięcia szyjki zębowej i odsłonięcia wszczepu.

Implanty cyrkonowe

Alternatywą dla implantów tytanowych mogą być cyrkonowe. Wszczepy te zbudowane są z tlenku cyrkonu, który wykazuje dużą zgodność biologiczną z naturalną tkanką zębów. Ponadto cyrkon jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, np. ścieranie. Jego największą przewagą nad tytanem jest kolor. Implanty cyrkonowe mają barwę kości słoniowej, przez co wydają się naturalne.

Zalecenia do założenia implantu

Podstawowym wskazaniem do implantoprotetyki są widoczne braki w uzębieniu – zarówno pojedyncze, jak i międzyzębowe o różnej odległości. Dentysta może też zaproponować takie rozwiązanie w przypadku, gdy pacjent nie ma zawiązka czy zawiązków zębów stałych lub gdy występuje całkowity brak uzębienia. Zanim jednak stomatolog przystąpi do pracy, musi przeprowadzić wstępną konsultację i dokładnie zbadać stan uzębienia i jamy ustnej.

Jakie czynności należy wykonać przed zabiegiem implantacji?

Do istotnych czynności poprzedzających założenie implantów zalicza się:

  • wykonanie pantomograficznego zdjęcia RTG;
  • ocenę struktur przyzębia i kości szczęki;
  • ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta;
  • wykluczenie chorób jamy ustnej;
  • usunięcie kamienie nazębnego;
  • wyleczenie próchnicy.

Przeciwwskazania do leczenia implantologicznego

Istnieją schorzenia, choroby oraz okoliczności, które w jednoznaczny sposób uniemożliwiają zastosowanie tej metody odbudowy zęba. Są to:

  • wiek poniżej 17 roku życia, kiedy kości są jeszcze w fazie wzrostu;
  • osteoporoza;
  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • przewlekłe choroby układu oddechowego;
  • choroba Parkinsona;
  • choroby układu krążenia;
  • anemia;
  • cukrzyca;
  • choroby nowotworowe;
  • bruksizm;
  • ciąża;
  • AIDS;
  • padaczka;
  • alkoholizm i narkomania.

Palenie tytoniu jako przeciwwskazanie do założenia implantu

Bardzo poważnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu chirurgicznego jest palenie tytoniu. Wiąże się to z niedotlenieniem organizmu oraz przeważnie złym stanem kości zębowych nałogowego palacza. Ponadto nikotyna źle wpływa na cały proces rekonwalescencji po wykonanym zabiegu, m.in. prowadzi do wzrostu bakterii beztlenowych, wywołujących zapalenie błony śluzowej i tkanek wokół wszczepionego implantu.

Jak wygląda zabieg założenia implantu?

Po wykonaniu wszystkich koniecznych badań i wydaniu pozytywnej opinii co do stanu zdrowia pacjenta lekarz może przystąpić do właściwych działań. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zważywszy, że jest to zabieg chirurgiczny, muszą być przestrzegane wszelkie zasady sterylności i aseptyki. Cały proces leczniczy zaczyna się od przygotowania miejsca na wszczep za pomocą kalibrowanych wierteł. Po wykonaniu osteotomii, czyli otworu na implant, lekarz z odpowiednio dużą siłą wkręca w niego implant. Wkręcenie jednego implantu trwa 20–30 min. Po zakończonym zabiegu pacjent nie powinien odczuwać żadnych dolegliwości bólowych.

Metoda jedno- czy dwuetapowa. Na czym polegają?

W metodzie jednoetapowej implant po wprowadzeniu do kości zaopatrywany jest w tzw. śrubę gojącą. Po zakończonym zabiegu wystaje ona z dziąsła, które zbliżane jest do siebie za pomocą szwów (usuwa się je po około tygodniu). Metoda ta eliminuje konieczność wykonania drugiego zabiegu, czyli odsłonięcia implantu po okresie osteointegracji (zrastania się powierzchni implantu z kością). Jest to główna zaleta tej metody, jednak wymaga ona od pacjenta zachowania bardzo wysokiej higieny jamy ustnej. Niedopełnienie wskazań lekarza może skutkować stanem zapalnym dziąsła oraz kości dookoła implantu.

Metoda dwuetapowa

Metoda dwuetapowa polega na wprowadzeniu implantu do kości, a następnie zamknięciu go tzw. śrubą zamykającą. Tkanki miękkie są zszywane nad implantem, dzięki czemu jest on całkowicie schowany pod dziąsłem. Po tygodniu szwy są zdejmowane i następuje proces osteointegracji, który trwa 2–3 tygodnie. Po tym czasie lekarz ponownie rozcina dziąsło i następuje odsłonięcie implantu. Następnie śrubę zamykającą zastępuje się gojącą i zakłada kolejne szwy. Na trzeciej wizycie implantolog wykonuje już końcową pracę, czyli protetyczną odbudowę zęba na implancie.

Czas po zabiegu – co wolno, a czego lepiej unikać?

Okres gojenia trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy. Bardzo ważne, aby w tym czasie przestrzegać zaleceń lekarza:

  • po zabiegu robić okłady z lodu na twarz;
  • w razie potrzeby brać przepisane środki przeciwbólowe;
  • jeść lub pić dopiero po ustaniu znieczulenia;
  • przez kilka dni unikać gorących i zimnych napojów i pokarmów;
  • przez pierwsze dwa dni po zabiegu nie palić i nie pić alkoholu;
  • nie korzystać z sauny i solarium;
  • bezpośrednio po zabiegu unikać ciężkiego wysiłku fizycznego;
  • kilka razy dziennie jamę ustną płukać płynami o działaniu antybakteryjnym;
  • przez pierwsze tygodnie po zabiegu unikać szczotkowania okolic implantu.

Ile kosztuje leczenie implantologiczne? Implant zęba – NFZ

Implantoprotetyka to obecnie jedna z najdroższych metod uzupełnienia ubytków zębowych, ale zarazem też najlepsza i najskuteczniejsza. Trudno podać konkretną cenę za implant, ponieważ całkowity koszt zależy zarówno od materiału, z którego został zbudowany implant, jak i od jakości narzędzi chirurgicznych, którymi dysponuje dany gabinet stomatologiczny. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie implantologa oraz renoma kliniki. Orientacyjny koszt jednego implantu oscyluje w granicach 3000–6000 zł. Warto także, abyś miał świadomość, że w przypadku implantów, mostów lub koron nie uzyskasz wsparcia finansowego od NFZ.

Stomatologia oferuje najnowocześniejsze techniki odbudowy protetycznej zębów. Wstawienie implantu w miejsce brakującego zęba może znacznie podwyższyć poziom samooceny i pomóc w pozbyciu się kompleksów. Ponadto jeśli zdecydujesz się na leczenie w profesjonalnym gabinecie, jest duża szansa na to, że zarówno wizyty kontrolne, jak i cały proces gojenia przebiegną prawie bezboleśnie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny artykuł
implanty zębów cena

Implanty zębów – cena usługi może być bardzo różna. Sprawdź, jak wygląda cennik implantów zębowych!

Podobne artykuły